Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Artık herkes prim ödemek zorunda. Prim ödemeyene ceza var. Ücretli öğretmen prim farkını cebinden ödeyecek. “Ben sağlık hizmeti almadım, almayacağım” demek mümkün olmayacak. Prim ödenmediği andan itibaren sağlık hizmeti durdurulacak ve ödenmeyen prim birikmiş faiziyle yine de tahsil edilecek.

Bilindiği gibi Genel Sağlık Sigortası (GSS) 1 Ocak 2012‘den itibaren uygulamaya geçirildi. “Herkes sağlık sigortasına kavuşuyor” gibi süslü laflarla duyurulan genel sağlık sigortası, basın tarafından da yüzyılın sağlık dönüşüm hareketi olarak nitelendirilerek haberleştirildi.

İşin içyüzünün anlatılmadığı vatandaş ise, başından beri GSS’ye karşı çıkanlara “herkes sigortalı olacak, ne var bunda. Ücretsiz sağlık hizmeti geliyor, buna neden karşısınız?” demekteydi. Bugün gelinen noktada GSS’nin uygulama esaslarıyla mecburen tanışan halk artık GSS‘ye tepkili.

SOSYAL GÜVENCESİ OLMAYANLAR

Zorunlu GSS üzerinden sosyal güvenlik kapsamında olmayanlar, Ocak ayı sonuna kadar genel sağlık sigortasına başvurup gelir testine tabi alacaklar. Eğer sosyal güvencesi olmayanlar zamanında gelir testine tabi olmazlarsa SGK tarafından gelirlerine bakılmaksızın, devlete kişi başı 212 TL borçlu olacaklar ve bu borç her ay katlanarak artacak.

“BEN İSTEMİYORUM” DEMEK MÜMKÜN DEĞİL

Zorunlu sağlık sigortası herkesi kapsamakta. “Ben aylardır sağlık hizmeti almadım, sağlık sigortası için ödeme yapmak istemiyorum.” demek mümkün değil. GSS primleri ödenmediği andan itibaren süreç başlayacak ve bu primler faiziyle yine de tahsil edilecek.

KİM, NE KADAR PRİM ÖDEYECEK?

1.  Aylık geliri brüt asgari ücretin üçte birinden (295 TL) az olan vatandaşların primleri devlet tarafından ödenecek.
2.  Aylık geliri brüt asgari ücretin üçte biri (295 TL) ile brüt asgari ücret (886,5 TL) arasında olanlar, 295,3 × % 12 = 35,4 TL
3.  Aylık geliri asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında olanlar 886,5 × %12 = 106,38 TL
4.  Aylık geliri asgari ücretin iki katından daha fazla olanlar 1.773×%12 = 212,76 TL tutarında prim ödeyecekler.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER NE YAPACAK?

Ayda 30 günden az “kısmî süreli” çalışan sigortalılar, 30 günün altında kalan primlerini 30 güne tamamlamak zorunda kalacak.

Örneğin okullarda ek ders karşılığı derse giren bir ücretli öğretmenin sigortası ayda en fazla 22 gün olarak yatıyor. Ücretli öğretmenler ve onlar gibi aylık sigortaları 30 günden az yatan diğer kısmi süreli çalışanlar eksik kalan süreyi ceplerinden tamamlamazlarsa sağlık hizmetlerinden yararlanamayacaklar.

Elbette sadece ücretli öğretmenler değil, herhangi bir işyerinde part-time ve gün/saat üzerinden ücretli çalışanlar, yevmiyeli çalışanlar vb. kişiler de eksik primlerini kendisi tamamlamak zorunda alacak.

KURTULUŞ YOK!

Sigorta primlerini eksik yatıranların sağlık hizmeti durdurulacak, eksik prim yatıranlara hiçbir şekilde sağlık hizmeti verilmeyecek. Fakat durum sadece “sağlık hizmeti alamamaktan” ibaret olmayacak. Eksik ödenen ya da ödenmeyen primler, SGK tarafından yine de ilgili kişiden faiziyle birlikte tahsil edilecek. Yani sigortalı için sağlık sigortası primini ödemekten başka bir yol bulunmayacak.

Sigortalı çalışanların 1 Ocak 2012 itibariyle toplam brüt gelirleri üzerinden ödeyecekleri GSS primlerinin yüzde 7’sini işveren, yüzde 5’ini ise kendileri ödeyecek.

2012 SAĞLIĞA NELER GETİRDİ?

2012’de ilk kez başlayan GSS ve önceki düzenlemeler ile;

1- Doktorların yazdığı 3 kutu ilaç için 3 TL,
2- 3 kutudan sonra yazılacak her kutu ilaç için 1 TL,
3- Devlet hastanelerinde 8 TL,
4- Özel hastanelerde 15 TL,
5- Eczanelerde reçete toplamının yüzde 20‘si ödeniyor.

