» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Faiz Affı Başvuru Süresi Uzatılacak

A+  A- Faiz Affı Başvuru Süresi Uzatılacak

Torba Yasa’ya bağlı, Öğrenim – Katkı kredisi faiz affı başvuru süresi 2 Mayıs‘ta sona eriyor. Fakat başvuru süresinin 1 ay uzatılacağı ve Torba Yasa affında son başvuru süresinin 2 Haziran olacağı iddia edildi.

Zaman Gazetesi‘nin haberine göre vergi dairelerinde yaşanan yoğunluk dolayısıyla başvuru süresi bir ay uzatılacak.

Torba Yasa Başvuru Süresi uzatıldı. İlgili haberimiz için tıklayınız.

Faiz Affı Başvuru Süresi Ne Zaman Bitecek?

Böylece son başvuru süresi 2 Haziran‘a kadar uzayacak. Başvuruları olumsuz etkilememesi için ertelemeye ilişkin duyuru ise süre bitimine bir ya da iki gün kala yapılacak.

Yeniden yapılandırmaya ilişkin süre uzatımı, başvurular için geçerli olacak. Taksit ödeme süresi uzamayacak.

Torba yasa ile Bakanlar Kurulu’na başvuru süresini ve ilk taksit ödeme süresini bir ay uzatma yetkisi verilmişti. Yaşanan yoğunluğu dikkate alan Bakanlar Kurulu, bu yetkiyi başvuru süresi için kullanacak. Ancak ilk taksit ödemesinde süre uzamayacak. Böylece borçlular, 2 Haziran’a kadar başvurabilecek.

Yeniden yapılandırma ile ana parada bir indirim yapılmıyor. Ancak birikmiş gecikme zammı ve cezası siliniyor. Bunun yerine, enflasyon oranında faiz hesaplanıyor.

İkiden fazla taksitin ödenmesi aksatılırsa yapılandırma bozulacak. İsteyenler borçlarını kredi kartı ile de ödeyebilecek.

BİR MİLYON KİŞİ BAŞVURDU

Prim borç yapılandırmasına başvuranların sayısı 1 milyonu aşarken 18 milyar liralık alacak yeniden yapılandırıldı. Faizlerin silinip alacakların enflasyon oranında yapılandırılması ile SGK’nın tahsil edeceği rakam ise 13,5 milyar lira olacak.

Şu an itibarıyla kurumun yaptığı tahsilat da 600 milyon TL‘yi buldu. SGK’nın yapılandırma kapsamındaki toplam alacağı ise 50 milyar lira civarında. Prim yapılandırmasında SGK’ya borçlu kişi sayısı 3 milyon 790 bin.

Kurum, prim affına başvuruları artırabilmek için çeşitli yollar deniyor. Borçluların hepsine mektup yollandı. Mektuplarda vatandaşların affa başvurması isteniyor. zaman

Not: Haber Zaman‘dan alınmıştır, süreyle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadığını unutmayınız.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 26 Nisan 2011 tarihinde eklenmiştir. "Faiz Affı Başvuru Süresi Uzatılacak" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. muhammet

    arkadaşlar bir sitede vergi sorgulama yaptım üzerime faiziyle beraber 130 tl lik borç 292 tl olarak çıkıyor gittim araştırdım 2010 yılı ekimde sattığım araç eylülde radardan geçmiş ve onun cezasıymış elime tebligat gelmediği için bilme şansım olmadı şimdi 130tl lik cezaya 292 tl istiyorlar yani beni resmen soyuyorlar en azından bunun faiz affı yok mu yardımcı olursanız sevinirim 05462201223

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
11