» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

“Hani Özgürleşmiştik Beyler!”

A+  A- “Hani Özgürleşmiştik Beyler!”

Demokratikleşme paketinin açıklanmasından sonra kamuda serbest kıyafet bekleyen memurlar sadece türbana izin verilmesiyle büyük bir hayal kırıklığı yaşadı.

Eğitim Bir Sen ve Türk Eğitim Sen‘in aldığı kararlar doğrultusunda sendika üyeleri okullara kravatsız bir şekilde gitmiş, kılık kıyafet yönetmeliğine karşı sivil itaatsizlik eylemi başlatmıştı.

Demokratikleşme paketinin ardından özgür kıyafet eylemi başlatan Eğitim Sen üyeleri de 7 Ekim pazartesi gününden itibaren okulara özgür kıyafetlerle gitmeye başlamıştı.

“Türban Dışında Serbest Kıyafet Giyilmesin”

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü‘nün İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’ne gönderdiği bir e-posta kafaları karıştırdı.

E-postada “Okullara başörtüsü ve türban dışındaki serbest kıyafetle gidilmesine izin verilmesin” denmekte.

Serbest Kıyafet Giyenler Provokatör mü?

Yazıda okullara serbest kıyafetle gidenlerin okul müdürleri tarafından uyarılması, bu yönde oluşacak provokatif eylemlere izin verilmemesi, istismarların önlenmesi ve bu konuda duyarlı olunması istenmekte.

İşte o e-posta;

bursa-egitimsen-kiyafet

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Bursa Eğitim Sen Şube Başkanı Hasan ÖZAYDIN serbest kıyafet sürecini yargıya taşıdıklarını fakat iddiaların yok sayılarak sorumluların soruşturulmadığını belirtti.

Özaydın, “18 Mart tarihinden itibaren serbest kıyafet eylemine başlayan Eğitim Bir Sen ve Türk Eğitim Sen üyelerine karşı ‘sendika kararıyla bu eylem yapılmaktadır, hiçbir işlem yapılmayacak’ diyen Müdürlüğün Eğitim Sen‘in eylem kararından sonra bu e-postayı göndermesi taraflı bir tutumdur.

En temel sendikal hak olan ve uluslararası hukuktan doğan grev sonrasında da greve katılan öğretmenlerin isimlerini isteyen Mili Eğitim Müdürlüğü’nün tutumu gerçekten ülkede adaletin, tarafsızlığın yok olduğunun somut bir göstergesi olmuştur.” dedi.

MEMUR SEN ve TÜRKİYE KAMU SEN Konfederasyonu tarafından sürdürülen Türban eylemiyle ilgili işlem yapılmamasına rağmen Eğitim Sen tarafından alınan eylem kararının hemen ardından bu yazıların yayınlanma gerekçelerini soran Özaydın bu konuda sonuna kadar mücadele edeceklerini belirtti.

 

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 11 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir. "“Hani Özgürleşmiştik Beyler!”" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. SleeperTata

  @taekookordead Kabsowbskwbxkbskx çok zekice ama annem okulunuz serbest o parayla kıyafet al dedi napicam bilmiyorum… https://t.co/sBTyncPM81

 1. elisiminal

  @TunaReisci @meral_aksener Knk sorun orda sadece sen kimsin diyoruz devamı yok başka yok fetöcüleri serbest bırakın… https://t.co/ykyRVC0jWI

 1. Mustafaokun51

  @HasBattalGazi baş örtüsü serbestleşti her yere rahatlıkla girip çıkabiliyorlar. Kılık kıyafet serbest,Kuran'ı Kerim her okula girdi

 1. eceylmaazz

  Benim gibi salaş serbest rahat giyinen bir insana resmi giyineceksin dediler. Beni resmi kıyafet giyerken düşünebil… https://t.co/UDRT47reHH

 1. sagun64

  Türbanın Serbest olduğu iyi oldu !... kılık kıyafet İle müslüman olunmadığını herhangi bir kutsiyet yüklenmeyeceğin… https://t.co/l29J1eq5H9

Yorum yaz

Son Aranan Kelimeler


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6