Haydi Çocuklar Camiye

Konya’nın Seydişehir İlçesi’nde Seydişehir Çevre, Kültür, Gençlik ve Sosyal Dayanışma Derneği, ilköğretim okulu öğrencilerinin camide namaz kılması için ‘Namazını Camide kıl, puanını topla, ödülü kap’ sloganıyla, ‘Haydi çocuklar camiye’ adlı yarışma başlattı.

90 gün sürecek yarışmada en çok puana ulaşıp dereceye giren öğrencilere dizüstü bilgisayar, bisiklet, çeyrek altın, MP3 müzik çalar gibi ödüller verilecek. Sabah ve yatsı namazının puanı 30, öğle, ikindi ve akşam namazanın puanı ise 10 puan olarak değerlendirilecek.

Avukat, imam, öğretmen, esnaf ve mali müşavirler tarafından geçen yıl kurulan Seydişehir Çevre Kültür Gençlik ve Sosyal Dayanışma Derneği, çocukları namaza alıştırmak için yarışma düzenledi. İlköğretim okulu kız ve erkek öğrencilerini kapsayan yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, dernek binasına gidip başvuru formu doldurucak.

15 Ocak’ta sona erecek başvuruların ardından 90 gün sürecek yarışmada en çok puan toplayıp dereceye giren öğrenciler ödüllerine kavuşacak.

“HAYDİ ÇOCUKLAR CAMİYE”

“Karanlığa küfretmiyeceğiz. Bir mum yakacağız” düşüncesinden yola çıkarak derneği kurduklarını isöyleyen yönetim kurulu üyesi avukat Yasir Dumlupınar, “Biz kızan, kıran taraf olmayacağız. Seven, hoşgören taraf olacağız” dedi.

Kutlu Doğum Haftası yaklaştığı için ‘Haydi çocuklar camiye’ adlı bir program yaptıklarını ifade eden Yasir Dumlupınar, şunları söyledi: “Amacımız, Türkiye’de hiçbir toplumu rahatsız etmek değil. Ülke ve toplumun lehine birşeyler yapmak istedik. Bugün gazetelerin üçüncü sayfalarında bol bol cinayet, fuhuş ve uyuşturucu madde kullanma haberleri görüyoruz. Biz, namaz kılan gençlik sayısı arttığı zaman, gazetelerin üçüncü safyasındaki haberlerin daha da azalacağını inanıyoruz. Eminim ki, yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede, bizim kampanyamız hiç bir toplumu rahatsız etmez. Bilindiği gibi Kuran-ı Kerim ilk indiğinde ‘oku’ emriyle inmiştir.” Yarışmanın ilköğretim okulunda öğrenim gören kız ve erkek öğrencilerini kapsadığını belirten Yasir Dumlupınar, 1- 4’üncü sınıflar ile 5 – 8’inci sınıflar arası olarak iki kategoride yarışma düzenlediklerini söyledi.

CAMİLERDEN KUPON TOPLANACAK

Yasir Dumlupınar, yarışmanın nasıl olacağını şöyle anlattı: “Yarışmada puan sistemi yaptık. Sabah ve yatsı namazı 30 puan, diğer namazlar 10 puan. Üç ay devem edecek yarışma sonunda en çok puan toplayan öğrencilerimizi ödüllendireceğiz. Seydişehir kent merkezindeki camileri kapsayan yarışmada, camilerde bizim gönüllü cemaatlerimiz var. Bunlar derneğinimiz tarafından kendilerine verilmiş olan bilgi notları dahilinde camiye gelip namazını kılan öğrencilere hangi puan aldığına dair puan kuponunu verecek. Öğrenciler de, namaz karnesine bu kuponları yapıştıracak. Puanları da oradan takip etmiş olacağız. Türkiye’de böyle bir çalışmanın ilk olduğunu ve örnek olacağını düşünüyorum.” Yarışmayı 10 Ocak’ta duyurduklarını hatırlatan Dumlupınar, ilk gün 150 öğrencinin başvurduğunu ve son güne kadarde 500 kişiye ulaşacağını tahmin ettiklerini söyledi.

