» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

“Formayı Değiştir, Koltuğu Koru”

A+  A- “Formayı Değiştir, Koltuğu Koru”

Ankara’da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eğitim-Bir-Sen yöneticilerinin de içinde bulunduğu korsan komisyonlar kurulduğu ve bazı okul yöneticilerine okul kıyafetlerini değiştirmeleri karşılığında koltuklarında kalmaları ya da istedikleri okula atanmaları sağlanacağı vadedildiği iddia edildi.

Dört yılını dolduran okul yöneticilerinin atılmasına ilişkin çarpıcı iddialar gündeme geldi.

İddiaya göre Ankara’da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eğitim Bir-Sen yöneticilerinin de içinde bulunduğu korsan bir komisyonlar kuruldu. Bu komisyonlar kimin yönetici olarak görevine devam edip etmeyeceği konusunda karar verdi. Üstelik bazı okul yöneticilerine okul kıyafetlerini değiştirmeleri karşılığında koltuklarında kalmaları ya da istedikleri okula atanmaları sağlanacağı vaat edildi.

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, iddiaları Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı‘ya sordu.

Okul müdürleri atamalarına ilişkin tartışmalar aylardır sonlanmıyor. Atanan yöneticilerin tamamına yakınının hükümetin her uygulamasını açıktan destekleyen Memur-Sen’e bağlı Eğitim Bir-Sen sendikasına üye olmaları tartışma yaratmıştı. Atamalardaki şaibe ve usulsüzlüklere dair yargı süreci de devam ediyor. Okul yönetici kadrolarına yapılan atamalarda kariyer ve liyakat ilkesi değil, AKP referansı ve Eğitim Bir Sen üyesi olmanın ana kriter olduğu iddiaları sıkça haber oldu.

‘KORSAN KOMİSYON’

Konuyla ilgili Ankara’da yeni bir iddia gündeme geldi. İddiaya göre Ankara’da aralarında İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Eğitim Bir Sen temsilcileri ve AKP teşkilatlarının bulunduğu gayriresmi komisyonlar kuruldu. Atanacak kişiler, bu komisyonca belirleniyor. Bu komisyon üyelerinin okul kıyafetlerinin değiştirilip belli mağazalardan satın alınmasını sağlayarak kişisel menfaat sağladıkları iddia ediliyor.

Gazetemizde “Gezici, Paralelci, ulusalcı ve Marksist, bölücü ve din düşmanı hiç kimse yönetici olarak görevlendirilmemelidir” sözleriyle gündeme gelen Eğitim Bir Sen Ankara 4 Nolu Şube Başkanı Tekin Korku‘nun da bu komisyonlarda etkili bir isim olduğu iddia ediliyor. Korku’nun şubesinin örgütlü olduğu Yenimahalle ilçesinde müdür görevlendirmeleri sonrası kıyafetlerinin değiştirildiği ileri sürülüyor.

3 FİRMAYA YÖNLENDİRİLDİLER

Konuyu gündeme taşıyan HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, söz konusu okullarda yöneticilerin DMA Grup ve Afacan Bebe, Beberium mağazalarına yönlendirildiği iddialarına dikkat çekti. Söz konusu şirketlerin web sayfalarında da bu okulların adının yer aldığına dikkat çeken Tüzel, konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması talebiyle Meclis’te soru önergesi verdi.

Tüzel, Bakan Avcı’ya “Eğitim Bir Sen Ankara 4 nolu Şube Başkanı Tekin Korku Yenimahalle temsilcisi Yunus Emre İlkokulu Müdürü Hasan Basri Koca’nın da içinde yer aldığı iddia edilen Yenimahalle yönetici atamaları sırasında, okulların müdürlerinin görevlerinde kalmaları veya başka okullarda görevlendirilme karşılığı okullarındaki öğrenci kıyafeti değişikliği sözü aldıkları iddiaları doğru mudur?” sorusunu yöneltti.

Skandal iddiasının gündeme geldiği okullar şunlar: Emin Sağlamer İlkokulu, Osman Ülkümen Ortaokulu, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu, Ş. Mahmut Özdemir İlkokulu, Öğretmen Kubilay Ortaokulu, Ayşe Tokur Ortaokulu, Yeşilevler İlkokulu, Yunus Emre İlkokulu.

Haber Kaynağı: Evrensel

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SENDİKA kategorisi altında 29 Aralık 2014 tarihinde eklenmiştir. "“Formayı Değiştir, Koltuğu Koru”" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. EBS_Bayrakli

    RT @ebsizmir1: Karabağlar Saadet Onart İO Müdür Yardımcısı, üyemiz Selahaddin ÇEKİÇ vefat etmiştir. Cenazesi 21 Mayıs Salı günü Ordu ilinde…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
2