» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Her Okula Bir Hemşire Geliyor

A+  A- Her Okula Bir Hemşire Geliyor

Artık okullarda hemşire görevlendirilecek. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) hazırladığı “Ortaöğretim Kurumları Yönetim Taslağı”na göre, okullarda sağlık hizmetlerini yürütmek üzere hemşire görevlendirilebilecek. Henüz taslak halinde de olsa yapılan düzenleme sosyal medyada tepki görüyor.

Öğrenci sağlığından çok hemşire istihdamına yönelik olduğu düşünülen bu düzenlemeye atanmayan öğretmenler tepkili. Milli Eğitim Bakanlığı‘nın maliyeye yük olur gerekçesiyle öğretmen istihdam etmekten kaçınmasına rağmen hemşire alımının önünü açacak bu uygulamayı düşünmesi öğretmenleri şaşırtmış durumda.

Öğrenci sağlığının düşünülmesi olumlu bulunurken, sütten zehirlenen öğrencilerin rahatsızlıklarının görmezden gelinmesi, uygulayıcıların bu konuda samimi olmadıklarını düşündürüyor.

HEMŞİRE ALIMI ŞART OLACAK

Ülkemizde sağlık kuruluşlarında 94 bin hemşirenin görev yaptığı ve okul sayısının da yaklaşık 70 bin olduğu göz önüne alınırsa, yeni hemşire alımının yapılması şart görünüyor.

Hemşirelerin görevi, okullarda gıda zehirlenmesiyle ilgili önlemleri almak ve herhangi bir olumsuzlukta ilk müdahaleyi yapmak olacak. Okulda tedavisi mümkün olmayan öğrencilerin sağlık kurumlarına nakilleri ve refakatlarından da hemşireler sorumlu olacak.

Süt dağıtımıyla gündeme gelen okullarda gıda zehirlenmesiyle ilgili önlemleri ve öncelikleri belirlemekle de görevlendirilecek olan hemşireler, sınıf rehber ve belletici öğretmenleriyle iş birliği yaparak okulda temizlik ve hijyenik ortamın sağlanmasına katkıda bulunacak.

UYGULAMA NE ŞEKİLDE OLACAK?

Henüz son şeklini alıp uygulamaya konmayan “Ortaöğretim Kurumları Yönetim Taslağı”na göre hemşirelerin hangi okullarda, ne şekillerde görevlendirileceği bilinmiyor.

Ayrıca hemşirelerin atamalarının ne şekilde yapılacağı da merak konusu.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 9 Mayıs 2012 tarihinde eklenmiştir. "Her Okula Bir Hemşire Geliyor" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. hacer

  kesinlikle şart

 2. mustafa

  katılıyorum hemsıre tabıkıde olsun cocuklarımız ıcın cok guzel olur her okul ıcın bır hemsıre sart .

 1. marcimaal

  Rüyamda okul açılmış total katındayım,sene sonunda bi muayene takımım sterilizasyon odasında kalmış.Elime veriyo hemşire ama sadece küvet

 1. enes_demir06

  @hemsire_sibel okul yenişehirde..çevresinde kiralar çok uçuk..cumhuriyet yada teknopark tarafında ev bakarsa iyi ol… https://t.co/JFpXEuf3Wa

 1. enes_demir06

  @hemsire_sibel evet .. güzel yer güzel okul..

 1. Hilalarst1

  RT @Elifakkayaaa: okul bitmiş koskoca yaz stajı bitmiş hemşire olmuşum gelmiş diyor ki 'iğne yapabiliyor musun?'

 1. Elifakkayaaa

  okul bitmiş koskoca yaz stajı bitmiş hemşire olmuşum gelmiş diyor ki 'iğne yapabiliyor musun?'

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7