Fatih Projesi Nereye Gidiyor

Bakan’ı kurtaracak proje; Fatih Projesi… Eğitimde yapılan köklü değişikliklerden istediği sonucu alamayan, hatta personeliyle arasındaki uçurumu arttıran Dinçer, Fatih Projesi‘ne sıkı sıkıya sarılmış durumda.

Fatih Projesi’nin Dinçer için önemi çok büyük. Çünkü proje Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için de önemli. Erdoğan seçim döneminde elinde tablet bilgisayarla il il gezmiş, vatandaşa “her öğrenciye bundan dağıtacağız” diye söz vermişti.

Erdoğan’ın zaman zaman Dinçer’i arayıp proje ile ilgili bilgi istediği biliniyor, yani projeyi bizzat Başbakan da takip ediyor. Bu yüzden Ömer Dinçer‘in aklında sürekli bu proje var. Sık sık basında her konuyu projeye getirip gelişmeleri anlatması bu hassasiyetinden kaynaklanıyor.

Peki projede durum ne?

Proje bir ilerliyor, bir duruyor. Projede her ne kadar tüm esaslar ve yol haritası belli olsa da bazı bürokratik keyfiyet ve engeller projenin zaman zaman yol almasını engelliyor.

Projenin Bakanlık tarafındaki süreci ağır aksak ilerlese de, uygulamada yaşanacak sorunlar henüz ortaya çıkmış değil. Proje Şubat ayının başında 17 ilde, pilot olarak belirlenen yaklaşık 52-53 okulda başlayacak.

Her Öğretmen ve Öğrenciye Tablet Bilgisayar

Proje kapsamında her sınıfa bir akılı tahta, öğretmen ve her öğrenciye tablet bilgisayar verilecek.

Tahta ve tablet bilgisayarlar okuldaki kablosuz internet ağına bağlanacak ve eğitim içerikleri ile tahtada işlenen konular öğrenciler tarafından tablet bilgisayarlardan da takip edilebilecek. Tablet bilgisayarlarda tüm kitap içerikleri z-Kitap (Zenginleştirilmiş Kitap) olarak yer alacak.

Proje kapsamında EBA (Eğitim Bilişim Ağı) denilen, öğrencilerin ders çalışırken öğrenci arkadaşlarına ve öğretmenlerine erişebilecekleri bir platform oluşturulacak.

Proje Olumlu mu?

Bilgisayar destekli eğitim, konuların daha görsel ve işitsel hale getirilmesi, soyutun somuta çevrilebilmesi, öğrenmenin kalıcı olması için büyük bir avantaj oluşturuyor.

Proje teknik altyapı, işleyiş riskleri, öğretmen ve öğrenci yeterlikleri değerlendirme dışında tutulunca yararlı görünmekte. Fakat Uygulamayı aksatacak sorunların ne şekilde aşılacağı henüz aydınlanmamış olduğu için projeye karşı ciddi endişeler mevcut.

Akıllı Tahta ihalesiyle ilgili olarak ortaya atılan Vestel iddiası, yerli üretim tablet denilen General Mobile’ın e-Tab modeliyle ilgili iddialar, teknik donanım yetersizlikleri, okulların internet altyapılarının yetersizliği, öğrencilerin ve öğrencilere kılavuzluk edecek öğretmenlerin yeterlikleri projenin şimdiden olumsuzluklarla anılmasına neden oluyor.

Okullardaki İnternet Altyapısı Sorunu

Okullarda Bakanlığın internet bağlantılarına filtre uyguladığı biliniyor. Bu filtreden dolayı Bakanlığın siteleri dışında pek bir siteye erişmek mümkün değil. Bu durum, derslerde tabletlere yüklenecek eğitim materyallerinin dışına çıkılması, içeriğin zengilleştirilmesi pek mümkün görünmüyor.

Öğrenci tabletlerinin sadece MEB bağlantılarıyla internete erişebilecek olması, öğrencinin tablet bilgisayarıyla merak ettiği bir bilgiye okul dışında erişememesi durumunu doğuracak, bilgi konusunda öğrenciyi okula bağımlı hale getirecek. Ayrıca her okuldaki yüzlerce, binlerce bilgisayarın aynı internet bağlantısını verimli kullanamayacağı ortada.

