» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Haklarını Arayınca Mahkemelik Oldular

A+  A- Haklarını Arayınca Mahkemelik Oldular

Sultan ÖZER

Milli Eğitim Bakanlığının her öğretmen atamasında sesleri biraz daha yükselten, “Atamamızı yapın” diyen, ataması yapılmayan öğretmenler şimdi bir de yargılama baskısıyla karşı karşıyalar.

AYOP’un çağrısı ile geçtiğimiz yıl Abdi İpekçi Parkı’nda oturma eylemi yaparak seslerini duyurmaya çalışan öğretmenlerden 51’i, 16 Şubatta Ankara Adliyesinde yargı önüne çıkarılacaklar. Haklarında 1-3 yıl arasında hapis istenen öğretmenleri arkadaşları ise yalnız bırakmayacak. AYOP, demokratik kamuoyunu arkadaşlarını yalnız bırakmamaya, 16 Şubatta Adliye önünde kendilerine destek vermeye çağırdı.

İMZA KAMPANYASI İLE DESTEK
Ataması yapılmayan öğretmenlere, İnternet üzerinden imza kampanyası ile destek veren, akademisyen, gazeteci, sendikacı ve kitle örgütü temsilcileri, endişelerini dile getirdiler. İmza metninde, “Ülkemizde 300 binden fazla öğretmen açığı varken, yüz binlerce öğretmen çürümeye bırakıldığı; öğretmenler, ‘ücretli’ adı altında güvencesiz çalışmak zorunda bırakıldıkları; kadrolu öğretmenlik kaldırılmak istendiği; ihtiyaç ve istihdam politikaları yanlış planlandığı; ataması yapılmadığından dolayı; depresyona giren hatta intihar eden öğretmenler olduğu için” endişeli oldukları dile getirildi. Metinde ayrıca, “Hakkını arayan öğretmenler gözaltına alınıp yargılanırken, soruları çalan ya da sızdıranlar kadrolu atandığı; dönem boyunca, 3-4 defa öğretmen değiştiği, kalabalık sınıflarda eğitim sürdürüldüğü; bilimsel ve kamu yararına olmayan, öğretmenlik mesleğinin saygınlığına zarar veren bir sistem uygulandığı; ‘şura’ kararlarıyla: öğretmenler ‘piyasa koşullarına’ itildiği, eğitim sistemi daha geriye götürüldüğü; KPSS ile öğretmenlerin yılları, test kitapları arasında ve dershanelerle heba edildiği, gelecekleri belirsiz biçimde ortada bırakıldıkları; okullar öğretmensiz, öğretmenler işsiz bırakıldığı için. Kendimizin, çocuklarımızın, ülkemizin geleceğinden endişe duyuyoruz…” denildi.

‘ARTIK YETER’DİYORLAR
AYOP’lular da “Artık yeter” diyerek yayınladıkları açıklamalarda, Tunus’ta ve tüm dünyada işsiz öğretmenler olarak “Artık yeter” diye haykırdıklarını ifade ettiler. Tunus’ta işsiz bir öğretmenin kendisini yakmasıyla başlayan isyana dikkat çekilen açıklamalarda, Türkiye’de de sayıları 400 bine yaklaşan işsiz öğretmene vurgu yapıldı. AYÖP olarak yaklaşık bir buçuk yıldır, kadrolu, güvenceli atanma talepleri etrafından demokratik eylem ve gösteriler düzenleyip, görüşmeler yaptıkları kaydedilen açıklamada, verilen yanıtın atamalarının sağlanması değil, bileklerine takılan kelepçeler olduğu vurgulandı.

“Biz kelepçe değil, atanmak, onurlu bir yaşam sürmek istiyoruz. Öğrencilerimize kavuşmak istiyoruz. İşte Tunus’taki meslektaşlarımız, bu düzene ‘dur’ diyerek hepimize moral aşıladılar” denilen açıklamada, ataması yapılmadığı için yaşamlarına son veren 21 öğretmene de dikkat çekildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi; “KPSS adı verilen sınavda kopyayla çalınan hayatlarımız Elazığ’lı Uygar Şenocak Öğretmenimizin hayalleriyle birlikte toprağa gömüldü. Tunus’lu meslektaşlarımızın sokaklarda sloganı ‘Yezzi Fock’tu. Yani ‘Yeter artık’. Biz de ‘Yeter artık’ diyoruz. Tüm dünya işsizleri, işsiz öğretmenler, diplomalı diplomasız tüm işsizler ayağa kalkıyor: Yeter Artık!”

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 16 Şubat 2011 tarihinde eklenmiştir. "Haklarını Arayınca Mahkemelik Oldular" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7