» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Fatih’in Tabletleri Sınıfta Kaldı

A+  A- Fatih’in Tabletleri Sınıfta Kaldı

Tablet dağıtımları hızla devam ediyor fakat ne öğrenciler, ne de öğretmenler dağıtılan tabletleri beğendi. Tabletler hem kullanım kolaylığı açısından hem de içerik bakımından sınıfta kaldı.

Bu sonuçlar Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptırdığı Fatih anketinden…

Sözcü Gazetesi‘nin haberine göre Bakanlık şimdilik 12 bin tablet dağıttı. Bunları kullanmaya başlayan 4 bin öğrenciyle 500 öğretmene “İçeriği nasıl” diye sordu.

Tablet ve içerikleri öğretmenlerin % 3’ü, öğrencilerin de % 9’u beğendi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), pilot olarak uygulanmaya başlanan Fatih Projesi ile ilgili olarak bir anket düzenledi. Anket sonucu vahim çıkınca Bakanlık bunu gizlemek istedi. Sözcü ise sonuçlarına ulaştı. Hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin tabletlere yüklenen ders içeriklerini yetersiz bulduğu ortaya çıktı.

MEB, Fatih Projesi’nin pilot uygulaması kapsamında, 52 okulda öğrencilere bin 496 akıllı tahta yerleştirdi; 2 bin 259’u öğretmenlere, 9 bin 435’i öğrencilere yaklaşık 12 bin tablet dağıttı. Proje ile ilgili MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen “E-İçerik İhtiyaç Analizleri”nde, tartışmalı sonuçlar var.

Ankete 4 bin öğrenci, 500 öğretmen katıldı. Anket sonuçlarında sadece ‘teknoloji okur-yazarlığında’ sorun çıkmadı. Tabletli eğitimde ‘problem çözme’, ‘dili etkili kullanma’, ‘sorgulama’, ‘yaratıcılık’, ‘eleştirel düşünme’, ‘hayat boyu öğrenme’, ‘bilgi okuryazarlığı’, ‘sosyal sorumluluk’ ve ‘takımla çalışma’ becerilerinde ise sonuçlar vahim.

Projenin esas unsurlarından, tabletlere yüklenen ders içeriklerini ise öğrenci ve öğretmenler tamamen yetersiz buldu.

Problemler daha problemli!

‘Problem çözme becerisini ne ölçüde kazandığınızı düşünüyorsunuz’ sorusuna öğrencilerin yüzde 25’i ‘hiç’, yüzde 23.1’i ‘Az’ katkısı olduğunu söyledi. Aynı soruyu öğrencilerini takibe alarak yanıtlayan öğretmenlerin görüşleri ise daha olumsuz. Öğretmenlerin yüzde 17.9’u ise ‘hiç’ artırmadığı, yüzde 32.9’u ‘az’, yüzde 30.7’si ‘orta’, yüzde 15’i de ‘oldukça’ yanıtını verdi.

‘Dili etkili kullanma’ becerisi açısından öğrencilerin yüzde 21.7’si, öğretmenlerin yüzde 22.1’i ‘hiç’ kazanım sağlamadığı görüşünde.

4 bin öğrenciden sadece 365 (yüzde 9.3), 500 öğretmenden sadece 49’u (yüzde 10.1) ‘sorgulama’ becerisi açısından tabletli eğitimin ‘çok’ kazanım sağladığı düşüncesinde. Tabletlerde ‘İçeriklerin yeterli olduğu’ görüşüne öğrencilerin yüzde 26.7’si ‘hiç’ katılmazken, yeterli olduğunu söyleyen öğretmenlerin oranı sadece yüzde 3’te kaldı.

“Tabletlerdeki içerikleri yeterli bulmadığım için ek kaynaklar kullanıyorum” diyen öğrencilerin oranı ise yüzde 38.2 oldu.

Derslerdeki başarılarının arttığı görüşüne öğrencilerin yüzde 22.3’ü ‘orta derecede’, yüzde 19.3’ü ‘az’ katıldığını, yüzde 21.8’i ‘hiç’ katılmadığını ifade etti.

Öğretmenlerin yüzde 22.3’ü derslerdeki başarıyı hiç etkilemediği görüşünde.

Başak KAYA – Sözcü

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, TEKNOLOJİ kategorisi altında 27 Şubat 2013 tarihinde eklenmiştir. "Fatih’in Tabletleri Sınıfta Kaldı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. Ekrem98977567

  @Harundemirerr @Darkkingbat @Nefsininfatihii Harun arkadaş sen milli eğitim bakanlığı ya da ak sarayda ki danışmanl… https://t.co/mg8wtAU3XE

 1. ersen_ruzgar

  RT @SunaVarol_: Fatih Projesi vardı... Her çocuğa tablet dağıtılacaktı... Her sınıfta akıllı tahta olacaktı... Eğitimde çağ atlanacaktı...…

 1. princeofsprta

  RT @SunaVarol_: Fatih Projesi vardı... Her çocuğa tablet dağıtılacaktı... Her sınıfta akıllı tahta olacaktı... Eğitimde çağ atlanacaktı...…

 1. CTeakin

  RT @SunaVarol_: Fatih Projesi vardı... Her çocuğa tablet dağıtılacaktı... Her sınıfta akıllı tahta olacaktı... Eğitimde çağ atlanacaktı...…

 1. Pyrz_Adanali

  RT @SunaVarol_: Fatih Projesi vardı... Her çocuğa tablet dağıtılacaktı... Her sınıfta akıllı tahta olacaktı... Eğitimde çağ atlanacaktı...…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5