Hakarete Ödül Gibi Görevlendirme

Atatürk’e hakaret etti, terfi ettirildi. Konya’da Milli Eğitim Müfettişi olarak görev yapan Ethem Gürsu hakkında, bir seminerde Atatürk’e hakaret ettiği gerekçesiyle dava açıldı. Dava sonunda “Atatürk ve O’nun manevi şahsiyetine hakaret” suçlamasıyla 1 yıl hapis cezasına çarptırılan Ethem Gürsu‘nun cezası, mahkemedeki iyi hali gözönüne alınarak 10 aya indirildi.

Ethem Gürsu, aldığı cezanın ardından Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürlüğü‘nde Teftiş Kurul Başkanı olarak görevlendirildi. Ödül gibi görevlendirme eğitimciler arasında tepkiyle karşılandı.

OLAY NASIL BAŞLADI?

Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce haziran ayında öğretmenlere yönelik “Müfredat Tanıtım Semineri” düzenlendi. Seminerde “Derslerde öğrencilere ‘Atatürk kimdir?’ diye soruyorum. Onlar da ‘Atatürk bizi düşmandan kurtardı’ diyorlar. Öğretmenler yıllardır derslerde Atatürk’ün herkesi kurtardığını anlatıyor. Sizin yere göğe sığdıramadığınız Atatürk beni kurtarmadı. Ben 55 yaşındayım. Ben doğmadan 20 yıl önce ölen birisi beni nasıl kurtarır?” dedi.

ÖĞRETMENDEN TEPKİ

Toplantıya katılan öğretmen Günay Aslan, tepki göstererek, “Atatürk sizi kurtarmadıysa anneninizi de mi kurtarmadı?” diye bağırdı. Tartışmanın basına yansıması ve gelen tepkiler üzerine Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Gürsu hakkında inceleme başlattı. Konya İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, “Müfettişler, Gürsu arkadaşları olduğu için soruşturma yapmayı kabul etmedi.” açıklamasında bulundu.

Gürsu ise yanlış anlaşıldığını öne sürerek, “Suçsuz olduğumu bildikleri için müfettişler soruşturma açmaya cesaret edemedi” iddiasında bulundu.

Konya Milli Eğitim Müdürlüğü müfettişlerinin görev almak istememesi üzerine incelemeyi üstlenen Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri ise yaptıkları inceleme sonunda müfettiş Gürsu hakkında “disiplin ve idari yönden işlem yapılmasına gerek yoktur” kararını verdi.

ATATÜRK’E HAKARETE 10 AY CEZA

Açılan dava sonunda “Atatürk ve O’nun manevi şahsiyetine hakaret” suçlamasıyla 1 yıl hapis cezasına çarptırılan Ethem Gürsu’nun cezası, mahkemedeki iyi hali gözönüne alınarak 10 aya indirildi.

ELEŞTİRENLERE 11 AY CEZA

Konya 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Atatürk’e hakaret ettiği için mahkum olan ilköğretim müfettişini eleştiren Eğitim-İş eski Genel Başkanı Yüksel ADIBELLİ, eski Genel Sekreter Levent AKÇA ve Birleşik Kamu-İş’in Genel Başkanı Hasan KÜTÜK’ü 11 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

Ancak söz konusu açıklamada yer alan “…Atatürk’e hakaret ettiği gerekçesiyle mahkum edilen şahsın Bakanlıkça derhal görevden alınması, şer odaklarının sözcülüğünü yapan bu kişinin öğrencilere verecek bir şeyinin bulunmadığı…”  ifadeleri nedeniyle müfettişe hakaret suçlamasıyla dava açılmıştı. Yapılan yargılama sonunda Eğitim-İş eski Genel Başkanı Yüksel ADIBELLİ, eski Genel Sekreter Levent AKÇA ve Birleşik Kamu-İş’in Genel Başkanı Hasan KÜTÜK Konya 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Bu olaylardan sora görev yerini değiştiren Ethem Gürsu, Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Teftiş Kurul Başkanı olarak görev aldı. Haber Kaynakları:sabah, milliyet,ntvmsnbc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.