Halit Çelenk Sonsuza Dek Aramızda

Büyük devrimci Halit Çelenk, öğle saatlerinde hayata gözlerini yumdu.

Bütün ömrü boyunca işçilerin, emekçilerin, devrimcilerin, haksızlığa ve zulme uğramış herkesin avukatlığını yapan Halit Çelenk, uzun süredir mücadele ettiği hastalığına yenik düştü.

Kamuoyunda daha çok “Denizlerin Avukatı” olarak tanınan Halit Çelenk, başta Türk Ceza Yasası’nın faşist İtalya’dan alınma 141–142. maddelerine karşı açtığı uzun süreli savaş olmak üzere hukuk alanında demokratikleşmenin kapısını zorlayan birçok davayı sabırla ve inatla sürdürmüştü.

Yalnızca hukukçuluğuyla değil, aynı zamanda devrimci siyasi kimliğiyle de örnek bir yaşam sürdüren Çelenk, özellikle Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in idam edildikleri gecede sergilediği üstün cesaret ve kararlılıkla, henüz yaşarken tarihe geçmişti.

Halit Çelenk, 1921 yılında Antakya’da doğdu. İlkokulu Mektebi Sultani’de okudu, Lise öğrenimini ise Fransız mandası altında olan doğduğu kentte yaptı. 1940 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi’nde öğrenimini yapmakta iken sınıf arkadaşı Şekibe Sayar’la evlendi. Yaklaşık on yıl Samsun’da ceza avukatlığı yaptıktan sonra 1960’da Ankara’ya yerleşti ve 1962’de eşiyle birlikte Türkiye İşçi Partisi’ne üye oldu. Halit Çelenk, TİP Ankara Sekreterliği ve Genel Yönetim üyeliği, Şekibe Çelenk ise Merkez Haysiyet Divanı’nda üye olarak görev yaptılar.

1963 ve 1965 yıllarında, sırasıyla, İlerici Avukatlar Derneği ve Devrimci Avukatlar Derneği kurucuları ve yöneticileri arasında bulunan Çelenk, 1976 yılında yüze yakın meslektaşıyla birlikte Çağdaş Avukatlar Derneği’ni kurdu. 1968 yılında Türk Hukuk Kurumu yönetim üyeliğine seçilen Çelenk 22 yıl süreyle bu kurumun ikinci başkanlığını yaptı.

Türkiye Öğretmenler Sendikası’nın ve TÖB-DER’in hukuku danışmanlığını da yapan Halit Çelenk, İHD’nin de kurucuları arasındaydı.

12 Mart Faşist Darbesi sonrasında THKO davasında Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan ile arkadaşlarının avukatlığını üstlenen Halit Çelenk, Avukat Mükerrem Erdoğan ile birlikte idam gecesi üç devrimcinin yanında oldu ve onların tarihi sözlerinin halka aktarılması görevini büyük bir cesaretle yerine getirdi.

Sanki özellikle seçmiş gibi, Halit Çelenk onların idam edilişinin 39. yılında çok sevdiği ülkesinin toprağına ve sonsuza dek yaşayacağı halkının kalbine yürüdü.

Anısı mücadelede yaşayacaktır…

CENAZE TÖRENİ YARIN

Halit Çelenk’in cenaze töreni yarın (6 Mayıs 2011 günü) Denizlerin anması ile birleştirilecek. Tören için saat 12.00’de Karşıyaka Mezarlığı 2 No’lu Kapı’da buluşulacak. Denizlerin mezarındaki anmanın ardından Halit Çelenk de toprağa verilecek.

DENİZLERİN MÜCADELESİ EGEMENLERİ KORKUTUYOR

Halit Çelenk’in 6 Mayıs 2010’da Denizlerin mezarı başında yapılan anmaya gönderdiği mesaj şöyleydi:

“Denizseverler, Yusufseverler, Hüseyinseverler, Hepinize sevgilerimi sunuyorum.

Düştüm ve sol bacağım beş yerden kırıldı. Ameliyat oldum. Üç buçuk aydan beri evimde yatıyorum. Yürüyemiyorum. Bu nedenle çok istediğim halde sevgili Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in mezarına bugün gelemedim. Oysa infazlardan bu yana her 6 Mayıs sabahı oraya gelir, sevgili dostlarımla ve sizlerle birlikte olurdum. Bu kez bu beraberlikten yoksun kaldığım için çok üzgünüm.

Bursa’da Nilüfer Belediyesi tarafından Denizler anısına yaptırılan Üç Fidan heykelinin açılışına da davetli olduğum halde bu durumum nedeniyle gidemedim.

Karl Marx’ın Kapital adlı yapıtını dilimize kazandıran Çevirmen/Yazar Alaaddin Bilgi Evrensel gazetesinin 28 Nisan 2010 tarihli sayısında bu olayı ve bu toplantıya katılamayışımın nedenlerini anlattı. Tarihsel öneme sahip olan büyük insanlarla Denizleri karşılaştıran bu yazıda geçen yıl 6 Mayıs’ta Deniz’lerin mezarında çekilen benim, Deniz’lerin ablaları Şekibe’nin ve Alaaddin Bilgi’nin fotoğrafları yayınlandı. Bugün o fotoğraftaki yerimi alamamanın acısını yüreğimde taşıyorum. Bundan sonra her 6 Mayıs’ta beraber olacağız.

Son yıllarda Denizlerle ilgili hemen her etkinlikle ilgili dava açılıyor. Onların onurlu duruşları, dünya görüşleri, inançları ve sınıfsız ve sömürüsüz bir dünya için verdikleri mücadele, aradan bunca yıl geçmesine rağmen, sermaye sınıfı ve onun temsilcisi siyasal iktidarları korkutuyor. Ve yine bu nedenle, Denizler Türkiye emekçi sınıfının yükselen bağımsızlık ve demokrasi mücadelesinde bayrak olmaya ve her yeni direnişte bir kez daha yeşermeye devam ediyorlar. Deniz’i, Yusuf’u, Hüseyin’i kucaklarken sizlere de en içten sevgilerimi sunuyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.