HAYATIMIZ SINAV

DERSHANELER SINAVLARDAN BESLENiYOR
SSınavlara giren aday sayısı arttıkça Türkiye’de sınav ekonomisi de büyüyor. Sınav ekonomisini sürükleyen YGS-LYS (ÖSS), KPSS, SBS, ehliyet, özel güvenlik sınavı için Türkiye’de dönen paranın 4 milyar TL olduğu hesaplanıyor.

Türkiye, ÖSS’ye hazırlanmak için dershaneye 1.5 milyar TL, kayıt dışı dershaneye 45 milyon TL, özel derse 300 milyon TL, kitaplara 200 milyon TL, KPSS için 100 milyon TL, SBS için 1.2 milyar TL, sürücü kursu ve harçlar için 640 milyon TL, özel güvenlik için 110 milyon TL olmak üzere toplam 4 milyar 95 milyon TL kaynak ayırırken, en büyük beş sınav için harcanan para yılda 4.9 milyar TL’yi buluyor. Dershane sektörünü de ÖSS sınavı ayakta tutuyor. Türkiye’de halen 4 bin 170 dershane faaliyet gösteriyor. İstanbul 657 dershaneyle ilk sırada yer alırken, bunu 496 dershane ile Ankara ve 187 dershane ile İzmir izliyor. Türkiye’de büyük şehirlerde dershaneye giden bir ÖSS öğrencisinin, yılda ortalama 2 bin ile 4 bin TL arasında ücret ödemesi gerekiyor. Türkiye’de ÖSS sınavına giren öğrencilerin üçte birinin dershaneye gittiği tahmin ediliyor. 500 bin öğrencinin ortalama 3 bin TL ödediği düşünülürse, dershanelerin, yılda üniversiteye hazırlıktan 1.5 milyar TL ciro yaptığı görülüyor.

KAYIT DIŞI SINAV EKONOMİSİ
Etüt merkezi, test bürosu olarak kendilerini adlandıran butik dershanelerde 5 ile 8’li gruplar halinde öğrenciler sınava hazırlanıyor. Türkiye’deki etüt merkezleri sayısının 6 bine ulaştığı, bunlardan 1500’ünün de İstanbul’da bulunduğu tahmin ediliyor. Burada da öğrencilerin bir yıllık program için bin ile 2 bin TL ödeme yaptığı hesaplanıyor. Her etüt merkezinde 5 öğrenci olduğu düşünülürse, 30 bin öğrencinin etüt merkezlerinde sınava hazırlandığı ortaya çıkıyor. Her öğrencinin ortalama 1500 TL ücret ödediği düşünüldüğünde de, 45 milyon TL’lik kayıt dışı üniversite sınavı ekonomisi ortaya çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.