» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Faturayı Geciktiren Müdüre Ceza Geliyor

A+  A- Faturayı Geciktiren Müdüre Ceza Geliyor

Maliye Bakanı Şimşek, elektrik, doğalgaz, su ve telefon faturalarını zamanında yatırmayan müdürlerin gecikme cezasından sorumlu olacakları uyarısında bulundu.

Kamu kurum ve kuruluşlarında elektrik, su, telefon ve doğalgaz faturalarının zamanında yatırılmaması nedeniyle ödenmek zorunda kalınan gecikme faizi ve gecikme cezaları bütçeye yük olmaya başlarken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bütçeye ek mali yük getiren bu tür ödemelerin sorumlulardan tahsil edileceği uyarısında bulundu.

Bakan Şimşek konuyla ilgili olarak tüm bakanlıklar ve valiliklere bir genel yazı gönderdi. Şimşek’in yazısında, “ödenek yetersizliği” gerekçesiyle elektrik, doğalgaz, su ve telefon faturalarını ödeyemeyen, ya da bu faturaların geç ödenmesi nedeniyle gecikme zammı ya da gecikme faizi ödemek zorunda kalan bazı idarelerin başka amaçlar için konulmuş ödenekleri kullandıklarının tespit edildiği belirtildi.

Bunun bütçeye ek mali yük getirdiği ifade edilen yazıda, kamu kurum ve kuruluşlarının bu tür ek mali yükle karşılaşmamak için ödemelerini ve yükümlülüklerini zamanında yerine getirmeleri istendi.

“SORUMLUSU ÖDER” UYARISI

Yazıda, faturalardaki gecikmenin kamu görevlilerinin kasıt, kusur veya ihmallerinden kaynaklanması durumunda ilgili yöneticinin sorumlu olacağı vurgulandı. Ek mali yük oluşması suretiyle kamu zararına neden olanların bu zarardan sorumlu tutulacağı ifade edildi.

Faturaların zamanında yatırılmaması dolayısıyla ödenen gecikme cezası ve faizlerinden sorumlu tutulan kişilerin maaşlarında üçte bir oranına kadar kesinti yapılacak. Şayet zarar bu şekildeki kesintilerle tahsil edilemezse, taksitlendirme süresi beş yılı aşamayacağından bu sürede tahsil edilemeyen borçlar için sorumlu kişilerin mal varlıklarına da haciz konulabilecek.

“Ödenek yetersizliği gibi durumlarda idareciler ödemeleri cebinden mi yapacak?” sorusuna herhangi bir yanıt verilmedi.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 1 Ağustos 2010 tarihinde eklenmiştir. "Faturayı Geciktiren Müdüre Ceza Geliyor" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. bazen de bazı faturaLar haLka kesiLiyor, büLent ortaçgiL”in dediği gibi : “NormâL !!!”

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
11