Hasar Tespitini Bilirkişi Değil Kaymakam Yaptı

Van Erciş’in sınır ilçesi olan ve depremde ciddi hasar gören Ağrı’nın Patnos İlçesi’nde güvenli barınma isteyen 88 öğretmene soruşturma açılmış, 7 ücretli öğretmen ise görevden alınmıştı. Okulların ikinci dönemi başlarken görüştüğümüz Patnoslu bir öğretmen, ikinci bir Bayram Otel vakasından korktuklarını söyledi.

Ağrı’nın Patnos İlçesi’nde öğretmenlerin güvenceli barınma ve okulların hasar tespitinin tamamlanması talebiyle yaptığı eylemin ardından 88 öğretmen hakkında soruşturma açılmıştı. Okulların ikinci döneminin başladığı bugün görüşlerini aldığımız Patnoslu bir öğretmen, sorunların yeni dönem başlamasına rağmen hâlâ yerli yerinde durduğunu söyledi.

“Okullar sağlam denildi çatlaklar içinde derse girildi”

Ağrı Patnos’ta görevli öğretmenler yaşadıkları deprem riskine karşın uzun süre boyunca derin çatlakların olduğu okullarda, “okullar sağlam” denilerek derse sokulurken, aynı şekilde çatlaklarla dolu pansiyonlarda kalmak zorunda bırakıldılar.

Bu duruma tepki gösteren öğretmenler, ikinci Van depreminin ardından eyleme geçti ve Kaymakamlık önünde, hem okulların hem de pansiyonların hasar tespit çalışmasının yapılmasını istedi.

“Hak arayan öğretmenlere soruşturma ve ilginç sorular”

Koşulların düzelmesi için yapılan eylemin ardından yedi ücretli öğretmen işten çıkarılırken, 88 öğretmen hakkında da soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında emniyete çağrılan öğretmenler, “Hiç cezaevine girdiniz mi, daha önce hiç gözaltına alındınız mı, sendikalı mısınız?”, “Eğitim Sen’lileri tanıyor musunuz?”, “eylem size mesajla bildirildi mi?”, “yakınlarınızda gözaltına alınan ve tutuklanan var mı?” gibi sorulara muhatap oldular.

“Sorunlar sürüyor”

Kamuoyunda soruşturmalarla birlikte gündeme gelen olayın sonrasında, öğretmenler bugün başlayan ikinci döneme de büyük sıkıntılarla girdi.

Patnos’ta görev yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir öğretmen soL’a Patnos’un durumunu anlattı.

Patnos’ta ikinci dönemin başladığı bu günlerde öğretmenlerin yaşadığı sorunlar aynen sürerken, eylemlerde dile getirilen talepler ise karşılık bulmamış durumda. Öğretmenler üzerinde eylem sonrasında kurulan yoğun baskı ise, olayın kamuoyu gündemine girmesinin ardından bir miktar duruldu.

Eylemi yapış amaçlarının bir kısmında başarılı olduklarını ve olayın ardından çatlaklarla dolu 10 okulun boşaltıldığı bilgisini veren öğretmen, buna karşın kendisinin de görev yaptığı okulun da içinde bulunduğu birçok okulda hala hasar tespit çalışmasının yapılmadığını ifade etti.

“Hasar tespiti yapan bilirkişi Kaymakam”

Van’da ikinci depremin meydana gelmesinin ardından öğretmenlerin kaldıkları pansiyonları gezen Kaymakam’ın, buralar sağlam dediğini belirten öğretmen şunları dile getirdi: “Kaymakam bununla kalmadı ve stajyer öğretmenlere yönelik seminer sırasında bir daha eylem yapılmamasını yoksa daha büyük yaptırımlar uygulayacağı konusunda tehdit içeren bir konuşma yaptı. Biz koşullarımız düzelsin istiyoruz. Buna karşın hakkımızda soruşturma başlatılıyor. Kaldığımız pansiyonlar her artçı da biraz daha fazla hasar görüyor. İkinci bir Bayram Otel tehlikesi altındayız” dedi.

Güvenceli barınak istediler işten atıldılar

Patnos’ta eylem sonrasında işlerine son verilen 7 ücretli öğretmenin durumunda ise bir gelişme yok. Ücretli olarak çalıştırılan ve büyük bir sömürüyle karşı karşıya olan bu öğretmenler, güvenceli eğitim binası ve barınacak yer istedikleri için işten çıkarılmıştı.

Bu konuda açıklama yapan Ömer Dinçer ise, ücretli öğretmenlerin “PKK propagandası” yaptığını ve işlerine son verilmesinin nedeninin de bu olduğunu söylemişti. -soL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.