Greve Ceza AİHM’den Döndü

AİHM, sendikasının çağrısıyla katıldığı grev sonucunda kınama cezası verilen ve cezası kaldırılmayan sendika üyelerine tazminat ödenmesine hükmetti.

AİHM kararına göre, devlet 318 başvurucunun her birine 400 euro manevi tazminat ile avukatlık ücreti ve masraflar için 13.500 euro ödeyecek.

AİHM Tazminat Ödenmesine Karar Verdi

Konuyla ilgili olarak Eğitim Sen tarafından yapılan açıklamada; “25 Kasım 2009 ve 26 Mayıs 2010 tarihlerinde gerçekleştirilen sendikamızın hizmet üretmeme eylemlerine katıldıkları için 657 sayılı yasa uyarınca kınama cezası verilen 318 sendika üyemiz adına Genel Merkez Hukuk Bürosunca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapılan başvuruda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 7.7.2016 tarihli kararıyla her bir başvurucuya 400 euro manevi tazminat ile avukatlık ücreti ve masraflar için 13.500 euro ödenmesine karar vermiştir.” ifadelerine yer verildi.

AİHM Kararı aşağıdadır.

AİHM Kararı

Greve Cezaya İkinci Tazminat

2010 yılında Eğitim Sen’in aldığı iş bırakma eylemine katılan öğretmenlere Avcılar Kaymakamlığı tarafından disiplin cezası verilmiş, süreç AİHM’e taşınmıştı. Davayı görüşen AİHM, sendikal eyleme verilen cezayla eğitim emekçilerinin sendikal örgütlenme haklarının ihlal edildiği ve bu ihlal karşısında etkili iç hukuk yolları bulunmadığı sonucuna vararak ceza verilen öğretmenlere toplam 153 bin TL tazminat ödenmesi gerektiğine karar vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.