» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Fatih Projesi’nin Tableti Gerçekten Yerli mi?

A+  A- Fatih Projesi’nin Tableti Gerçekten Yerli mi?

Fatih Projesi kapsamında açılan ihaleyi General Mobile’ın e-Tab modeliyle kazandığı açıklandı. “Türkiye’nin ilk yerli tableti” diyerek duyurulan ve belki de tercih sebebi olmasına etki eden bu slogan acaba doğru mu?

“Türkiye’nin ilk yerli tableti” gibi çok iddialı bir cümleyle tanıtılan General Mobile e-Tab, henüz resmi ağızlardan açıklanmasa da edinilen bilgiye göre ihaleyi kazandı. Resmi sonuçların 26 Aralık pazartesi günü açıklanması bekleniyor.

Daha önce Vestel firması ile ilgili olarak ortaya atılan “Akıllı Tahta” iddialarına MEB ışık hızıyla bir yanıt vermişti.

General Mobile e-Tab Hakkında

General Mobile “yerli üretim” iddiasında olan bir firma. Ürettikleri ve proje ihalesini kazanan tabletin de “yerli” olduğunu belirtiyorlar.

Teknolojiyle ilgili olanların bugüne kadar çok detaylı inceleme ihtiyacı duymadığı bu tabletin, ihale sonucunda tercih edilen tablet olduğu açıklanınca tüm gözler bu cihaza yöneldi. “Yerli üretim” e-Tab’ı görenlerin aklına ilk olarak şu soru geldi; “e-Tab’ı daha önce nerede gördüm?”

Hafızamızı biraz zorlayınca General Mobile‘ın e-Tab‘ının Koreli firma UBIVELOX’un Illuminus T9 WiFi 32GB modelinin birebir aynısı olduğunu hatırlıyoruz.

Türk mühendisler tarafından yapılan üretim, montaj ve yazılımsal çalışmalar sonucunda ortaya çıkan ve üretilen e-Tab‘ın birebir aynısını Koreliler‘in de yapmış olması düşündürücü.

“İnsan insana benzer” sözünden yola çıkarak “tablet tablete benzer” diyoruz ve kötü niyetli olduğumuzu düşünerek bir de tabletin özelliklerine bakalım diyoruz.

General Mobile e-Tab Illuminus T9 WiFi 32GB
İşletim Sistemi: Android 2.3 Android 2.3
Ekran: 8,9″ – 1280*768 pixel 8,9″ – 1280*768 pixel
Parlaklık: 380nit 380nit
İşlemci: Cortex A8 – 1Ghz Cortex A8 – 1Ghz
RAM: 512MB 512MB
Harici Kart Desteği: 32GB 32GB
Pil: 6000 mAh Li-polymer 6000 mAh Li-polymer
Bluetooth Desteği: 2,1+EDR 2,1+EDR
Dokunmatik: Kapasitif Multitouch Ekran Kapasitif Multitouch Ekran
Ön Kamera: 1.3M Pixel 1.3M Pixel
Boyutlar: 163x237x10 163x237x10
Ağırlık: 520gr 520gr

 

General Mobile e-Tab Illuminus T9 WiFi 32GB

Net karşılaştırma için sadece ekran görüntüleri aynılaştırılmıştır. Cihazın orjinal görüntülerine buradan ulaşabilirsiniz.

Sanırız o kadar da haksız değiliz.

ŞARTNAME YETERSİZ Mİ?

Şartnamede belirtilen özelliklerin en alt sınırında bir ürün seçilmiş olması, Android işletim sisteminin daha güncel sürümleri çıkmışken ve artık cihazlarda yeni sürümler yer alırken, eski bir sürümün tercih edilmiş olması kafaları kurcalıyor. Ayrıca öğrencilerin okul dışında internete giremeyecek olması, ihtiyacı olan bir yazılımı yükleyememesi, sadece MEB’in sunacağı eğitim yazılımlarını kullanabilmesi, herhangi bir arıza durumunda tabletsiz kalan öğrencinin ders içeriklerini nasıl takip edeceği merak edilen konular arasında.

Proje, her ne kadar yararlı yönleri olsa da, herzaman ki gibi işleyişteki yanlışlıkların ve seçimlerin kurbanı olacak gibi görünüyor. Altyapı, destek, eğitim, donanım, öğretmen-öğrenci yeterliği, kısıtlamalar vb. yönlerden eleştirilebilecek bir çok yönü olsa da, proje pilot illerde uygulamaya konulunca sonuçlar daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, TEKNOLOJİ kategorisi altında 24 Aralık 2011 tarihinde eklenmiştir. "Fatih Projesi’nin Tableti Gerçekten Yerli mi?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. Caner

  Vestelin tahta projesi kendine ait, sadece içinde bir pc modülü var ve panel dışarıdan geliyor. Geri kalanını vestel yapıyor.

 2. Muvaffak GOZAYDIN

  1.- Muhtemelen General Mobile Kore firması ile işbirliği yapmış. Bunda yanlış bir şey yok . İnşallah o firma iyi bir firmadır .
  2.- Renkli TV de % 55 den fazla ithal var.
  Tableti yerli yapmağa hiç luzum yok. Yerli yapılmağa kalkılırsa daha pahalıya mal olur. Ayrıca proje fgecikir. Tablet de ozamana kadar demode olur .

  Niye herşeyi yerli yapmağa meraklıyız. Neyi iyi yapıyorsak onu yerli yapalım .
  Bakın kırmızı et giderek pahalılanıyor. Hayvancılığa yatırım yapalım ve hayvan ihraç edelim.
  A ma bir hayvan ithal edip tablet yapmağa soyunuyoruz. Ne çelişki .

  Eski bir elektronik imlatçısıyım. Tablet yerli olmamalıdır . Daha pahalı olur .
  Yerli firmalar konsorsiyum kurmalı ve tek yerden alım yapmalılar. Fiat düşer . Servis ve yedek parça kolaylaşır .

 1. IsiktasIlhan

  RT @pancuniyoldas: @CandanBadem @ibrhmvarli @fatih_yasli @realAnilAba @bulentparlak @guven_oztan @id_communism @yazilama @elestiriyicalma @…

 1. Deniz86823410

  RT @bopmalatya: Yıllardır yapılan bilişim laboratuvarları, fatih projesi, eba gibi sistemleri etkili bir şekilde kullanabilen öğrenciler ye…

 1. KPiktesli

  RT @POgreticisi: #şüpheduymuyorum Fatih Bey, biz PİCTES projesi kapsamında MEB’e bağlı olarak Suriyeli öğrencilere ders veren öğretmenlerin…

 1. tiryakisiymis

  RT @POgreticisi: #şüpheduymuyorum Fatih Bey, biz PİCTES projesi kapsamında MEB’e bağlı olarak Suriyeli öğrencilere ders veren öğretmenlerin…

 1. edisyoner

  Bir Fatih projesi vardı. Zilyon tablet dağıtıldı falan. Uzaktan eğitim için o neden kullanılmıyor ki? 🤔🤔🤔 @ziyaselcuk @tcmeb

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7