HAYATIMIZ SINAV

ÖZEL DERSİN FATURASI
Sınava hazırlıkta çocuklarını özel dersle üniversiteye hazırlamayı tercih edenler de bulunuyor. Bir öğrencinin en az 5 dersten özel ders aldığı varsayıldığında, bir aile haftada en az 500 TL ödeme yapıyor. Üniversiteye hazırlık için 40 haftalık bir ders programının yeterli olduğu düşünüldüğünde, ailelerin bir öğrenci için 20 bin TL ödemesi gerekiyor. Görüşüne başvurulan eğitimcilere göre üniversiteye hazırlanan adayların yaklaşık yüzde 1’i de özel ders alıyor. Bu adaylardan her birinin toplamda 20 bin TL ödediği düşünülürse, 300 milyonluk da bir özel ders faturası ortaya çıkıyor. Hiç dershaneye gitmese bile sınava giren bir öğrencinin en az 200 TL’lik kitap aldığı düşünüldüğünde, dershaneye gitmeyen yaklaşık 1 milyon aday için de 200 milyon TL’lik bir ekonomi oluştuğu görülüyor.

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen KPSS sınavına katılan adaylardan bazıları da sınava artık dershaneler ve kurslar aracılığıyla hazırlanıyor. Türkiye’deki sayıları 4 bin 170’i bulan özel dershaneler, son yıllarda peş peşe KPSS kursu düzenleme izni almaya başladı. Halen 450’ye yakın özel dershane KPSS kursu düzenliyor. Elazığ’dan Mersin’e, İstanbul’dan Uşak’a kadar birçok ilde KPSS kursu düzenleyen dershane bulunuyor. Adayların ne kadarının kursa gittiğiyle ilgili net bir bilgi bulunmuyor ama her kursta 200-300 aday olduğu düşünüldüğünde, adayların halen ancak yüzde 5’inin kurslara gittiği ortaya çıkıyor. KPSS öğretmenlik sınavına girecek adaylar kursa gidip hazırlanmak isterlerse 260 saatlik bir kursun maliyeti 1300 ile 1500 TL arasında değişiyor. 500 saatlik KPSS ön lisans ve ortaöğretim kurslarının maliyeti ise ortalama 1500 TL. Ortalama bin TL’lik bir kurs maliyeti için 100 bin adayın 100 milyon TL ödediği ortaya çıkıyor.

SBS’YE HAZIRLIK 1.2 MİLYAR TL
Türkiye’de ÖSYM dışında Milli Eğitim Bakanlığı da merkezi katılımlı sınavlar gerçekleştiriyor. MEB’in yaptığı en önemli sınavların başında SBS geliyor. Türkiye’de her yıl 3 milyon ilköğretim öğrencisi SBS sınavına giriyor. Öğrencilerin üç yılını etkileyen bir sınav sistemine geçilmesiyle birlikte, sınav ekonomisi de artış gösterdi. SBS’ye 2009 yılında 6. sınıftan 1 milyon 37 bin, 7. sınıftan 1 milyon 53 bin, 8. sınıftan 1 milyon 28 bin öğrenci katıldı. 2010’da da yaklaşık 3 milyon öğrencinin SBS’ye girmesi bekleniyor. Son yıllarda SBS’ye giren öğrenci sayısı artıyor. SBS’ye giren öğrencilerin ancak yüzde 40’ının dershanelere gittiği tahmin ediliyor. SBS dershanelerinde yıllık ücret bin ile 2 bin TL arasında değişiyor. Bir öğrencinin ortalama 1500 TL’lik ücret ödediği düşünüldüğünde, 1.2 milyar TL’lik bir sınav ekonomisi ortaya çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.