MÜFTÜDEN DESTEK

Seydişehir Müftüsü Sıtkı Beydilli, “Namaz önemli bir ibadettir. Kuran-ı Kerim’de de en çok bu konudan bahsediliyor. Günümüzde 5 vakit namaz kılan sayısı gün geçtikce azalıyor. Kimin düzenlediğine bakmadan, namazı destekleyenleri destekliyorum” dedi. -Milliyet

4 thoughts on “Haydi Çocuklar Camiye

  1. Milli eğitim bakanlığı iyice azıttı teogda kamera bile takilmadi bee hele kolejlere yapilan hileler yetti ama adaletsizliğinizden bıktık devlet okulundakilerin hakkı yeniliyo buna sesiz mi kalıcaksiniz hakkimizi hellal etmiyoruz özel okulda hepsinin notları 100 teoga gelince düşüyo parayla not alıyolar artık harekete geçin

  2. Öğretmenim notlarımı yanlış yazmış e okula ve bnm teog sınavımı etkiliyo bna yardimcı olur musunuz bu nasil adeletse

  3. Şimdi birlikte hayal edelim. Dimağları tertemiz, duyguları dupduru çocuklar camiye gidiyor. Ne görecekler, ne hissedecekler orada? Önce şunu öğrenecek. Camiye gitmeden abdeset alınırmış. Nedir abdest Bismillah diyerek eli yüzü ayağı yıkamak. Sonra güzelce giyenecek ve babası ile abisi ile herkesin yattığı, seherin o en taze havasını teneffüs ederek sokaklardan geçip camiye varacak. Euzu besmele çekip, ayakkabısını çıkarıp, tertemiz halılara basarak yüksek ve değişik yazılarla bezenmiş bir kubbeden sarkan ışıl ışıl avizenin altına oturacak. Peygamberin, Ebubekirin, Ömerin Alinin Osmanaın namaz kıldırdıkları mihrabı, hutbe okudukları minberi görecek. Sonra minberin üzerinde hatla yazılmış Allah(cc) Muhammed (sav) Ebubekir, Ömer, Osman, Ali, Hasan, Hüseyin (r.anhüma) yazılarını temaşa edecek. Bunların okunuşunu bilmiyorsa babasına okunuşunu, biliyorsa bu isimlerin buraya niçin yazıldığını soracak.

  4. Hz. Muhammedin “Aldatan bizden değildir.” sözünü unutanlar, ne yaptıklarını da bilmiyorlar. İbadetin içten gelerek yapılması gerektiğini de mi unutuyorlar.İbadetin iyi niyetle yapılanın geçerli olduğu da unutuyorlar. O çocukların kendilerine güldüklerini de unutuyorlar. Tabii inanarak yapılan gerçek ibadete bizim sözümüz yok, ancak saygımız ve sevgimiz olur. Bizim sözümüz aldatma için yapılan, göstermelik, diğerlerine saygısı olmayan, edepsiz,, aldatma niyetli göteriş için yapılan ibadet ibadetleredir. Haydi beni kandırdı, inanıyorsa Allah’ı kandıramayacağını biliyordur. Bilerek bu kusuru işliyorsa bunun vebalinin çok büyük olduğunu da bilir. Hac’ca gider günahlarımdan kurtulurum diyorsa, aldanıyordur. Hac sadece İslamiyetin beş şartından birisidir, İslam inancı ise bir bütündür. İşine gelince eğip bükemezsiniz. En önemlisi İslamiyet diğer insan demez, bütün insanlık der. Hele hele göz boyamayı hiç kabul etmez. Dürüst olmak şarttır. İktidar hırsını hiç kabul etmez. Adil olmak zorundasınız. Devletin malını iç edemezsin, en büyük günahtır. Adil paylaşım sağlamalısınız. Kimin parasıyla kime , neyi peşkeş çekiyorsunuz. O derneğe yapıan yardımı siz kendinize yandaş toplamada kullanamazsınız. Cebinizden birebir yaptığınıza itirazım yok. Ancak derneğe, camiye, okula, devlete topalnanları dağıtırken, kullanırken diğerlerinin hakkını yiyemezsin. Ver cebinden
    istediğin kadar umreye öğenci götür. Devlet olanaklarını kullanamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.