Türkiye artık “paran varsa sağlık, paran kadar sağlık” dönemine resmen geçmiş oldu. Bu uygulamalardan vatandaşın ne şekilde etkileneceği ve tepkileri önümüzdeki günlerde ortaya çıkacaktır.

Biz de egitimciyiz.com olarak zaman zaman Genel Sağlık Sigortası ile ilgili uygulama sonuçlarını duyurmaya ve hatırlatma haberleri yapmaya devam edeceğiz. -Haber Kaynak: Erkan Aydoğanoğlu

13 thoughts on “Genel Sağlık Sigortası Nedir?

 1. yazıklar olsun ya bu ne ya 15 ayda 3100 TL borç gelmiş kendimizi satsak bu kadar etmeyiz :)) bir çok insan habersiz bu durumdan özellikle köydeki çiftci bir genç ne yapıcak ? 3 ay mahsülünü alıcak yazın geri kalan 9 ay yatış..bu durum protesto edilmeli
  İLERİDE BU BORÇTAN DOLAYI BANKANDAN KREDİ BİLE ÇEKEMEYECEKSİNİZ.
  * YURTDIŞINA ÇIKAMAYACAKSINIZ
  * İŞ KURARKEN HEP BU PARA ENGELİ KARŞINIZA ÇIKICAK
  * BANKA HESABINIZDA BİRİKMİŞ PARAYA EL KONULUCAK BU BORÇTAN DOLAYI
  BU OLAY MEDYADA SIK SIK GÜNDEME GELMELİ

  NE BİLİYİM 37 LİRA YERİNE 5 LİRA OLSUN AYDA DÜŞÜNSENİZYA BU BORÇ BİRKİYOR 2 YILDA 6 MİLYAR OLUYOR SEN BU BORCU NASIL ÖDEYECEKSİN? YA HIRSIZLIK YAPICAKSIN YA ÇALICAKSIN KÖTÜ YOLLARA TEŞVİK EDER BU YASA BENCE DÜZELTİLSİN AYLIK 3 LİRA YADA 5 LİRADAN HESAPLASIN

 2. arkadaslar bu durum protesto edilmeli 35 lira yerine 5 liraya yapsınlar ayda bu nedir böyle

 3. çok merek ediyorum bize verilen 296 tlnin 35 tlsini kesmeye vicdanları elveriyo mu ki bu nasıl düzen bu nasıl sistemdir ki günlük harcaması 296 tlnin onlarca katıolan büyüklere karşın günlük harcayacak para dahi bulamayan insanlardan ayda 35 tl keserler…ne demişti OZAN ARİF :Bir değişme masalı birde ak tutturdunuz bu millete karayı ak diye yutturdunuz…

 4. Bunlar iste DİN-İMAN siyaseti yapanlar… Lakin 90 senelik Türkiye’dE dinsiz imansız dedikleri öyle bir uygulama yapmazken… Bunlar direk , kasıtlı kul hakı yiyor.. Allahüteala der ki ; Bana kul hakkıyla gelmeyin … Ama Bunların islamı amerikan islamı oldugu icin sanırım üzerlerine almıyolar kabeleri washington…imanları clinton ;)

 5. Neresinden tutarsanız tutun hiçbiryeri adaletin “A”sının kenarından geçemeyecek kadar adiliyetten uzak, ZORLA vatandaşa tevdi edilen, üzerine atılan daha almadığınız bir ve almayacağınzı üstelik SAĞLIK ile ilgili bir hizmet yüzünden hakkınzda cezai işlem uygulanacak dünyanın en aptaca kanunu. Daha yazacak çok şey var ama işte, aldığınız terbiye buna imkan vermiyor.
  Sözüm ona kul hakkında hakdan hukuktan adaletten, ekonominin muhteşem olduğundan, yine sözüm ona halkın sağlığını düşünen bir hükümet var ama yaptığı kanunu şöyle bir kabaca empati yaparka yani kendini insanların yerine koyarak düşünmekten aciz insanların iki dudağı arasında hayatımız.
  -Aylık geliri brüt asgari ücretin üçte biri (295 TL) ile brüt asgari ücret (886,5 TL) arasında olanlar, 295,3 × % 12 = 35,4 TL
  yani 296TL para kazanan 35TL ödeyerek 261TL ile geçinecek. 261TL, iki yüz altmış bir Türk lirası, 2610TL değil. 296TL kazanan birisi için 35TLnin anlamını hiç düşündünüzmü?
  peki 885TL kazanan? o ise ayı 850TL ile hükümete göre KRALLAR gibi geçirerecek. Daha komiği ise, 887TL para kazanan yani devlete göre bir önceki kademeden daha çok para kazanıp daha çok ZENGİN olduğu düşünülen zavallı vatandaşımız ise 781TL ile geçinecek. Yani daha az kazandığını düşündüğü adam daha avantajlı, üst sınıfa soktuğu ise yandı.
  Daha beteri ise son dilimde tam 213TL
  Bu kanunu yazanlar ya hayatlarında hiç alın teri ile para kazanmamışlar bunun anlamını bilmiyorlar, ya paranın %12’i karşılığında bir parayı belkide hayatlarında hiç kullanmayacakları tamamen keyfekeder,istersen yaptıracağın istemezsen yaptırmayacağın bir sigortaya para verecek kadar bol kazanıyorlar yada dayak yememişler!

