» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Felsefe Grubu Öğretmenleri Atama İstiyor

A+  A- Felsefe Grubu Öğretmenleri Atama İstiyor

Felsefe grubu öğretmenleri olarak çeşitli şekillerde sorunlarımızı aktardık ve çözüm bulunmasını talep ettik.

Bölümümüzün 15 bin kadar mezunu var buna karşın 144 öğretmen istihdam ediliyor bu durum bizi hayli üzmektedir. Özel sektörde Rehber öğretmen olarak oldukça zor şartlarda çalışan bizler, inanın çoğu Pdr mezunu arkadaştan daha özverili şekilde mesleği icra etmekteyiz. Fakat buna karşın Meb’deki Pdr açığı için bizlere atama imkanı verilmemektedir. Yansıtılmaya çalışıldığı gibi bizlerin amacı Pdr’cilerin mesleğini elinden almak değildir. Hiç bir Felsefe grubu mezunu bu bölümü Pdr’ci olmak amacıyla da okumamaktadır. Fakat bizlere özel sektörde Rehber öğretmen olma hakkı tanınmıştır, ayrıca 2004, 2005 ve 2011 yıllarında da Meb’e bölümümüzden atama yapılmıştır.

2011 yılında Sosyoloji bölümü mezunu, Rehber öğretmen olarak atanan bir meslektaşımız Siirt’teki cinsel istismar skandalını ortaya çıkarmış ve okuldaki üzeri kapatılan bu skandalı ortaya çıkardığı için kendisine dönemin Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu hanımefendi tarafından ödül verilmiştir. Bu olayda göstermektedir ki bizler Pdr mezunlarının sürekli dile getirdiği gibi bu işi yapamayacak durumda değiliz hatta gayette başarılı bir şekilde yapılmıştır ve bundan sonra fırsat verildiği taktirde yine başarılı sonuçlar ile karşılaşılacaktır.

Ayrıca Pdr mezunlarının dediği şekilde okullarda Psikolojik Danışma hizmeti zaten etkin bir şekilde verilmemektedir. Psikolojik Danışmaya ihtiyaç duyan bireyler Rehber Öğretmenlerden ne yazık ki faydalanamamaktadır. Hem okullarda görevlendirme ile Rehber Öğretmen çalıştırılması hem de öğrenci sayısının fazlalığı bunu mümkün kılmamaktadır.

Tüm bu nedenlerle ve gerekçelerle bizler sizden bu sorunu ve mağduriyetleri dile getirmenizi ve bizlerin sesine kulak vermenizi istiyoruz.

Amacımız pdr mezunu arkadaşlarımızın mağdur edilmesi değildir her iki tarafında bu durumda mağdur edilmesi taraftarı değiliz. En uygun şekilde sorunlara çözüm bulunması gerekteğini düşünmekteyiz, aksi taktirde 17 bin açığı bulunan rehberlik bölümü bu açığı uzunca bir süre kapatılamayacak bu durumda binlerce öğrenci de mağdur olacaktır.

Okullarda rehber öğretmenin önemi tartışılamaz avrupa ülkelerinde rehberlik servisleri psikolog ve sosyologlarla da güçlendirilmiş durumda olmasına karşın bizim ülkemizde her okulda dört tane rehber öğretmen bile bulunmuyor. Çoğu okulda ise bir tane bile rehber öğretmen mevcut değil. Bizler felsefe grubu öğretmenleri olarak aşağıdaki haklı gerekçelerle rehber öğretmen olarak atanmak istiyoruz;

1) Okullarımızda 17 bin Rehber öğretmen ihtiyacının olması
2) Mevcut PDR mezunlarının on yıl içerisinde bu açığı kapatmasının mümkün olmaması
3) Rehberli servislerinin daha aktif bir şekilde çalışması
4) Okullarda şiddet,cinsel istismar, ihmal vb. olumsuz durumların Rehber öğretmen mevcut olmadığı için artış göstermesinin önlenmesi
5) Bizlerin yıllardır özel sektörde Rehber öğretmen olarak görev yapıyor olmamız
6) MEB tarafından bizlere kurs verilerek yan alan olarak kabul ediliyor olmamız
7) Özel okullar ve Rehabilitasyon merkezlerinde MEB’den daha ağır koşullarda ve daha düşük ücretlerle PDR mezunu arkadaşlarla birebir aynı hizmeti vermemiz
8) Felsefe grubu derslerinin okullarda seçmeli ders haline getirilmesi ve bölümümüzün istihdam oranın oldukça az olması. Geçen yıl 156 bu yıl ise 144 kişi atanmıştır.

Tüm bu gerekçelerle bizler rehber öğretmen olarak atanmak istiyoruz. Basında sesimiz olup bizlere yer verirseniz çok seviniriz. Felsefe grubu öğretmenleri olarak duyarlı davranacağınızı umuyorum. Saygılarımla.

Felsefe Grubu Platformu

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 29 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir. "Felsefe Grubu Öğretmenleri Atama İstiyor" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. dostoyevskikim

    Bir aile dostu anlatıyor felsefe öğretmenleri lisede 1 sene boyunca biz mi sınıfın içindeyiz yoksa sınıf mı bizim i… https://t.co/fNJG6bLHj4

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4