» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Fatih’in 47 Bin Tableti Bozuk mu Çıktı?

A+  A- Fatih’in 47 Bin Tableti Bozuk mu Çıktı?

Fatih Projesi kapsamındaki 47 bin tabletin bozuk çıktığı iddia edildi. Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Milletvekili Prof. Dr. Nur Serter, Fatih Projesi’nde 47 bin tabletin bozuk çıktığını açıkladı.

Anka’nın haberine göre, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi, CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Nur Serter, yüzyılın projesi olarak tanıtılan Fatih Projesi’nin, üzerinden 2 yıl geçmeden iflasın eşiğine geldiğini belirtti.

Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan, Milli Eğitim (MEB) ve Ulaştırma Bakanlığı’nca ortak yürütülen Fatih Projesi ile 42 bin okuldaki 570 bin dersliğe dizüstü bilgisayar, projeksiyon cihazı, internet ve çok amaçlı yazıcı ve akıllı tahta sağlanması planlanıyordu. CHP, 3 yılda tamamlanması planlanan proje ile ilgili yeni bir skandalı açıkladı.

47 bin tablet bozuk çıktı

CHP İstanbul Milletvekillerinden Prof. Dr. Nur Serter konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, Fatih Projesinin Kamu İhale Kanunu kapsamı dışında tutulan mal ve hizmet alımları sonucu; 47 bin tablet bozuk çıktığını belirtti ve “AKP eğitimin sınırlı kaynaklarını siyasi propaganda amacı için israf etmekten vazgeçmelidir” dedi.

Serter şunları ifade etti:

“Yüzyılın projesi olarak sunulan Fatih Projesi üzerinden 2 yıl geçmeden iflasın eşiğine gelmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı 47 bin bozuk tablet için hangi firmaya kaç TL bedel ödediğini ve bozuk tabletler konusunda nasıl bir yaptırım uygulanacağını kamuoyuna açıklamalıdır.

Eğitimde nitelik artışı sağlamadığı denetçi raporları ile belgelenen Fatih Projesi ile Milli Eğitimin sınırlı kaynaklarını siyasi propaganda amacı için israf etmekten AKP artık vazgeçmelidir.” -soL

BAKANLIKTAN YALANLAMA

Milli Eğitim Bakanlığı ise yaptığı açıklama ile “Fatih Projesi kapsamında dağıtılan tabletlerden 47 binin bozuk çıktığı” iddiasını yalanladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter’in konuya ilişkin iddialarının basına yansıdığı ifade edildi.

Proje kapsamında

2011-2012 eğitim öğretim yılında 17 ilde, 52 okulda, 13 bin 800;

2012-2013 eğitim öğretim yılı ikinci dönemde 81 ilde, 217 okulda, 49 bin tablet bilgisayar dağıtıldığı bilgisi verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Dağıtılan tabletlerin tümü 2 yıl garantili olup, arıza halinde en kısa sürede arızası giderilmekte veya yenisiyle değiştirilmektedir. Bugüne kadar tablet bilgisayarlardan yazılım veya donanım kaynaklı 823 şikayet alınmış olup, garanti kapsamında tüm cihazların varsa şikayet konusu sorunları giderilmiş veya cihaz değiştirilmiştir. Dolayısıyla 47 bin tablet bilgisayarın bozuk çıktığı iddiası doğru değildir.” -cnnturk

 

Oylayan Ziyaretçi 4.5 yıldız

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 15 Mart 2013 tarihinde eklenmiştir. "Fatih’in 47 Bin Tableti Bozuk mu Çıktı?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. EkremVergili6

    Covid-19 #deprem virüse karşı kesin bir tedavi sistemi bulunmayana kadar eğitim sistemi Bilhassa ilk öğretim de ço… https://t.co/hXx8fsUU76

  1. berkkbayar

    Hazır Fatih demişken; Fatih projesi vardı o ne oldu ? Her çocuğa tablet dağıtıyorduk...

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7