» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Haftalık Ders Saati Düşüyor

A+  A- Haftalık Ders Saati Düşüyor

İlköğretim Genel Müdürü İbrahim Er, ilköğretimde haftalık ders saatini 30 saatten 25 saate indireceklerini söyledi.

Eğitimciler duruma temkinli yaklaşıyor. Bir çok eğitimci haftalık ders saatinin 30 saatten 25 saate indirilmesini “beden eğitimi, görsel sanatlar gibi derslerden mi vazgeçilecek?” şeklinde yorumladı.

TBMM Kayıp Çocuklar Araştırma Komisyonu üyelerinin, eğitim sistemi ve bu sistemin çocuklar üzerindeki etkilerine yönelik sorularını yanıtlayan Er, çocukların sosyal aktivitelere katılmalarının başarıları üzerindeki etkilerine dikkat çekerek, çocukların bu aktiviteleri gerçekleştirebilecekleri zamanı oluşturmak için ilköğretimde haftalık ders saatini 30 saatten 25 saate indireceklerini belirtti.

Velilerin, çocuklarının sınavlarda başarılı olabilmesi için dersaneyi bir zorunluluk olarak gördüğünü belirten Er, “Aslında bu yanlış bir kanı. Dersanenin, SBS başarısında hiçbir etkisi yok. Hiçbir ek eğitim kurumuna gerek yok” dedi.

Kaynak: egitimgazetesi
Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 27 Haziran 2010 tarihinde eklenmiştir. "Haftalık Ders Saati Düşüyor" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. senanur

    hocam çok haklısınız. ben 8. sınıfa geçtim ve sabahçıyım. son dersten yani 6. dersten çıkar çıkmaz öğlencililer sınıfa doluşuyor ve sınıfların ne temizlenmesine fırsat kalıyor nede havalanmasına sabahçı ve öğrenci aralarında zaman olması iyi olur. kendimizi geliştirmek için spor faliyetlere katılmamız gerekiyor ve sadece okullar kapandığında spor komplekslerine katılabiliyoruz. okullarda bizim için olan faaliyetler sayesinde okuldan bıkmayacaz ve okulu sinir hocalardan ibaret diye aklımızda bulunmayacağız ve de sabah oflayarak kalmayacağız

  2. Selahattin VARAN

    Ben devletin ilköğretim okulunda müdür olarak çalışmaktayım. Sayın Genel Müdürümün dile getirdiği uygulamaya tamamen katılıyorum. Hatta bir adım daha ileri giderek söylüyorum. İlköğretim okullarında temel derslerin dışındaki derslerin zorunlu dersler veya seçmeli dersler olarak okutulmamaması gerekliliğine inanıyorum. Nasıl yani, temel derslerin dışındaki dersleri öğrencilere vermeyecek miyiz? Tabiki vereceğiz ama ders olarak değil. Örnek vereyim. biz şu an 5 sene ilköğretim,4 sene ortaöğretim ve 4 sene fakülte olmak üzere toplam 13 sene yabancı dil eğitimi veriyoruz. Sonuç ortada. Kaç kişi dil öğrendi.Tabiki kocaman bir sıfır. Peki öğrencilerin zekalarında mı problem var? Hayır. Öğretmenler mi yetersiz? Yine hayır. Peki yanlış giden bir şey yok mu? Var. Bu çıkarımı bütün yetenek derslerine uyarlayabilir miyiz? Evet. Çözüm ne? Altyapıyı oluşturmak koşuluyla ilköğretim okullarında öğleden önce temel ders programları okutulmalı. Öğleden sonra ise öğrenciler kendilerini geliştirmek istedikleri sanat, dil, teknolojiyi kullanma, sportif vb. alanlarda faaliyet gösteren kurslara ve programlara katılsınlar.Yani okul birtaraftan akademik eğitimi verirken diğer taraftan yetenek ve beceri eğitimi veren bir merkez haline gelmektedir.Bu branştaki öğretmen arkadaşlarımız korkmasınlar.Ders olmasa normum ne olcak.Senin normun kalacak.Hatta şu an var olan normlar söylediğim uygulamayı kaldıramayacaktır.Örneğin okulumun mevcudu 1200. bir görsel sanatlar normum var. Peki söylediğim uygulama olursa yeter mi? Hayır. Belki 5 norm dahi karşılayamayacak. Türkiye”de eğitim olananında yıllardır var olanak nicelik sorunu yavaş yavaş ortadan kalkıyor.Eğitimde niteliği tartışıyor olmamızı büyük bir gelişme olarak görüyorum.Bu da iyiye gidişin işareti.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
9