» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Genel Sağlık Sigortası Geldi

A+  A- Genel Sağlık Sigortası Geldi

Genel Sağlık Sigortası (GSS), 1 Ocak 2012’den itibaren hayatımıza girmiş oldu. Artık asgari ücretin üçte birine tekabül eden 295 TL ve üstü geliri olanlar sigorta primi ödemek zorunda kalacak.

ZORUNLU GSS PRİMİ ÖDENECEK

Asgari ücretin iki katı maaş alan biri 100 TL, iki katından fazla maaş alanlar ise 200 TL GSS primi ödemek zorunda kalacak.

Eğer prim ödemesi geciktirilirse, ödemenin geciktirildiği andan itibaren verilen sağlık hizmeti durdurulacak.

ASGARİ ÜCRETTEN DE SAĞLIK VERGİSİ ALINACAK

Açıklanan yoksulluk sınırının çok altında yer alan asgari ücretten de sağlık primi kesilecek. Asgari ücretli her ay 35 TL Genel Sağlık Sigortası primi ödeyecek.

Bu primlerin ödenmesi için sağlık hizmeti almış olma şartı aranmıyor. Sağlık hizmeti alınsa da alınmasa da her ay sağlık sigortası primleri düzenli olarak ödenecek. Primlerin bir ay geciktirilmesi, verilen sağlık hizmetinin durdurulması anlamına gelecek.

BAŞVURMAYANA 212 TL PRİM BORCU ÇIKACAK

74 milyonun zorunlu sağlık sigortası kapsamına alınmasıyla birlikte, hiçbir sosyal güvencesi olmayanlara genel sağlık sigortasına başvurma zorunluluğu getirildi. Bu durumda 1,7 milyon kişinin olduğu düşünülüyor. Bu kapsamda kimsenin “ben devletin sağlık sigortasından yararlanmak istemiyorum” deme şansı bulunmuyor.

Hiçbir sosyal güvencesi olmayanlar 1 ay içerisinde genel sağlık sigortalı olması gerekiyor. Aksi taktirde gelirine ve güvencesine bakılmaksızın 212 TL‘lik prim borcuna girilmiş olunuyor. Ayrıca başvuru yapılmadığı sürece bu borç her ay eski borca eklenerek katlanıyor.

UZMANLAR EVDE GELİR İNCELEMESİ YAPACAK

Yoksul olduğunu beyan eden vatandaşlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ndan gelen uzmanlar tarafından incelenecek. Gelir tespitinde, aile bireylerinin aylık harcamaları ve mal varlıkları dikkate alınacak. Aile bireylerinin banka hesapları ve aldıkları yardımlar da incelenecek

KİM NE KADAR GSS PRİMİ ÖDEYECEK?

* Geliri 295,3 TL ile 886,5 TL arasında olanlar 35,4 TL;
* Geliri 886,5 ile 1.773 TL olanlar 106,38 TL;
* Geliri 1773 TL’den fazla olanlar 200 TL GSS primi yatıracak.

ÖĞRENCİLERİN DURUMU

Aile fertleri tarafından sosyal güvencesi sağlanan ve 25 yaşını doldurmamış üniversite öğrencilerinin sağlık giderleri SGK tarafından karşılanacak.

Aile fertlerinin sosyal güvence sağlamaması veya üniversite öğrencilerinin 25 yaşını doldurmuş olması durumunda, öğrenciler ikametgâh ettikleri il veya ilçe merkezlerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvurarak gelir tespiti yaptıracak. Tespit edilen gelire göre prim ödeme durumu belirlenecek.

Konuyla ilgili son ve güncel bilgileri vermeye devam edeceğiz.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 4 Ocak 2012 tarihinde eklenmiştir. "Genel Sağlık Sigortası Geldi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. Kemal

  zorunlu olmasaydı güzel bir yasa olurdu. zorunlu olunca sorunlu bir yasa oldu. işsiz reşit insanlardan para talep edilmesi yadırganacak bir durum. bu haliyle insanlar konulmuş nefes alma vergisi gibi olmuş. inşallah bir şekilde düzeltilir.

 1. dijital

  Genel Sağlık Sigortası (GSS) tescil ve prim borcunuzu e-Devlet Kapısı üzerinden kontrol edebilirsiniz. 5000’den faz… https://t.co/PElxnq95hM

 1. ilhanbalkankaya

  Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası https://t.co/vDaAp7CH4z

 1. Ant0707072

  RT @yeliz_ml: @mahirunal Genel Sağlık Sigortası HİÇ HASTANEYE GİTMEYEN İŞSİZ VATANDAŞA GSS BORCU ÇIKARIP ÖDEYEMEZSE ÜSTÜNE FAİZ İŞLEMESİ…

 1. BulutGulcuN

  @emreokkali Genel sağlık sigortası var, yeşil kart var...

 1. yza_34

  Genel saglik sigortasi borclari neden sifirlanmiyor cogu sektor kapali is bulamayanlarin borcuda her ay katlaniyor… https://t.co/sZFlm7AHCC

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8