  Ben bu sigortayı istemiyorum arkadaş! hasta olursam evimi satarım, arabamı satarım, öderim. Çok istiyorsam özel sigorta yaptırır aynı paraya , GSS’deki üçkağıt gibi özel hastaneye gidince %90 katkı payı ödemem.

  GSSnin en büyük yalanı hastanaye gidince ücretsiz tedavi olmaktır ama eğer sizi yatacak kadar hasta görüyorlarsa. Bunun için aynı komedi filmlerindeki gibi kafanızda balta ile gitmezseniz inandıramazsınız. Diyelimki yatacak şekilde hastasınız….aa durun bakalım acaba hastanede yer vamı yoksa şanslıysanız küçük çaplı bir istanbul gezisi-ki kendi imkanlarınzıla öyle devletin ambulansını kullanarak değil, şanssızsanız artık memleketin bütün hastaneleri emrinize amade!!!
  Öze hastaneye gittiğinizde tam %90 yanlış okumadınız neredeyse hizmetin tamamını cebinizden tıkır tıkır ödeyeceksiniz.

  HEYOOOOOOOOOOOOOO İYİKİ GSS’iz var değilmi?

  yok işte, diyetlimki eşşşşeeeekkkkler gibi 3-5-sene sigorta ödediniz, sonra 2 ay ödeme zorluğu çektiniz değilmi? hastaneye gidince kıçınza bir tekme yiyerek dönersiniz çünkü o ödediğiniz 5 senenin hiçbir anlamı yoktur o en ihtiyaç olduğu anda. Düşünseniz elinde 39 derece ateşli çocuğunuz var siz güvenmişsiniz GSS’ye eşşek gibi ödemişsinzi senelerde, iişiniz bozulmuş, müşkül durumda kalmışsınız , devlet sizi o koskca 5 seneye karşılık (5X12 a=60ay) sadece 2 ay para ödemediniz diye aynen böyle cezalandıracak!
  Eşit hizmete farklı ücret almak ahlaksızlığı ise tam akla zarar bir durum.Mesela kazandığımız paraya göremi otobüs bileti ücreti, elektrik faturası ödüyoruz? (hoş gerçi doğalgazı artık öyle yapmaya başlıyorlar) yada benzine, veya ev kiralarken gelirinize göremi paramı ödüyorsunuz, veya bakkal ekmeği tipinize bakarakmı veriyor ” hobba hemşerim sen çok para kaznıyorsundur sana ekmek 5TL” dediğiniz düşünün. İŞte GSS’de durum maalesef bu, çok kazanan sanki az kazanandan daha farklı hasta olacakmış, daha havalı öksürecek tıkrısacak, parmağı kesilince kanı leylak kokuku akacakmış, idrar tahlilinde daha afilli bir renk ve içerik çıkacakmış gibimi düşünüyorlarda aynı hizmete daha fazla hatta fahiş hatta “Oha ulan bu kadar para alınırmı” derecesinde para alıyorlar?
  Hayır , çok para kazananlar-ki bahsettiğimiz para 1750TL civarı yani 17binTL felanda değil, olsaydı bile kime ne!- az ödeyenlere sponsor olacakmış. Bana sordunmu sen sponsor olmak istiyormusun diye? hayır! hatta bu sigortayı istiyormusun diye bile sormadın arkadaş ben niye aynı hizmeti alcağım halde başkasını parasını ödüyorumki????

  Sen önce devlet olarka temel sağlık hizmetleri verme müeessesini temin edersin, yeşil kart vermek istiyorsan bu kişileri iyice sorgular suistimali önlersin, sonra dersinki bu devlet müessesesinde sağlık hizmetleri şu akdardır, sigortalı olan bu fiyattan olmayanda şu fiyattan faydalanır dersin, sigortalı olmak isteyen buyursun şuradna sigorta olsun dersin, siteyen seçer istemeyen seçmez, sende sosyal devlet olmak ödevini “hakkıyla” yerine getirirsin hatta dötün yiyorsa bunu herkese ücretsiz verirsin ama yiyeceğini sanmıyorum herzmanki gibi!

