Göstermelik Tatbikatlar Faciaya Dönebilir

Okullarda deprem, yangın vb. tatbikatlar yapılmakta, bu tatbikatlarda öngörülen senaryolar canlandırılmakta. Çoğu zaman bir eğlence havasında geçen tatbikatlar, istenen raporlara konmak üzere çekilecek fotoğraflardan ibaret olarak kalmakta.

Bitlis‘te 28 Kasım 2011’de gerçekleştirilen yangın tatbikatı bir faciaya dönüşmüş ve yaşanan kaza sonucu bir öğrenci yaşamını yitirirken 11 öğrenci yaralanmıştı.

Yangın tatbikatında vücudunun yüzde 50’si yanan öğrencilerden Onur Akgün, 109 gün boyun boyunca yaşam mücadelesi vermiş ve hayatını kaybetmişti.

İddianamede Sona Gelindi

2011 yılından beri devam eden davanın bilirkişi raporunda tatbikat öncesinde; “itfaiyeye haber verilmediği, yangın tüplerinin göstermelik olarak kontrol edildiği ve kapalı kutularda korunması gereken tinerin bidona direk dökülmesinin patlamaya neden olduğu” tespitlerinde bulunuldu.

Raporda şu ifadelere yer verildi: “Onur Zeki Akgün’ün ölmesi ve 11 öğrencinin yaralanmasının en önemli nedeni yanmakta olan ateşin üzerine tiner dökülmesidir. Olay yeri fotoğraflarında da görüleceği gibi tiner dolu bidon patlama sonrasında tamamen açılmıştır. Bu durumu teknik bir okulda görevli yönetici ve öğretmenlerin öngörmeyecek olması hayatın olağan akışına aykırılık oluşturur. Sanıkların gerekli güvenlik önlemlerini almadıkları, sivil savunma plan tedbirlerine uymadıkları, bu suretle görevlerini ihmal ettikleri açığa çıkmaktadır.”

Bilirkişi heyeti, okul müdürünü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısını asli kusurlu bulurken, yangın söndürme ekibinde görevli olan elektrik öğretmeni ve metal öğretmenini tali kusurlu buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.