» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Gençler Yine Azapta

A+  A- Gençler Yine Azapta

1 buçuk milyonun üzerinde genç kendilerine reva görülen sınav eziyetini bir kez daha yaşadı.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), Türkiye’de tüm il ve bazı ilçeler ile KKTC’nin başkenti Lefkoşa olmak üzere toplam 160 sınav merkezinde, 5 bin 727 sınav binasında, 89 bin 283 sınav salonunda gerçekleştirildi. Sınava yaklaşık 1 milyon 692 bin aday girdi. Saat 10.00’da başlayan sınav, tek oturumda ve 160 dakika sürdü.

Sınav salonlarının bulunduğu binalara sabah erken saatlerden itibaren gelen adaylar, kimlik ve güvenlik kontrolleri yapılarak salonlara alındı.

ELLE VE DEDEKTÖRLE ARAMA

Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üstleri emniyet görevlileri tarafından elle ve detektörle arandı. Adaylar, sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturtuldu.

Sınav salonlarına çanta, saat, cep telefonu, bluetooth kulaklık, kolye, küpe, yüzük, bilezik, broş, metal para gibi eşyalar; her türlü elektronik/mekanik cihaz, çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi, cep bilgisayarı, hesap makinesi, kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kağıdı, defter, kitap, sözlük, pergel, açıölçer, cetvel gibi araçlar alınmadı.

İÇERDE KİMLİK KONTROLÜ

Sınav salonlarına 2011-YGS Sınav Giriş Belgeleri ile nüfus cüzdanları kontrol edilerek alınan adaylar, sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturtularak, sınavda kullanılacak kalem, silgi, kalemtıraş, saat gibi gereçler, şekerleme ve peçete ile sınav evrakının olduğu poşetler dağıtıldı.

Salondaki görevliler adayların tek tek kimlik kontrollerini yaptı.

Gerekli kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra salon başkanı sınavda uyulacak kuralları adaylara hatırlattı. Daha sonra adaya ait sınav evrakı ile içinde kalem, silgi bulunan poşetler dağıtıldı.
Cevap kağıtlarındaki gerekli yerler adaylarca doldurulduktan sonra sınav başladı.

Adaylar daha sonra soru kitapçığı ile cevap kağıdının olduğu poşetleri açarak, cevap kağıdında istenilen bilgileri doldurdu. YGS’de ilk kez, adaya özel soru kitapçığı ve fotoğrafının bulunduğu cevap kağıdı verildi.

160 SORU 160 DAKİKA

Saat 10.00’da başlayan sınavda adaylara, Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerinin her birinden 40’ar soru yöneltildi ve 160 dakika süre verildi.

Sınav sonuçları, Mayıs ayının başında açıklanacak. Sonuçlar aynı zamanda ÖSYM’nin internet adresinden duyurulacak. Değerlendirmeler sırasında her bir aday için YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 olmak üzere altı ayrı puan türü oluşturulacak. Elde edilen sonuçlarda 140-180 arası puan alan adaylar sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açıköğretim programlarını tercih edebilecek. YGS puanlarının en az biri 180 olan adaylar LYS’ye girmeye hak kazanabilecek. Ancak sınavda 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercihlerini yapabilecek. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için ise YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması şartı aranacak.

SINAV SORULARI 1 SAAT GEÇ GELDİ

İstanbul’daki sınav adreslerinden Pendik’teki Pendik Lisesinde ise kısa süreli bir telaş yaşandı. Sınav soruları saat 08.00’da okulda olması gerekirken yaklaşık 1 saat 15 dakika geç geldi. Okul bahçesinde bekleyen öğrenci velileri yaşanan gecikmeyi pek de farketmezken soruların okula gelmesiyle birlikte sınavda görevli öğretmenler hızlı adımlarla soruları sınıflara yetiştirmeye çalıştı. Bazı öğretmenler gecikmeyle ilgili soruya cevap vermezken sınavda görevli bir öğretmen gecikmeyle ilgili olarak, “soruların en geç saat 08.00’da okulda olması gerekiyor, saat 09.15 gibi sorular geldi” diye konuştu.

VELİLER DE TER DÖKTÜ

Üniversiteye girmek isteyen 1 milyon 692 bin 345 adayın katıldığı, üniversiteye girişin birinci basamak sınavı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) nedeniyle hem öğrenciler hem veliler büyük heyecan yaşadı. Okul bahçeleri velilerle doldu. Örgü örenlerden dua edenlere renkli görüntüler yaşandı.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 28 Mart 2011 tarihinde eklenmiştir. "Gençler Yine Azapta" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
9