 6. bu tam bır serefsızlıktır zorla harac almadır benımde suan normal ssk var ama ılerıde ıssız kalırsam ne kayıt yaptırırım nede harac verırım adı herıflere

 7. basindan belirtmek isterim ki asagida yazilanlar beni yakindan uzaktan hic alakadar etmemektedir. guzel bir isim ve maasim olup her ay duzenli olarak sigortam yatmaktadir,,,, bu anlatacaklarim benim durumumda olmayip magdur olanlari ve magdur olmayanlari ilgilendirmektedir, ve bu anlaracaklarimin hic bir ise yaramayacaginin bilincinde olup yetkililere ulasmasini bile temenni etmiyorum,,,,,

  yuzyilin soygunu budur arkadas. iste hukumetin inceden inceye ve hic de acitmadan basarabildigi soygun budur. herif milleti kendine muhtac etti resmen. milleti ac birakti ve ustune ustluk dakga gecer gibi GSS diye bir sacmalik icat edip caresiz ve yardima muhtac insanlara bulastirmaya kalkiyor.. burada cok cok buyuk hatalar var hatalar bu herifler basimizda oldukca buyumeye devam edecek. ama siz uyumaya devam edin bakalim. herifler de bizi soymaya devam etsin. nede olsa sistemi tutturmus gidiyorlar. ancak ve ancak boylesine koyun ve boylesine ahmak millete yakisir bu muamele…… daha hic kimsenin bu yasadan tam anlamiyla haberi bile yok,,,,, PRIMLERI devlet tarafindan odenen arkadaslar sizler zaten yesil kartliydiniz ve dogal olarak degisen hic bir sey olmadi.. BELLI basli bir isi olmayip belli basli mallara sahip olan ve primleri devlet tarafindan odenmeyip bizzat kendileri tarafindan odenen ve bu yasa ile ( noluyoruz layn bu da neyin nesi) diyen arkadaslar,,, sizin isiniz gucunuz yok ve sigortaniz yok dogal olarak ama devlet sizden her ay,,,, (evinizde birkac parca esyaniz veya bilemediniz arabaniz filan oldugu icin) para alacak.. ve bu para sizin sadece saglik harcamalariniz icin. AYRICA HER istediginiz hastanede muayene olmak gibi bir sansiniz da yok,,, EFENDIME SOYLIYEYIM gelir testi diye bi sacmalik var simdiye kadar yaptirdin mi bilmiyorum ama bu test icin bir imza attin benim guzel vatandasim,,, ve bu imzayla dedin ki gel devlet baba beni canin istedigin zaman arastir neyim var neyim yok bak ara bul,,,, haa HIC BIR SEYIN malin vesaire yoksa hic onemli degil sen ne de olsa basbakaninin istedigi ona gerekli oyu saglayacak cogunlugun icindesin zaten basbakanin senin yerine her ay zaten odeyecek o primi.. sen yeterki o basbakanini verecegin oylardan mahrum etme,,,, o senin her durumda ARKANDA OLACAKTIR,,,, arkanda durup napacaktir artik orasi malum,,,, uyumaya devam et ey turk halki.. soyulmaya devam et,,,, bir avuc ekmek ile kandirilmaya devam et ey turk halki,,, hakkini aramamaya devam et eyy turk halki,,, sana ne soylesem az turk halki,,,

  http://www.ttb.org.tr/kutuphane/tbshm.pdf

 8. HERKESİN HABERİ OLSUN
  GSS denen sistem maalesef test için müracaat ettiğimiz Ocak 2012 ayının primini de tahsil ediyor. Şubat ayında sistemi açmalarına rağmen, üstelik biz o ay mecburen kendi cebimizden(ssk emekli aylığından) gidip sağlık kurumunda parasını ödeyerek muayene parasını gss şartları tutmadığı için normal ödeyip tedavimizi olduğumuz halde geçmiş ay primini almak hangi anlayışa sığıyor öğrenmek istiyorum.

 9. Bu prim nereye gidecek? Sağlık sigortasının kapsamı nedir? Prim ödenmesine rağmen, muayene, reçete, ilaç, eczane ücretleri ödenmeye niye devam edilecek? Gelirler brüt mü, net mi hesaplanacak? Kimse bunlardan bahsetmiyor.

 10. Türlk Milleti uyan ,yeter ! Şu kafanı, gömdüğün kumdan çıkar artık.Uyanman için daha ne yapılmalı.Donuna kadar soyulman mı lazım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.