» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Fatih Projesi Soruşturmalık Oldu

A+  A- Fatih Projesi Soruşturmalık Oldu

Büyük umutlarla başlayan Fatih Projesi‘nde 5 hedeften sadece 1‘i tutturulabildi. Proje harcamaları için Milli Eğitim Bakanı Avcı‘nın talimatıyla soruşturma açıldı.

Eğitim alanında Türkiye ’nin en iddialı projelerinden biri olarak başlayan FATİH (Fırsatları Arttırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın talimatıyla soruşturuluyor.

Projede bir arpa boyu yol alındı

Fatih Projesi’nde yaşanan aksaklıklar bakanlığın resmi belgelerine yansıdı. Bakanlığın yıllık hazırladığı ‘Faaliyet Raporu’na göre, proje kapsamında 2012 yılında konulan 5 hedeften sadece birine ulaşılabildi.

Bu Sonuçlar Çok Tartışılacak

Proje tanıtımı için 33 milyon TL harcanması.
Proje kapsamında 4 avukata 1 milyon TL’ye yakın bir bütçe ayrılması.
Kurumdaki öğretmenler uzaklaştırılarak yerine alınan kişilere 2-3 kat öğretmen maaşı ödenmesi.
Genel Müdürlük’te 2 milyon TL’ye 4 toplantı odası yapılması.
Genel Müdürlük bünyesinde stüdyoların, küçük birkaç değişiklik yapılarak yeniymiş gibi lanse edilmesi.

Projedeki başarı Oranları

21.689 okulun internet altyapısının yenilenmesi hedefi 154 olarak gerçekleşti. Başarı oranı: %1
21.689 okulda akıllı tahta uygulaması hedefi 3.657 olarak gerçekleşti. Başarı oranı: %17
21.689 okulda bilgisayar yenilenmesi hedefi 216 olarak gerçekleşti. Başarı oranı: %1
295.000 akıllı sınıf oluşturma hedefi 84.921 olarak gerçekleşti. Başarı oranı: %29
110 uzaktan eğitim merkezi kurulumu hedefi tam olarak gerçekleşti. Başarı oranı: %100

Kaynak: HaberTrend

 

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 22 Ağustos 2013 tarihinde eklenmiştir. "Fatih Projesi Soruşturmalık Oldu" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. MEHBAR75

  @fahrettinaltun Proje hayata gectikten sonra övunun simdi degil. Fatih projesi gibi olmasin yani

 1. AHMETACM

  @fatihaltayli bu ülkede hoşaf projesi ödül aldı fatih bey https://t.co/UvrTHAb5J6

 1. egtkonus

  RT @mehmet7573: @egtkonus Yöntemler, yapılanların ne kadar doğru olup olmadığı her zaman tartışılır ama genele baktığımızda fatih projesi z…

 1. mehmet7573

  @egtkonus Yöntemler, yapılanların ne kadar doğru olup olmadığı her zaman tartışılır ama genele baktığımızda fatih p… https://t.co/ya7WPKdwUu

 1. Khosann

  Fatih projesi devam etmediği için her öğrencide tablet, laptop yok. Operatörler öğrencilere indirimli tablet satışı yapabilirler.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7