» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Göreve Başlamalar Ay Sonuna Kalabilir

A+  A- Göreve Başlamalar Ay Sonuna Kalabilir

2010 KPSS iptal edilebilirmiş. Skaldal iddialarıyla sarsılan ÖYSM’den sonra YÖK’te konuyla ilgili açıklama yaptı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, KPSS’deki iddialarla ilgili olarak çok kapsamlı bir araştırma başlattıklarını, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Emniyet Genel Müdürlüğü istihbarat birimleri ve bilişim uzmanlarının konuyu araştırdıklarını söyledi.

“Sınavı iptal edebilir, göreve başlamaları ay sonuna kadar bekletebiliriz.”

Konunun kısa sürede çözüme ulaşması için Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ölçme ve değerlendirme uzmanlarının da tek tek inceleme yaptıklarını açıklayan Özcan, “En küçük bir ihmal görmemiz durumunda sınavı iptal ederiz” diye konuştu.

TERCİH 10’A ÇIKIYOR

Özcan, sınavda kopya çekerek bir yere yerleşenlerin görevlerinden alınacaklarını açıkladı. Ayrıca MEB ile yaptılan görüşme sonunda, ataması yapılan 30 bin öğretmenin göreve başlamasının ay sonuna kadar bekletileceği belirtildi.

Soruşturmayı ay sonuna kadar bitirmeyi düşündüklerini ifade eden Özcan, “Bu durum yapacağımız sınavlara şaibe düşürüyor. Vatandaşa dürüst şekilde sınav yaptığımızı göstermemiz lazım” dedi. Tercihler sonrasında üniversitelerde 110 bin kişilik boş kontenjan kaldığını belirten Özcan, boş kontenjanları doldurmak için ikinci kayıt döneminde tercih sayısını 8’den 10 çıkaracaklarını da söyledi.

KKTC’de ise durumun çok vahim olduğunu ve 17 bin kişilik öğrenci kontenjanına karşılık sadece 3 bin 940 öğrencinin başvuruda bulunduğunu dile getiren Özcan, “Bu duruma çözüm olması amacıyla gerekirse Kuzey Kıbrıs üniversiteleri için üçüncü bir kayıt dönemi açabiliriz” dedi.

Sınavın iptal edilmesi durumunda kopya çekmeden başarılı olanların mağdur olarak açacakları bireysel davaların sonucunun ne olacağı, atamaların ay sonuna kalmasıyla eğitim öğretimde yaşanacak aksamanın ne şekilde telafi edileceği merak ediliyor.

Bazı eğitimciler ise bu varsayımların hiç bir şekilde gerçekleşmeyeceğini, kopya iddialarının asla ciddi bir şekilde araştırılıp sonuca bağlanamayacağını belirtti.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 25 Ağustos 2010 tarihinde eklenmiştir. "Göreve Başlamalar Ay Sonuna Kalabilir" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5