Fatura Yine Öğretmene Kesildi

Dershaneler konusu gündemi meşgul ederken, AKP – cemaat gerginliği gölgesinde bir köşe yazarı tüm bu sorunların kaynağını tespit ettiğini açıkladı; öğretmenler.

AKP hükümeti dershanelerin kapatılarak, görülmemiş teşviklerle özel okula dönüştürüleceğini açıklamış, cemaat kanadından dershanelerin kapatılacak olmasına büyük tepki gelmişti.

Hükümet dershanelerin eğitim sistemini olumsuz etkilediğini, sınava dayalı bu sistemin sağlıklı bir sistem olmadığını açıklamakta. Öte yandan cemaat, dershenelerin çarpık eğitim sistemindeki eksiklikleri giderdiğini, dershanelerin olmazsa olmaz olduğunu iddia etmekte.

Her iki tarafın yorumunda da ortak nokta; “eğitimdeki çarpıklık”…

“Sorun Öğretmenler”

Daha önce de ataması yapılmayan öğretmenlere “devlet hepinizi sırtında gezdiremiyor, başınızın çaresi bakın” diyerek büyük tepki toplayan köşe yazarı Sevilay Yükselir eğitimdeki sorunların sebebinin kamuda çalışan öğretmenler olduğunu belirtti.

Yazısında eğitim müfredatının yeterli olduğunu savunan Yükselir, “Sorun, müfredatın okullarda öğrencilere aktarılış biçimlerinde!” diyerek sorumlunun müfredatın gerektirdiği eğitimi veremeyen öğretmenler olduğunu yazdı.

“Salla Başını Al Devletten Maaşını!”

Sevilay Yükselir yazısında; “Kalitesi düşük öğretmenler ya da kaliteli olsa bile icra ettiği görevin kutsallığını, önemini bilmeyen eğitimciler, okul yöneticileri sistemi tıkıyor. Hafta içi 5 gün istek ve azimle okula gelen öğrencisinin konuları daha iyi anlaması ve kavraması için artı bir uğraş vermeyen; “Salla başını al devletten maaşını!” anlayışından hareket edip görevini suiistimal eden eğitimciler yüzünden maalesef dershanelere ihtiyaç duyuluyor.” dedi.

Yükselir öğretmenlerin “Görevimi ihmal edersem ya da yanlış yaparsam anında kapının önüne konulurum” diyerek kovulma kaygısıyla ve iş güvencesiz çalışmaları durumunda eğitim sisteminin düzeleceğini iddia etti.

Yine İşgüvencesi…

Son yıllarda tek hedef haline gelen iş güvencesi Yükselir’in yazısında da çözüm olarak sunuldu.

Yazıda, öğretmenlerin iş güvencesi olmazsa ve her an kovulma riskiyle karşı karşıya kalmaları durumunda daha verimli olacakları, bu sayede eğitimin tüm sorunlarının da çözüleceği belirtildi.

Soruyoruz…

4+4+4 eğitim sistemiyle okullar karmaşanın içine itilmişken, alan değişikliği yılan hikayesine dönmüşken, norm fazlaları hala sıkıntı yaratıyorken, pedagojik hiç bir temeli olmamasına rağmen farklı yaş grupları aynı sınıflara tıkılmışken, kalorifer dairelerinde-balık istifi eğitim devam ederken, öğretmen ihtiyacı ücretli öğretmenlerle giderilmeye çalışılırken, sorunun cemaat-hükümet gerginliği gölgesinde sadece dershanelere indirgenerek tartışılması ve sorumlunun da öğretmenler ilan edilmesi ne kadar bilimseldir?

Her yıl sınav sistemini değiştirip öğrencileri bilinmeze iten, sınava dayalı eğitime karşıyız deyip sınav sayısını üçe-beşe katlayan, devletin tüm kaynaklarını özel okullara ve burada okuyacak olan kişilere aktarmayı planlayan, 4+4+4 ile ülkenin eğitim sistemini karanlıklara itenler de öğretmenler midir?

Sevilay Yükselir’in yazısı…

Dershaneler olmasaydı biz de olmaz mıydık?

 

3 thoughts on “Fatura Yine Öğretmene Kesildi

  1. Bence Haklı: Ama, aması şu: Meb çalışan öğretmen öğretim dışında, en az bir kulüp, sayamayacağım kadar komisyon, sayamayacağım kadar, kurul, herbirine ait plan rapor, soru, sınav, yoklama, nöbet, adey, eğitim çalıştayı, toplum hizmeti, veli ziyareti, toplantı tutanak, yemin ediyorum bunları düşündükçe öğretmenlerin verdiği eğitime şükrediyorum… dersanede bunların hiçbiri yok dershane öğretmeninin tek işi öğretim ee bunda da başarılı olsun bi zahmet… hiçkimse görmeden bilmeden konuşmasın ben 10 dersanede 3 yıldır da meb de çalışıyorum birebir yaşadım…

  2. sistem sorunlu öğrencileri, otistiği , zeki öğrenciyi , normal öğrenciyi ,vasat öğrenciyi bir sınıfa topluyor .sonra buna kaynaştırma eğitim diyor. dersi, konuyu kime uyarlayalım.müfredat yüzeysel sınavlarda sorular üst düzey varın siz karar verin ,siz çözün sorunu. dersaneye okuyacak öğrenci gidiyor .kamudaki öğretmen napsın?

  3. 5 yaşındaki çocuğum 1.sınıfa başladı şimdi ikinci sınıfta ve sınıfta eziliyor zeki olmasına rağmen yok olup gitti sorumluları acilen cezalandırılmalı yoksa allaha havale ediyorum allah bildiği gibi yapsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.