Herkes Çipli Kimlik Alabilecek

Çipli kimlik kartlarına geçişle ilgili detaylar ortaya çıktı. Çipli kimlik kartı başvuruları Ocak ayından itibaren alınmaya başlanacak.

Alınacak başvurularla birlikte en geç üç yıl içinde tüm ülkede çipli kimliklerin dağıtımına başlanacak.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü‘nün yaptığı açıklamaya göre pilot olarak belirlenen 10 il olan Trabzon, Rize, Artvin, Erzurum ve Erzincan‘da Ekim ayı itibarıyla başvurular alınmaya başladı.

Adıyaman, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova‘da ise Aralık ayı içerisinde kartların dağıtımına başlanacak.

Çipli Kimlik Başvuru Linki;

Çipli Kimlik Başvurusu

2017 yılından itibaren tüm illerden başvuru alınmaya başlanacak ve çipli kimlik kartları 3 yıl içerisinde tüm vatandaşlara dağıtılmış olacak.

Kimlik kartları, kopyalamaya ve sahteciliğe imkan tanımayan, uluslararası standartlarda, elektronik kimlik doğrulama amacıyla kullanılabilecek, kişiye özgü biyometrik unsurlar da içerecek şekilde tasarlandı.

Kart ücreti ise 15 TL olarak belirlendi.

kimlik-afis

TÜM KİMLİKLER RAFA KALDIRILACAK

Çipli kimlik kartları sayesinde vatandaşlar farklı farklı belgeler taşımak zorunda kalmayacak. Kimlik doğrulaması gereken işlemlerde “tek kimlik, tek parola” dönemine geçilmiş olunacak.

Çipli kimlik kartı, vize muafiyeti olan ülkelere gidişlerde pasaport yerine seyahat belgesi olarak kullanılabilecek.

Dolandırıcıların sıkça başvurduğu kimlik sahteciliğinin de yeni kimliklerin kullanılmaya başlanmasıyla son bulması bekleniyor.

Çipli yeni kimlik kartları için ilk başvurular 14 Mart 2016 tarihinde Kırıkkale‘de alınmaya başlanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.