“Hani Özgürleşmiştik Beyler!”

Demokratikleşme paketinin açıklanmasından sonra kamuda serbest kıyafet bekleyen memurlar sadece türbana izin verilmesiyle büyük bir hayal kırıklığı yaşadı.

Eğitim Bir Sen ve Türk Eğitim Sen‘in aldığı kararlar doğrultusunda sendika üyeleri okullara kravatsız bir şekilde gitmiş, kılık kıyafet yönetmeliğine karşı sivil itaatsizlik eylemi başlatmıştı.

Demokratikleşme paketinin ardından özgür kıyafet eylemi başlatan Eğitim Sen üyeleri de 7 Ekim pazartesi gününden itibaren okulara özgür kıyafetlerle gitmeye başlamıştı.

“Türban Dışında Serbest Kıyafet Giyilmesin”

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü‘nün İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’ne gönderdiği bir e-posta kafaları karıştırdı.

E-postada “Okullara başörtüsü ve türban dışındaki serbest kıyafetle gidilmesine izin verilmesin” denmekte.

Serbest Kıyafet Giyenler Provokatör mü?

Yazıda okullara serbest kıyafetle gidenlerin okul müdürleri tarafından uyarılması, bu yönde oluşacak provokatif eylemlere izin verilmemesi, istismarların önlenmesi ve bu konuda duyarlı olunması istenmekte.

İşte o e-posta;

bursa-egitimsen-kiyafet

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Bursa Eğitim Sen Şube Başkanı Hasan ÖZAYDIN serbest kıyafet sürecini yargıya taşıdıklarını fakat iddiaların yok sayılarak sorumluların soruşturulmadığını belirtti.

Özaydın, “18 Mart tarihinden itibaren serbest kıyafet eylemine başlayan Eğitim Bir Sen ve Türk Eğitim Sen üyelerine karşı ‘sendika kararıyla bu eylem yapılmaktadır, hiçbir işlem yapılmayacak’ diyen Müdürlüğün Eğitim Sen‘in eylem kararından sonra bu e-postayı göndermesi taraflı bir tutumdur.

En temel sendikal hak olan ve uluslararası hukuktan doğan grev sonrasında da greve katılan öğretmenlerin isimlerini isteyen Mili Eğitim Müdürlüğü’nün tutumu gerçekten ülkede adaletin, tarafsızlığın yok olduğunun somut bir göstergesi olmuştur.” dedi.

MEMUR SEN ve TÜRKİYE KAMU SEN Konfederasyonu tarafından sürdürülen Türban eylemiyle ilgili işlem yapılmamasına rağmen Eğitim Sen tarafından alınan eylem kararının hemen ardından bu yazıların yayınlanma gerekçelerini soran Özaydın bu konuda sonuna kadar mücadele edeceklerini belirtti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.