» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Haremlik Selamlığa Onay Geldi

A+  A- Haremlik Selamlığa Onay Geldi

18. Milli Eğitim Şurası kapsamında gerçekleştirilen Ege Bölge Çalıştayı’nda İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından önerilen “kızlar ayrı okulda, erkekler ayrı okulda okusun” önerisine Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’dan destek geldi.

Çubukçu Bakanlık olarak henüz! böyle bir çalışmaları olmadığını fakat bu tarz bir uygulamaya prensipte karşı olmadığını belirtti.

Kız çocuklarının ayrı okulda, erkek çocukların ayrı okulda okuması uygulamasının Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren uygulanmış bir proje olduğunu iddia eden Çubukçu “bu mesele edilecek bir olay değil” dedi.

Bu öneriyi “haremlik/selamlık” gibi algılamanın da yanlış olacağını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, kız çocuklarının okullaşma oranının bölgede yüzde 24‘lerde kaldığını, bu uygulamanın bu oranı arttırabileceğini iddia etti.

Bu öneriyi İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Ege Bölge Çalıştayı’nda dile getirmişti.

Eğitimciler Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nu hatırlatarak “26 yıl önce bitirilen bu işin, bir hesaplaşma, bir yenilik gibi gündeme getirilmesini istemiyoruz” yorumlarında bulundu.

Tevhid-i Tedrisat Kanunu ne değiştirmişti?

3 Mart 1924’te kabul edilen yasa büyük bir kültür hamlesiydi. Medreseler kapatılarak, medrese ve okul ikiliğine son verilmiş, devlet, eğitim işlerinin tek sorumlusu olmuştu.

İlgili yasa kapsamında medreseler, türbeler ve tekkeler kapatılmıştı.

Milli Eğitim: “Kız Erkek Ayrı Okusun” başlıklı haberimiz için tıklayınız.

Haber Videosu

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 9 Ağustos 2010 tarihinde eklenmiştir. "Haremlik Selamlığa Onay Geldi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. mehmet

    eğitimciler bu işn bir hesaplaşma olduğunu söylemişler…. hangi eğitimciler bunu söylemiş… o bölgede çalışanlar mı yoksa sırça köşklerinde oturup ahkam kesenler mi…. ben o bölge de çalışan biri olarak destekliyorum bu kararı ve eğitimde bölgesel planlamaların olması taraftarıyım…. ankaraya göre planlanan bir uygulama urfa da erzurum da uygulanamayabiliyor…. ne yazık ki ülkemizde yapılmaya çalışılan her değişiklik ideolojik olarak görülüp engellenmeye çalışılıor…. kimin yaptığı değil neyi niçin yaptığı göz önünde bulundurulursa daha doğru kararlar alınır kanaatindeyim…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4