Fatura Kazığına İlk Neşter

Elektrik faturalarında, fatura toplamı adı altında bizden hangi ücretlerin tahsil edildiğini biliyor muyuz? Son günlerde gündeme gelen ve elektrik tüketimi dışında bir çok ödemenin de faturaya yansıtıldığı ortaya çıkmıştı.

Elektrik faturalarındaki kayıp kaçak bedeli ve TRT payı başta olmak üzere vatandaşa yüklenen ek ödemeler için teklif hazırlandı.

Elektrik faturalarına yansıtılan kayıp kaçak bedeli ve TRT payı başta olmak üzere vatandaşa yüklenen “Kazık” için ilk neşter önerisi CHP’den geldi.

FATURAYA YANSIYAN ÖDEMELER

CHP’li milletvekilleri tarafından hazırlanan kanun teklifi ile elektrik faturalarında Kayıp/Kaçak Bedeli, Perakende Satış Hizmet Bedeli, Sayaç Okuma Bedeli, İletim Sistemi Kullanım Bedeli, Dağıtım Bedeli, Enerji Fonu, TRT Payının kaldırılması istendi.

CHP’li Sezgin Tanrıkulu ve Alaattin Yüksel’in hazırladığı kanun teklifi uyarınca, enerji hasılatından TRT’ye ayrılan yüzde 2 tutarındaki pay kaldırılıyor. Teklifin gerekçesinde, elektrik abonesi olan vatandaşlardan, kanuni dayanağı olmayan bazı bedeller alındığı vurgulandı.

Faturalarda Enerji Tüketim Tutarı dışında, Kayıp/Kaçak Bedeli, Perakende Satış Hizmet Bedeli, Sayaç Okuma Bedeli, İletim Sistemi Kullanım Bedeli, Dağıtım Bedeli, Enerji Fonu, TRT Payı, Belediye Tüketim Vergisi, KDV olduğu hatırlatıldı.

“TV SEYRETMEYEN NEDEN ÖDESİN?”

Kayıp-kaçak ve sayaç okuma bedeli alınmasının yasal bir dayanağı olmadığı da belirtilerek, “TRT payının ise, yasal gerekçesi olmakla birlikte, TRT’yi izlemeyen, hatta televizyonu dahi olmayan vatandaşların da, TRT vergisi ödemesi adaletsizdir” denildi.

Türkiye’de yaklaşık 32 milyon elektrik abonesinden 9 ayrı kalemde tahsil edilen bedellerin oranı yüzde 81,3’e kadar ulaşıyor. Kanun teklifinde “Abonelerden değişik isimler altında haksız olarak alınan 8 kalem yükün her birinden ayrıca 9. kalem olmak üzere KDV alınması da büyük bir haksızlık yaratmakta, verginin vergisi denebilecek bir uygulama ortaya çıkmaktadır” denildi. -ntvmsnbc

1 thought on “Fatura Kazığına İlk Neşter

  1. Şeref, haysiyet, ahlak ve vicdan olmayınca insan da olunamıyor. İnsanlık olmayınca da her rezillik üçkağıtçılık yapılıyor.
    Bir de TRT ne üretiyor? BBC gibi olsa neyse…tüm yayınlar rezil hiç izlemiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.