» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

“Greve Katılana Ceza Verilemez”

A+  A- “Greve Katılana Ceza Verilemez”

Eğitim Sen, 11.12.2003 tarihindeki iş bırakma eylemine katılan bir üyesinin 657 sayılı yasanın 125/C-b maddesi uyarınca 1/30 oranında aylıktan kesme cezasıyla cezalandırılmasını Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu‘na taşıdı.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun kararına göre sendikaların iş bırakma veya grev eylemlerine katılan sendika üyelerine ceza verilemeyeceği belirtildi.

Bu kararla greve katılan sendika üyesine verilen 1/30 oranında maaş kesme cezası bozulmuş oldu.

Eğitim Sen’in konuyla ilgili açıklaması aşağıdadır.

Sendikamız üyesi bir öğretmen 11.12.2003 tarihli iş bırakma eylemine katıldığı için 657 sayılı yasanın 125/C-b maddesi uyarınca 1/30 oranında aylıktan kesme cezasıyla cezalandırılmış, bu cezanın iptali istemiyle açılan davada Samsun İdare Mahkemesi 21.10.2004 gün ve E: 2004/776, K: 2004/1446 sayılı kararıyla davanın reddine karar vermiş, bu kararın temyiz edilmesi üzerine Danıştay 12.Daire`nin 13.5.2008 gün ve E: 2006/2180, K: 2008/2808 sayılı kararıyla bozma kararı vermiş, ancak adı geçen idari mahkemesi ilk kararında ısrar ederek yine davanın reddine karar vermiştir.

Bunun üzerine ısrar kararının bozulması istemiyle sendikamız Hukuk Bürosu Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu`na temyiz başvurusunda bulunmuştur. Söz konusu temyiz başvurusunu kabul ederek Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu 22.5.2013 gün ve E: 2009/1063, K: 2013/1998 sayılı kararıyla bozma kararı vermiştir.

Bu kararda Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu iç hukuk hükmündeki uluslararası sözleşmelerin yasalarla çelişmesi durumunda sözleşme hükümlerinin öncelikli uygulanacağını kurala bağlayan Anayasa`nın 90/son maddesi uyarınca AHİS`in örgütlenme özgürlüğünü koruyan 11.maddesini ve AHİM kararını esas idari mahkemesinin ısrar kararının bozulması gerektiği soncuna varmıştır.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu`nun bu kararıyla sendikaların iş bırakma veya grev eylemlerine katılan sendika üyelerine ceza verilemeyeceğinin Danıştay`ın en üst organı tarafından da kabul edilmesidir.

Kararı görmek için tıklayınız.

Memur Greve Çıkabilir mi? Ceza Verilir mi?

 

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SENDİKA kategorisi altında 27 Kasım 2013 tarihinde eklenmiştir. "“Greve Katılana Ceza Verilemez”" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5