» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

F Klavye Zorunlu Olacak

A+  A- F Klavye Zorunlu Olacak

Tüm kamu kurumlarında zorunlu olarak F klavye kullanılması için Başbakanlık tarafından bir genelge yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan genelgede, “Yazım kolaylığı ve verimliliği bakımındna F klavyenin getirdiği avantajlardan yararlanılması ve ülkemizde F klavye kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, TSE tarafından hazırkanan TS 2117 ‘Alfasayısal Türkçe Klavyelerin Temel Yerleşim Düzeni’ standardına uygun F klavyeye kademeli olarak geçiş sağlanacaktır. Kamu kurum ve kuruluşlarınca genelgenin yayımından itibaren, alım süreci başlatılmış olanlar dışında temine dilecek tüm bilgisayarların F klavyeli olması ve halen kullanımda olanların da 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye dönüştürülmesi sağlanacaktır” denildi.

Genelgeye göre kamu kurum ve kuruluşlarında F klavyeye geçiş sürecinde kamu personeline verilecek eğitime ait içerik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanacak.

F klavye ile ilgili gerekli eğitimlerde uzaktan eğitim yöntemi tercih edilecek.

Ayrıca özel sektörün de F klavye kullanması yönünde özendirici çalışmalar yapılacak.

Dünya “Q” Kullanıyor

Öte yandan klavyedeki “millileşmenin” kamuda çok kolay gerçekleşmeyeceği tahmin ediliyor.

Bilgisayar kullanıcılarının tamamına yakınının Q klavye alışkanlığı olduğu gerçeği, evde, kafede, tablet ve kişisel klavyeli cihazlarda Q klavyenin bir dünya standardı haline gelmiş olması bu çalışmanın önündeki en büyük engel olarak görülüyor.

Daha önce de okullarda oluşturulan Bilişim Teknolojileri sınıflarında öğrencilere F klavye kullandırılmaya çalışılmış, öğrencilerin kişisel bilgisayarındaki alışkanlıklarından ve F klavyeleri kullanamamış olmalarından dolayı bir çok laboratuvarda klavyeler Q klavyelerle değiştirilmişti.

Mevcut durumda tüm programlar ve bunlara ait klavye kısayolları dünyada standart kabul edilen Q klavyeye göre hazırlanmakta.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, TEKNOLOJİ kategorisi altında 10 Aralık 2013 tarihinde eklenmiştir. "F Klavye Zorunlu Olacak" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. ohamelisa

  @mevludeozdgn @letbedrunkx @zeyyykk @huxleeyy @nidakyakk @m_f_y_01 Klavye showu he en vasatı...

 1. ErciyesGrup

  F MM FONKSİYON TUŞLU USB SİYAH KLAVYE "ÜRÜN ÖZELLİKLERİ" 👇 👇👇👇👇 BAĞLANTI ARAYÜZÜ : USB TUŞ DİZİLİMİ : F KLAVYE M… https://t.co/1AjmeMuRxp

 1. busra_diyorki

  Q klavyem bozulduğu için bilgisayara F klavye taktım. Babam(47) bugün gelmiş bana diyoki Kızım F klavye kullanırken… https://t.co/HHKU03w8I7

 1. ozmensak

  @ProfAtak F klavye diyecemde olmamış ... azmı akütakemiluyş yazdık be... q klavyemi vardı gençliğimizde...

 1. KTHYUNGX7

  bi iki saniye falan klavyeyi bozdum sonra dedim ki,, dilek kizim sen o f klavye ve klavye derslerini bosuna görmedin😉😉😉😉

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6