Fatih Projesi Onları Unuttu

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in “Eğitimde fırsat eşitliği yaratacak” dediği Fatih Projesi eşitsizliklerle başladı. Dinçer’in sık sık dile getirdiği ve büyük beklentilerinin olduğunu belirttiği proje konusunda dikkatlerden kaçan bir eksiklik olduğu ortaya çıktı.

Projede engelli öğrenciler unutuldu. Öğrencilere dağıtılacak tablet bilgisayarlar teknik olarak ve yazılım açısından engelli öğrencilere hitap etmiyor. Bakanlık bir yılda yaklaşık 250 bin tablet bilgisayar dağıtmayı hedefliyor.

Bu Konuda Çalışma Yok

Bakan Dinçer, “Henüz engellilere yönelik bir çalışmamız yok. Akıllı tahta için böyle bir ihtiyaç söz konusu olmaz. Ancak tablet bilgisayarlar için zaman içerisinde şekillenecek bir husus” dedi. Tabetlerin ebatları konusunda dahi henüz bir karara varılmadığını vurgulayan Dinçer, ihtiyaç doğrultusunda konuyla ilgili çalışma yapılabileceğini belirtti.

Türkiye’de ilköğretim düzeyinde öğrenim gören engelli öğrenci sayısı 103 bin 758.

Ortaöğretimde ise bu sayı daha da düşük, 14 bin 792.

Görme, işitme, ortopedik, eğitilebilir zihinsel, otistik, uyum güçlüğü çeken, öğretilebilir zihinsel engelli öğrenciler için toplam okul sayısı ise 303.

Okul sayısı ortaöğretimde ise 102.

Bakanlığın tablet bilgisayar dağıtımında kaynaştırma eğitimi veren okullarda nasıl bir yol izleyeceği de merakla bekleniyor. -haberturk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.