Fatih Projesi ve Bilişim Öğretmenleri

Son günlerde eğitimin tek kurtarıcısı olarak görülen Fatih Projesi bilişim öğretmenlerinin durumunu ne şekilde etkiliyor? Konuyla ilgili olarak bilişim öğretmenlerinin görüşleri haberimizde verilmiştir.

Bilişim Öğretmenleri kan kaybediyor. Hatta FATİH Projesi de bilişim öğretmenlerini kurtaramadı. Aksine FATİH Projesi bilişim öğretmenlerinin kan kaybını artırdı. İspatı mı?

– Sayın Bakanın açıklamaları; 8 derslik ve üzeri tüm okullarımızda bugün aşağı yukarı 29 bin 428 okulda bilişim teknolojisi sınıfı kurduk şeklindedir.

Kurmanıza kurmuşsunuz da bilişim teknolojileri öğretmenlerini atamıyorsunuz. Bilişim sınıfları sahipsiz, kaderine terk edilmiş öğrenciler de sınıfları internet kafe gibi kullanıyor. Hatta çoğu okulda bilişim sınıfları kaldırılıyor. Bilişim sınıfları kurmanızın ne önemi kalıyor? Yazık değil mi bu kadar maliyete (paraya). Eğer bu doğruysa, bilişim öğretmenlerini atamadığınız için bilişim sınıflarını sahipsiz bırakıyorsunuz.

– Atanmış bilişim öğretmenlerinin %90-95’i norm fazlasıdır.

5–6 bin öğretmen arkadaşlarımız atamayı beklemektedir.

12–15 bin öğrenci arkadaşlarımız Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde bu bölümü okumaktadır.

– Şubat atamasında 17 bin öğretmenden bilişim öğretmenlerine verilen kontenjan sadece 143’tür.

– Sayın Bakan, bilişim öğretmenlerinin tek sorunu atama deyip bizi sistemin dışına itmiştir.

– Sayın Bakan, bir önceki Bakanımızın yolunu tutarak, “öğrenciler okula bilgisayar kullanmasını bilerek geliyor” ve “bilişim teknolojileri dersine gerek yok” dedi.

– Sayın Bakan, çevrenizdeki çocuklar Türkiye’nin en iyi kolejine ya da okuluna gidiyor ve bilgisayar kullanmasını da biliyor olabilir. Emin olun ki Türkiye genelindeki çocuklarımızın en az %80-85’i bilgisayar kullanımını bilmiyordur.

– Bizler bilişim öğretmenleri olarak, eğer bilişim dersimizi kaldırıp atama yapmayacaksanız, Türkiye’deki bilişim öğretmenlerini yetiştiren tüm bölümleri kapatmanızı istiyoruz.

– Sayın Bakan, şunu da unutmanızı istemiyoruz; bizim bölümümüz sizin hükümetiniz döneminde kuruldu, bilişim dersleri uygulamaya kondu. Ve sizin hükümetiniz döneminde de işlevliğini yitirdi (derslerimiz kaldırıldı).

Kamuoyunun bunu iyi okuması lazım…

2 thoughts on “Fatih Projesi ve Bilişim Öğretmenleri

  1. Umarım tatmin edici şeyler yaparlar… Hiç sanmıyorum ama: “Allah’a havale ediyorum onları”..
    Duyarlı olan Medyaya teşekürler..

  2. Sorunumuzu dile getirdiğiniz için sonsuz teşekkürler. bakanın çıkıp açıklama yapmasını bekliyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.