Haremlik Selamlığa Onay Geldi

18. Milli Eğitim Şurası kapsamında gerçekleştirilen Ege Bölge Çalıştayı’nda İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından önerilen “kızlar ayrı okulda, erkekler ayrı okulda okusun” önerisine Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’dan destek geldi.

Çubukçu Bakanlık olarak henüz! böyle bir çalışmaları olmadığını fakat bu tarz bir uygulamaya prensipte karşı olmadığını belirtti.

Kız çocuklarının ayrı okulda, erkek çocukların ayrı okulda okuması uygulamasının Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren uygulanmış bir proje olduğunu iddia eden Çubukçu “bu mesele edilecek bir olay değil” dedi.

Bu öneriyi “haremlik/selamlık” gibi algılamanın da yanlış olacağını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, kız çocuklarının okullaşma oranının bölgede yüzde 24‘lerde kaldığını, bu uygulamanın bu oranı arttırabileceğini iddia etti.

Bu öneriyi İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Ege Bölge Çalıştayı’nda dile getirmişti.

Eğitimciler Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nu hatırlatarak “26 yıl önce bitirilen bu işin, bir hesaplaşma, bir yenilik gibi gündeme getirilmesini istemiyoruz” yorumlarında bulundu.

Tevhid-i Tedrisat Kanunu ne değiştirmişti?

3 Mart 1924’te kabul edilen yasa büyük bir kültür hamlesiydi. Medreseler kapatılarak, medrese ve okul ikiliğine son verilmiş, devlet, eğitim işlerinin tek sorumlusu olmuştu.

İlgili yasa kapsamında medreseler, türbeler ve tekkeler kapatılmıştı.

Milli Eğitim: “Kız Erkek Ayrı Okusun” başlıklı haberimiz için tıklayınız.

Haber Videosu

1 thought on “Haremlik Selamlığa Onay Geldi

  1. eğitimciler bu işn bir hesaplaşma olduğunu söylemişler…. hangi eğitimciler bunu söylemiş… o bölgede çalışanlar mı yoksa sırça köşklerinde oturup ahkam kesenler mi…. ben o bölge de çalışan biri olarak destekliyorum bu kararı ve eğitimde bölgesel planlamaların olması taraftarıyım…. ankaraya göre planlanan bir uygulama urfa da erzurum da uygulanamayabiliyor…. ne yazık ki ülkemizde yapılmaya çalışılan her değişiklik ideolojik olarak görülüp engellenmeye çalışılıor…. kimin yaptığı değil neyi niçin yaptığı göz önünde bulundurulursa daha doğru kararlar alınır kanaatindeyim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.