» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Faturasız Hatlardan Telsiz Ücreti Alınacak

A+  A- Faturasız Hatlardan Telsiz Ücreti Alınacak

Faturasız hat abonelerinden de aylık 1.1 TL telsiz kullanım ücreti alınmaya başlanıyor. Dünyadaki en pahalı iletişim ücretini ödeyen ülkelerden biri Türkiye. GSM operatörleri sessiz bir şekilde artık faturasız hatlardan aylık 1.1 TL telsiz ücreti alacağını duyurdu!

Bu konudaki ilk girişim Turkcell ve Vodafone‘dan geldi. Turkcell faturasız abonelerden 1.1 TL telsiz ücreti alınacağını abonelerine gönderdiği kısa mesajla bildirdi.

Ön ödemeli hatlara (faturasız hat) her ay yüklenilen paranın 1.1 TL’si telsiz ücreti olarak kesilip devlete ödenecek.

1 Ağustos itibariyle hatlardan alınmaya başlanacak olan Telsiz Kullanım Ücreti zaten Faturalı Hatlardan alındığı için Faturalı hatlar bu durumdan etkilenmeyecek.

OPERATÖRLERİN UYGULAMALARI…

Turkcell açıklamasında 20 Haziran 2011 itibariyle tüm ön ödemeli hatlara tıpkı faturalı hatlarda olduğu gibi bu ücret yansıtılmaya başlanacağını belirtti.

Uygulamaya göre, “eğer hattınızda yeterli TL yoksa ilk yüklemenizde bu ücret hattınızdan düşecek. Çekilemeyen tutar bir sonraki döneme borç olarak yazılacak” denildi.

Türkiye’de BTK verilerine göre 61.700.000 abone bulunmakta. Devletin bu uygulama ile ayda 67.870.000 TL gelir elde etmesi bekleniyor.

TÜDER TEPKİ GÖSTERDİ

Tüketiciler Derneği (TÜDER) yaptığı açıklamada uygulamaya itiraz ederek bunun yasal olmadığını savundu:

“Bilgi Teknolojileri  ve İletişim Kurumunun (BTK) sitesindeki bilgilendirmeye göre tüm GSM abonelerinin ödemesi gereken yıllık telsiz ücreti, 12.26 TL’ den 13.20 TL’ye yükseltilmiş, yüzde  7,7 zam yapılmıştır. Böylece  GSM tüketicilerinden alınmamasını  beklediğimiz  “yıllık telsiz kullanım ücreti”,  2011 yılına girdiğimiz bu günlerde yine  zamlanmış  olarak karşımıza çıkmıştır.

Telekomünikasyon sektöründe yeni nesil servis bazlı hizmetlere  “telsiz ruhsat bedeli”, “yıllık    telsiz kullanım bedeli” ve “ilk tesis ücreti” gibi ruhsatla izin verilen ücretlendirmelerin  GSM’ye uygulanması artık son bulmalıdır.

CEP TELEFONU TELSİZ DEĞİLDİR

GSM cihazları BTK’ya IMEI numarasıyla ücreti karşılığında kaydolmaktadır. GSM cihazlarına BTK tarafından her hangi bir frekans tahsis edilmemektedir ve cep telefonları bir telsiz cihazı değildir;  bu nedenle “ilk tahsis ücreti” “telsiz ruhsatı” ve “telsiz kullanım” gibi  çok gerilerde kalmış ücretlerin  alınmaması gerekmektedir.

Ülkemizde GSM kullananları cezalandırırcasına sadece mobil haberleşme için ödenen %18 KDV, %25 Özel İletişim Vergisi, ilk tesis ücreti, telsiz ruhsat ve telsiz kullanım ücretleri dışında ; GSM cihazı alımı sırasında  da ayrıca %18 KDV dışında %20 Özel Tüketim Vergisi, % 8 TRT katkı payı, BTK IMEI kayıt ücreti ödenmektedir.

Bu uygulamayı içimize sindirememekte ve gereğini beklemekteyiz. Gerçekleşmediği takdirde ulusal ve uluslararası alanda hakkımızı almak için gereken tüm yollara başvuracağımızı kamuoyuna duyurmayı bir görev biliyoruz.”

 

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 1 Ağustos 2011 tarihinde eklenmiştir. "Faturasız Hatlardan Telsiz Ücreti Alınacak" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3