» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Hırsızın da Eli mi Kesilecek?

A+  A- Hırsızın da Eli mi Kesilecek?

Tecavüz suçu için, hadım cezası teklif edildi. Hekimler bu uygulamanın insan haklarına aykırı olacağını belirtiyor. AKP Milletvekili Alev Dedegil ve bazı milletvekillerinin imzasıyla cinsel suçlara yönelik cezaları artıran “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Yasa teklifi farklı durumlar için farklı cezaların verilmesini öngörüyor.

Teklifle ilgili en fazla tartışılan durum ise cinsel saldırı sonucu mahkum olanlara “erkeklik” hormonu olan testosteronu azaltıcı bazı ilaçlar verilerek mahkumun cinsel işlevinin durdurulması.

TESTOSTERON AZALTICI TEDAVİ

Cinsel saldırı suçundan, çocukların cinsel istismarı suçundan veya reşit olmayanla cinsel ilişki suçunun nitelikli halinden hapis cezasına mahkum olanlar, cezanın infazı sırasında ve koşullu salıverildikleri takdirde, denetim süresi içinde; testosteron etkisini önemli ölçüde azaltıcı tedaviye tabi tutulabilecekler.

Bu kişiler ayrıca, mağdurun bulunduğu yerlere yaklaşmaktan, çocuklarla bir arada olmayı gerektiren bir ortamda çalışmaktan, çocuklarla ilgili bir meslek icra etmekten yasaklanacak.

Yasaklanma kararı hükmün kesinleşmesiyle uygulanmaya başlanacak ve cezanın tümüyle infazından itibaren beş yıl süreyle devam edecek.

TARTIŞMALI KONULAR

Kamuoyunda çokça tartışılan hormon azaltıcı tedavi hekimler tarafından “insan haklarına aykırı” olarak nitelendiriliyor. Kişinin rızası alınmadan yapılan her türlü tıbbi müdahalenin kişilik haklarına saldırı niteliği taşıdığı belirtiliyor.

Hormon tedavisi uygulanan ve şartlı salıverilenlerin müdahale ve kontrollerinin ne şekilde yapılacağı merak edilen bir konu. Geçtiğimiz günlerde Hizbullah, PKK, cinayet vb. suçlardan yargılanan ve şartlı salıverilenlerin ortadan kaybolduğu haber bültenlerine yansıyan bir konuydu.

HIRSIZLIK YAPANIN DA KOLU MU KESİLECEK?

Genellikle az gelişmiş ülkelerde görülen bu tarz cezaların, ileriye dönük daha farklı hukuksal olmayan uygulamaların önünü açabileceği dile getiriliyor. Çözüm olarak, kişi suçlu da olsa temel kişilik haklarına dokunmadan mevcut cezaların ağırlaştırılarak caydırıcılığın arttırılması öneriliyor.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 10 Şubat 2011 tarihinde eklenmiştir. "Hırsızın da Eli mi Kesilecek?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
10