» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Gençliğe Hitabe’yi Okudu, Yurttan Atıldı

A+  A- Gençliğe Hitabe’yi Okudu, Yurttan Atıldı

Cemil Çiçek‘i Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi‘ni okuyarak protesto eden öğrenci önce yurttan atıldı sonra öğrencinin bursu kesildi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i Musta Kemal’in Gençliğe Hitabesini okuyarak protesto eden Gazi Üniversitesi öğrencisi Sinem Gülcan, hem kaldığı yurttan atıldı hem de bursu kesildi.

Gülcan, mahkeme kararıyla yurda dönmeye hak kazanırken, olay CHP’li Mahmut Tanal’ın soru önergesiyle Meclis’e taşındı.

Gazi Üniversitesi öğrencisi ve TGB üyesi Sinem Gülcan, geçen yıl 22 Şubat‘ta TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in Gazi Üniversitesi ziyareti ve bu ziyaret sırasında kendisine verilen fahri doktora töreninde Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini okuyarak protesto etmişti.

Olayın ardından Sinem Gülcan’ın, Kredi Yurtlar Kurumu ile ilişiği kesilerek kaldığı Nene Hatun Kız Öğrenci yurdundan atıldı ve bursu kesildi.

Mahkemeyi Kazandı

Emniyet Müdürlüğü’nden gelen bir yazıyla yurttan atılan Gülcan, 18 Haziran 2012 tarihinde Kredi Yurtlar Kurumu Ankara Bölge Müdürlüğü’ne itirazda bulundu. Kararın, Bölge Müdürlüğü tarafından onaylanması üzerine Ankara 13. İdare Mahkemesi’ne cezasının iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle dava açan Gülcan, yurda dönmeye hak kazandı.

“Huzuru bozan, aşırılıklar içinde olanlar varsa elbette ki onlarla yollarımızı ayırırız”

Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal‘ın verdiği soru önergesini sözlü olarak cevaplayan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, olayı doğruladı.

Olayı bir soru önergesiyle Meclis’e taşıyan CHP’li Tanal’a cevap veren Bakan Kılıç, “Diğer gençlerimizin huzurunu bozan birtakım uygulamalar ya da aşırılıklar içinde olanlar varsa, elbette ki o gençlerimizle de yollarımızı ayırmak gibi bir vazifemiz var” şeklinde konuştu.

Mustafa Kemal’in Gençliğe hitabesinin okunmasını içeren protestoyu “huzur bozan bir eylem” olarak tanımlayan Kılıç şunları ifade etti:

“İzinsiz gösteri ve toplantı düzenlemek, eylem yapmak fiillerinden dolayı, bahse konu öğrenciye yurttan süresiz çıkarma cezası verildiği doğrudur. Biz, gençlerimizi, yurt dışına çıkarmak değil, bilakis yurtta tutmak yönünde bir çaba sarf ediyoruz ama elbette ki yurdun genel asayişini, diğer gençlerimizin huzurunu bozan birtakım uygulamalar ya da aşırılıklar içinde olanlar varsa, elbette ki o gençlerimizle de yollarımızı ayırmak gibi bir vazifemiz var.” -soL

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 27 Şubat 2013 tarihinde eklenmiştir. "Gençliğe Hitabe’yi Okudu, Yurttan Atıldı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. gazetesozcu

  SÖZCÜ'DEN 19 MAYIS ARMAĞANI! Sözcü Gazetesi okurlarına ön yüzünde Gençliğe Hitabe ve Atatürk portresi, arka yüzünde… https://t.co/yz4POKtUEU

 1. ulusalkanal

  19 Mayıs'ın 100. Yılında 100 Tıbbiyeli Gençliğe Hitabe okudu https://t.co/lrq7NZETgO

 1. Omersahin6306

  RT @BerilDeniz77: Umutsuzluğa Kapıldığınız Gün, Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN Gençliğe Hitabe’sini Tekrar Okuyun Umut SİZsiniz.!!! @ekrem_imamo…

 1. kalp024

  RT @Efsane084: @Himesovski Gençliğe hitabe

 1. bosnakburak1989

  @fatihtezcan Gençliğe hitabe de çin andı değilmiydi ya :)))) ulan var ya hiç güleceğim yoktu :)))))

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
1