» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Fatih Projesinde Pardus Kullanılabilir

A+  A- Fatih Projesinde Pardus Kullanılabilir

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım: “FATİH projesinde Microsoft’a bir engel yok. İki sistem olacak. İsteyen Microsoft’u kullanacak, isteyen Pardus diye TÜBİTAK’ın geliştirdiği bir işletim sistemi var, onu kullanacak” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, FATİH projesinde Microsoft‘a bir engel bulunmadığını belirterek, “İki sistem olacak. İsteyen Microsoft’u kullanacak, isteyen Pardus diye TÜBİTAK’ın geliştirdiği bir işletim sistemi var, onu kullanacak” dedi.

“Fatih Projesi’nin Tableti Gerçekten Yerli mi?” başlıklı haberimiz için tıklayınız.

3 Çocuk Yapın

Türkiye’nin nüfusunun yüzde 50’den fazlasının 28 yaşın altında olduğunu anımsatan Yıldırım, “Bilgisayar okur yazarlığı için genç nüfusa ihtiyaç var. Bu sermayeye herkes sahip değil. Sayın Başbakanımız boşuna ‘3 çocuk yapın’ demiyor. Ne kadar zengin olursanız olun dinamik, genç insan kaynağınız olmazsa büyük ülke olamazsınız” diye konuştu.

Günümüzde internetin öneminin altını çizen Yıldırım, “Bugün internet, 2 milyardan fazla insanın ekmeği, suyu, ilacı, çorbasındaki nanesi, limonu gibi… O kadar günlük hayatın ayrılmaz bir parçası haline geldi” dedi.

Dünyanın En Büyük Projelerinden Biri

FATİH Projesine değinen Yıldırım, projenin hem parasal hacmi hem de kapsama alanı itibariyle şu anda dünyanın en büyük, en iddialı projelerinden biri olduğunu, 17 milyon öğrenciye günün 24 saati, 7 günü kesintisiz bilişim, iletişim altyapısı kurmak ve buradan bilgi trafiğinin akışını sağlamayı hedeflediklerini, projenin 8 milyar TL’lik bir yatırım gerektirdiğini söyledi.

Tabletlerde Farklı Firmaların Olması İcap Eder

Konuşmasının ardından soruları da yanıtlayan Bakan Yıldırım, FATİH projesinde Microsoft’un adının olmadığı”na ilişkin bir soruyu, “İşletim sistemi olan çeşitli şirketler var. Microsoft bunlardan en bilineni, en yaygını. FATİH projesinde Microsoft’a bir engel yok. İki sistem olacak. İsteyen Microsoft’u kullanacak, isteyen Pardus diye TÜBİTAK‘ın geliştirdiği bir işletim sistemi var, onu kullanacak. Yani Microsoft, çırak çıkarılmış değil” şeklinde yanıtladı.

Binali Yıldırım, başka bir soru üzerine de “Biz akıllı tahtalarda hem Microsoft’u hem Pardus’u öneriyoruz. Tabletlerde daha yolun başındayız. Tabii seçenekli olmasında fayda var. Orada kısıtlama yokmuş. İhaleyi alan firma tercihi geçerli olacak. Benim düşünceme göre tabletlerde farklı firmaların olması icap eder. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı bunu yaptığı için oradan teyit etmemiz lazım. Ben bunu uyarı olarak kabul ediyorum. Arkadaşlarla bu konuyu da görüşürüz” diye konuştu.

Tablet Fabrikası Kuracaksan Şu İmkanları Sağlıyoruz…

FATİH Projesindeki 17 milyon tabletin çok büyük bir rakam olduğunun belirtilmesi üzerine de Yıldırım, şunları kaydetti:

“17 milyon tablet çok büyük bir sayı. Dünyada bu boyutta bir üretim yok. Ama biz şunu hedefliyoruz; biz bu tablet ve tahta üretimini, Türkiye’nin bilişim sektörünün gelişmesi için bir fırsat olarak, bir kaldıraç olarak görüyoruz. Onun için tablette niye pilota yöneldik? Çünkü tablet üretimi için çok ciddi teşvikler, tesis kurulması dahil kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. Oradan camını, çipini getir, derle topla, kapat, ‘tablet yaptım’ olmasın diye…

Bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışma biraz zaman alacak. Özel bir teşvik sistemi var. Diyeceğiz ki ‘Sen tablet fabrikası kuracaksan sana şu şu imkanları sağlıyoruz, ama derleyip topladıklarını yapma şeklinde değil. Örnek şunun pilini, camını, planını burada yapacaksın.’ Onların hangisi olabilir, yatırım boyutunda hangisi mantıklıdır, fizibıldır? Bu çalışmayı çeşitli bakanlıklardan arkadaşlar TÜBİTAK‘ın koordinasyonunda yapıyorlar. Böylece burada yapım ile ilgili adımı atmış olacağız.”

Bu haber GÜNCEL, TEKNOLOJİ kategorisi altında 16 Ocak 2012 tarihinde eklenmiştir. "Fatih Projesinde Pardus Kullanılabilir" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. gazetesozcu

  Prof. Dr. Fatih Tank, bilimsel araştırma projesi kapsamında tüm ülkelerin corona virüsü verilerini analiz etti ve b… https://t.co/AjVSZHNU3E

 1. sleymanko19

  RT @Defence_Turk: 🛡️🇹🇷TSK’nın Çelik Yumrukları Tanklarımız ve Modernizasyon Projelerine Bakış [2 Mayıs 2018] 🔶Leopard 2 NG Modernizasyon P…

 1. mrtarmutcuoglu

  Bir Fatih heykeli projesi değil ama olsun https://t.co/qzfSGoRNxh

 1. murat_gurleyen

  RT @webaslan: 🔴İmparator'un yeni projesi Nuri Şahin! Galatasaray, Werder Bremen ile sözleşmesi bitecek Nuri Şahin’i özel bir proje kapsamı…

 1. hocaoglu_fatih

  RT @Mbirpinar: 1⃣ Çok değil, 7 gün oldu. İBB Başkanı İMAMOĞLU asrın Çevre Projesi Haliç çalışmalarını yok saymış, Biz de belgelerle HAKİK…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4