» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Hacker’a ÖSYM’den Cevap

A+  A- Hacker’a ÖSYM’den Cevap

ÖSYM’nin internet sitesinin ‘hacker’ saldırısı sonucu çökmesi, sistem güvenliği konusunda soru işareti oluştururken, ÖSYM’den ilginç açıklama geldi. ÖSYM, şifre iddialarıyla gündeme gelen YGS sonuçlarının, 90 bin sınav salon tutanağı incelendikten sonra kısa sürede açıklanacağını bildirdi.

ÖSYM Başkanı Ali Demir’in hakkındaki intihal iddiasına ilişkin açıklama yapması beklenirken ÖSYM Başkanlığı’ndan yapılan duyuruda, “ÖSYM’nin bilgi işlem sistemine saldırı girişimleri tespit edilmiş, gerekli önlemler alınmıştır. Bir süredir sayfamızın yayında olmamasının sebebi, teknik bir savunma ve yenilenme nedeniyledir. Sınavlarda sorulacak soruların bulunduğu sisteme erişmek asla mümkün değildir. Bu nedenle, sorulara erişildiği bilgisi kesinlikle yalandır” denildi.

Hacker V.O.‘nun, medya kuruluşlarına gönderdiği bir e-postayla, ÖSYM sistemine girdiğini ve buradan soru çalmanın zor olmadığını belirtmesi, günlerdir YGS sonucunu açıklaması beklenen ÖSYM’yi harekete geçirdi. İki gün boyunca internet sitesini teknik bakıma alan ÖSYM’nin, “sistemin hacklendiği” iddiasına karşılık yaptığı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Gençlerimizin heyecan ve umutları ile oynamaktan geri durmayanların, ÖSYM’nin bilgi işlem sistemine saldırı girişimleri tespit edilmiş ve gerekli bütün önlemler alınmıştır. Olası her türlü tehdite karşı tedbirli olmak amacıyla, bilgi işlem sistemi kısa süreli aralıklarla hizmet dışına alınmış ve gereken kontroller gerçekleştirilmiştir. Kaldı ki; internet sitelerine sunulan görüntünün bizim sitemize ait olup olmadığı da tartışma konusudur. Bir süredir sayfamızın yayında olmamasının sebebi, tamamen teknik bir savunma ve yenilenme nedeniyledir. ÖSYM’nin internete açık olan Bilgi İşlem Sistemi üzerinden sınavlarda sorulacak soruların bulunduğu sisteme erişmek asla mümkün değildir. Bu nedenle, sorulara erişildiği bilgisi kesinlikle yalandır.”

Hacker saldırıları, 1 milyon 700 bin üniversite adayının heyecanla beklediği YGS verilerinin sistem güvenliğini akla getirdi.

Açıklamada, “Sevgili Gençler, geleceğinizi belirleyecek olan 2011-YGS verileri kesinlikle güven altındadır ve sonuçlar, 90 bin civarında sınav salon tutanaklarının incelenmesinin tamamlanması ile çok kısa süre içinde açıklanacaktır. ÖSYM dışından yapılan her türlü bilgi, uyarı, duyuru ya da haberleri internet sayfasından doğrulamadan dikkate almayınız. Sizin için gerekli olacak her türlü bilgi ÖSYM tarafından sizlere vaktinde iletilecektir” ifadesine yer verildi.

2011 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?

ÖSYM’nin LYS başvurunun başlayacağı 25 Nisan‘a kadar sonuçları açıklaması bekleniyor.

Demir, şifre iddiaları üzerine soru evrakının incelemeye alındığını, sonuçlar duyurulurken en başarılı ilk bin adayın kitapçıklarının da açıklanacağını belirtmişti. Bu doğrultuda Demir’in, matematik testinin tümünü doğru yanıtlayan adayların kitapçıklarının internete koyulması talimatı verdiği öğrenildi. Demir’in böylece şifreyle kopya çekildiği iddialarını çürütmeye çalışacağı kaydedildi.

 

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 22 Nisan 2011 tarihinde eklenmiştir. "Hacker’a ÖSYM’den Cevap" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7