Fatih ve Sosyal Medya

Proje tanıtılırken Bakan Dinçer sürekli sosyal medyadan bahsetmekte ve sosyal medyanın yaşama olan etkilerini belirtmekte. Verdiği örneklerde sosyal medyadan yola çıkan Bakan’ın MEB okullarındaki bağlantılarla sosyal medyaya erişimin mümkün olmadığını bildiğini, buna da bir çözüm üreteceğini varsayıyoruz.

Tablet Evde Kaldı, Bozuldu, Kayboldu…

Öğrencilerin kitabını evde unutması çok sık rastlanan bir durum. Böyle durumlarda sıra arkadaşının kitabını ya da sınıfta varsa yedek kitabı kullanan öğrencinin tablet bilgisayarını evde unutması durumunda dersten tamamen kopacağı düşünülüyor. Çünkü tamamen tablet bilgisayara bağlı olarak işlenecek ders, öğrenciye başka seçenek sunmamakta.

Bozulan bir tabletin tamir sürecinde öğrencinin içeriği ne şekilde takip edeceği ya da tabletin tamir süreciyle ilgili net bilgi bulunmamakta. Tabletin kaybolması ya da öğrenci veya veli tarafından satılması ise akıllara bile getirilmeyen bir konu.

Araç Amaç mı Olacak?

Dersin öğrenci merkezli işlenmesi gerektiği bilinen bir gerçek. Derslerde tablet bilgisayara olan bağlılığın, tableti araç olmaktan çıkarıp aracı amaç haline getireceği de eleştiriler arasında.

Öğrencilerin Göz Sağlığı

Gün içerisinde en az 5-6 saat tablet bilgisayar kullanacak olan öğrencilerin göz sağlığının olumsuz etkileneceği düşünülüyor. Ayrıca tüm gün pil, kablosuz bağlantı, ve kabloların arasında ders işleyecek olan öğrencilerin başka sağlık sorunları yaşayabileceği de dile getiriliyor.

Öğretmenlerin Eğitimi

Ülkemizde öğretmenlerin teknolojiye olan ilgisi fakat uygulamadaki eksikliği bilinen bir gerçek. Son yıllarda genç öğretmenler her ne kadar “dijital yerli” olarak adlandırılabilirse de, durumun tüm öğretmenler için böyle olmadığını görmek gerek. Tüm öğretmenlerin eğitiminin, mevcut, ciddiyetsiz hizmetiçi eğitim çalışmalarının dışında ciddi ve verimli bir şekilde yürütülmesi gerekmekte.

TÜBİTAK tarafından geliştirilen “Ulusal İşletim Sistemi” Pardus‘un Projede kendine yer bulamamış olması ise başka bir yazının konusu.

Tüm bu olumsuzluklar Bakanlık tarafından görülür, değerlendirilir, projede bürokratların haricinde “işin içinden gelen” kişilerin fikirlerine yer verilirse projenin başarıya ulaşmaması için herhangi bir neden görünmüyor. (Örneğin e-okula kitap girme işi sürekli yazıldı-çizildi, Bakanlık çok uzun bir süre sonra gerekli çalışmayı yapabildi)

Pilot uygulamaların yazdığımız sorunların tespiti için yeterli olmasını umuyoruz.

7 thoughts on “Fatih Projesi Nereye Gidiyor

  1. ” …işin içinden gelen kişilerin fikirlerine yer verilirse projenin başarıya ulaşmaması için hiç bir sebep yoktur . ”

    Uzun uzun tenkitler yapılmış ama sonunda doğru cümle de yukardaki gibi derc edilmiş.

    Mesele yok . Aynen sizin dediğiniz gibi yapılıyor. ENDISE ETMEYIN.

    1. Proje şimdilik pilot illerde belirlenen okullarda uygulama kondu. Bu iller; Ankara, Balıkesir, Bingöl, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kocaeli, Mersin, Rize, Samsun, Uşak ve Yozgat. Pilot uygulama illeri arasına Manisa yok. Bu yüzden Manisa ve ilçeleri de, projede belirlenen 4 yıl içerisinde proje kapsamında değerlendirilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.