» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Filtreli MEB İnterneti

A+  A- Filtreli MEB İnterneti

MEB‘e bağlı okullarda kullanılan internet filtreleri bir çok siteye girilmesini engelliyor. Özellikle son günlerde filtreler üzerinde yapılan bazı değişiklikler sonucu, okullarda kullanılan internet üzerinden girilebilen video sitesi kalmadı.

Sınıflarda görsel eğitim amacıyla kullanılan bir çok video sitesi MEB’in son düzenlemesi sonucu kullanılamaz hale geldi.

Yasaklardan tüm video siteleri istisnasız olarak nasibini aldı.

Şu anda Youtube, Dailymotion, uzmantv, izlesene, Mynet Video gibi dünyaca tanınan sitelere erişmek mümkün değil.

Derslerde ders içeriklerine uygun olarak gösterilecek videolara ev sahipliği yapan video siteleri aynı zamanda okul sitelerinde yayınlanan etkinlik videolarını da barındırıyordu.

Ayrıca kullanım kolaylığı ve ücretsiz olması itibariyle okul sitelerinde fotoğraf galerisi olarak kullanılan ve bir Google hizmeti olan PicasaWeb‘te yasaklılar arasında yer alıyor.

Daha önce yayını durdurulan fakat son düzenlemelerden sonra yayınına başlayan, özellikle müzik derslerinde öğretmenlerin oldukça işine yarayan müzik dinleme sitesi Fizy.com da yapılan filtrelemeden sonra erişilemeyen siteler listesinde yerini aldı.

Okullara Bakanlık tarafından ücretsiz olarak verilen internet hız konusunda yoğun eleştiriler almakta.

İnternet bağlantısı üzerinde uygulanan filtreleme yoğunlaştıkça, internet hızları düşmekte, BT sınıflarında internet kullanımı sorunlu bir hal almakta.

Öğretmenler MEB bağlantısı üzerinde filtreleme olması gerektiğini, fakat yoğun filtrelemenin amacını aşarak yararlı sitelere erişimi de engellediğini belirtiyor.

MEB bağlantısı üzerinde yapılan bu son değişikliklerin, yakın zamanda “internet Öldürülüyor” şeklinde gündeme gelen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu‘nun filtreleme altyapısıyla ilgili olup olmadığı merak ediliyor.

Bu haber GÜNCEL, TEKNOLOJİ kategorisi altında 13 Mayıs 2011 tarihinde eklenmiştir. "Filtreli MEB İnterneti" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7