» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Hani Norm Fazlası Olmayacaktı?

A+  A- Hani Norm Fazlası Olmayacaktı?

MEB ve Eğitim Bir Sen ya yanıldı ya yanılttı, karar sizin! Hatırlarsanız 4+4+4’lük eğitim tartışmaları sırasında, “iş yapmanın” sarhoşluğuyla zevk naraları atanlar dışarıdan getirilen tüm eleştirilere kulaklarını tıkamış, hatta saldırırcasına sert yanıtlarla bu sesleri kısmaya çalışmıştı.

Bu eleştirilerden önemli bir tanesi de sınıf öğretmenlerinin “norm fazlası” durumuna düşeceğiydi.

Bu iddia günlerce sitemizde olduğu gibi diğer eğitim sitelerinde de yazıldı, anlatıldı, olası sonuçlar ifade edildi.

Konuyla ilgili olan herkesin ifade ettiği gibi norm fazlası öğretmenlerden şartları uygun olanların zorunlu tayin istemeleri sağlanacak ya da normu eritmek amacıyla öğretmenler “sürgün” edilecek deniyordu. Herşey tahmin edildiği gibi oldu.

HERKES BOZGUNCU İLAN EDİLDİ

Milli Eğitim Bakanlığı bu uyarılara hiç kulak asmadığı gibi, bu konuda eleştiri getiren herkesi 4+4+4’lük sistemi yıpratmaya çalışan “bozguncular” olarak ifade etti. Bakanlık bu uyarıyı yapanları yayımlarında “öğretmenler arasında tedirginlik yaratmak isteyen yalancı ve dedikocu kişiler” olarak ifade etmekten geri durmadı.

MEB hem kulaklarını tıkayıp, hem fikrini belirten herkesi bozguncu olarak suçlarken “sınıf öğretmenleri arasında kimse norm fazlası olmayacak, normlar kendi okullarında eritilecek” demekteydi. Okulların teknik imkanlarının belli olmasına rağmen her okulda açılıverilecek! 4-5 sınıfla sorun kalmayacaktır demekteydi.

ÖZEL HABERİMİZDİR!

MEB HERKESİ KANDIRDI MI?

Bu durumun böyle olmadığı şimdi iyice su yüzüne çıktı. Özellikle norm fazlası olan öğretmenlerin tepkisi bitmek tükenmek bilmiyor.

Norm fazlası olup olmadığıni bile tam olarak bilmeyen öğretmenler, norm fazlası olmaları durumunda onları bekleyen durumlar hakkında herhangi bir fikre sahip değiller.

MEB’in sitesinde 4+4+4’lük sistemle ilgili soru-yanıt şeklinde yayımladığı broşürde kullanılan ifadeleri hatırlatıyoruz;

EĞİTİM BİR SEN NEDEN SUSUYOR?

Hükümete yakınlığı ile bilinen Memur Sen’e bağlı Eğitim Bir Sen de 4+4+4 eğitim görüşmelerinde hükümetten daha büyük bir iştahla 4+4+4’lük sistemi savunmaktaydı. Hükümete bu konuda getirilen tüm eleştirileri, görev bilip hükümetten önce yanıtlamaya çalışan sendika özellikle kimsenin “norm fazlası” olmayacağını ısrarla ifade etmekteydi.

Şimdi üyelerinden de çok sayıda norm fazlası sınıf öğretmeni olmasına karşın Eğitim Bir Sen‘den bu konuda eski sözlerini açıklayan herhangi bir açıklama gelmiş değil.

Eğitim Bir Sen’in sitesinde yer alan “öğretmenlerin norm fazlası olmayacağıyla” ilgili açıklamalarını aşağıda sunuyoruz.

Şimdi öğretmenler zehir olmuş tatilde endişeyle beklemekteler.

MEB’de ise henüz ne olduğunu, ne olacağını bilen de, anlatan da yok.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 21 Temmuz 2012 tarihinde eklenmiştir. "Hani Norm Fazlası Olmayacaktı?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5