Görüşmeler Hükümet Kurulana Kadar Ertelenmeli (Video)

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, “hükümet kuruluncaya kadar memur sendikalarıyla yapılacak toplu görüşmelerin ertelenmesi gerektiğini” söyledi.

AŞTİ metro istasyonu önünde toplanarak, görüşmelerin yapılacağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yürümek isteyen KESK üyelerine polis, dağılmaları için uyarıda bulundu.

KESK Genel Başkanı Özgen, yürüyüşe izin verilmesi için emniyet yetkilileriyle bir süre görüştü. Bundan sonuç alınamaması ve grubun dağılmaması üzerine, polis ekipleri gruba, kalkanlarla ve biber gazıyla müdahale etti.

Gruptakilerden bazıları gözaltına alındı.

Ancak bir süre sonra polis, “kaldırımdan olmak koşuluyla” grubun yürüyüşüne izin verdi.

Haber Video

Gruptakiler, Emek 10. Cadde ve Bosna-Hersek Caddesi’nden bakanlık önüne yürüdü.

KESK Genel Başkanı Özgen, burada yaptığı basın açıklamasında, “Hükümetin, geçici bir hükümet olduğunu, bu nedenle zorunlu uygulamaların yerine getirilmesi dışında bir karar alamayacağını” savundu.

Hükümet kuruluncaya kadar görüşmelerin ertelenmesi gerektiğini söyleyen Özgen, görüşmeler yapıldığında da ilk olarak kamu emekçilerinin ve emeklilerin, “2014 enflasyonundan kaynaklanan kayıplarının” telafi edilmesini istedi.

ankara-da-kesk-uyelerine-polis-mudahalesi

Özgen, daha önce imzalanan toplu görüşme zaptının “satış sözleşmesi” olduğunu ileri sürerek, “Toplu sözleşme masasında onların ikinci bir satış sözleşmesi yapmalarını engelleyeceğiz” dedi.

Özgen ve beraberindekiler, daha sonra görüşmelere katılmak üzere bakanlığa girdi. –hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.