» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

F Klavye Zorunlu Olacak

A+  A- F Klavye Zorunlu Olacak

Tüm kamu kurumlarında zorunlu olarak F klavye kullanılması için Başbakanlık tarafından bir genelge yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan genelgede, “Yazım kolaylığı ve verimliliği bakımındna F klavyenin getirdiği avantajlardan yararlanılması ve ülkemizde F klavye kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, TSE tarafından hazırkanan TS 2117 ‘Alfasayısal Türkçe Klavyelerin Temel Yerleşim Düzeni’ standardına uygun F klavyeye kademeli olarak geçiş sağlanacaktır. Kamu kurum ve kuruluşlarınca genelgenin yayımından itibaren, alım süreci başlatılmış olanlar dışında temine dilecek tüm bilgisayarların F klavyeli olması ve halen kullanımda olanların da 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye dönüştürülmesi sağlanacaktır” denildi.

Genelgeye göre kamu kurum ve kuruluşlarında F klavyeye geçiş sürecinde kamu personeline verilecek eğitime ait içerik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanacak.

F klavye ile ilgili gerekli eğitimlerde uzaktan eğitim yöntemi tercih edilecek.

Ayrıca özel sektörün de F klavye kullanması yönünde özendirici çalışmalar yapılacak.

Dünya “Q” Kullanıyor

Öte yandan klavyedeki “millileşmenin” kamuda çok kolay gerçekleşmeyeceği tahmin ediliyor.

Bilgisayar kullanıcılarının tamamına yakınının Q klavye alışkanlığı olduğu gerçeği, evde, kafede, tablet ve kişisel klavyeli cihazlarda Q klavyenin bir dünya standardı haline gelmiş olması bu çalışmanın önündeki en büyük engel olarak görülüyor.

Daha önce de okullarda oluşturulan Bilişim Teknolojileri sınıflarında öğrencilere F klavye kullandırılmaya çalışılmış, öğrencilerin kişisel bilgisayarındaki alışkanlıklarından ve F klavyeleri kullanamamış olmalarından dolayı bir çok laboratuvarda klavyeler Q klavyelerle değiştirilmişti.

Mevcut durumda tüm programlar ve bunlara ait klavye kısayolları dünyada standart kabul edilen Q klavyeye göre hazırlanmakta.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, TEKNOLOJİ kategorisi altında 10 Aralık 2013 tarihinde eklenmiştir. "F Klavye Zorunlu Olacak" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. f_mehmet

  @emreekaaplan Allah allah aklınızı mı kaçırdınız amk.sene başındaki mal tavrınıza döndünüz yine..sizin gibi tarafta… https://t.co/kxq3UcX229

 1. tamerertangil

  @fimiskal F klavye daha iyi. Q klavye kullanıyorum ama F kullanıyor olmak isterdim.

 1. fimiskal

  @tamerertangil Azıcık anlam kaymış:)) F klavye yazmanın zararları:)

 1. SduKariyerMer

  #Sdukariyerzirvesi2018 kapsamında SDU Hukuk Fakültesi'nde F klavye Şampiyonları İntersteno üyeleri Sayın Emrah Kuyu… https://t.co/yPNtxZti8t

 1. bikerebilemi

  Emniyet F klavye kullanır ;) @sahsiyetdizi

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8