HIZ LİMİTİ DEĞİŞİYOR

Karayolları Genel Müdürlüğü Teşkilat Kanunu değiştiriliyor. Buna göre kara yolları tanımına duble yol olarak bilinen bölünmüş yollar da eklendi ve hız limiti 110 km olarak belirlendi. Otoyollardaki 120 kilometrelik sürat sınırıysa değişmedi.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanunda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Tasarının karayollarında “hız limitlerini” düzenleyen maddesine “bölünmüş yollar” da eklendi.

Tasarıda “Motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları şehirlerarası karayollarında 90 kilometre, bölünmüş yollarda 110 kilometre, otoyollarda 120 kilometre saat hızı geçmemek üzere yönetmelikle belirlenir” denildi. Otoyollarda’da hız sınırının yükseltilmeside gündemdeydi. Ancak otoyollardaki hız sınırı değişmeyerek 120 kilometre süratte kaldı.

Tasarı, Plan ve Bütçe Komisyonunun ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşülecek. Genel Kurul’un da tasarıyı aynen kabul etmesinin ardından onay için Cumhurbaşkanlığı’na gönderilecek. Cumhurbaşkanı’nın onaylamasından sonra ise Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Kanunun yayımlanmasından sonra ise Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yeni Karayolları Trafik Yönetmeliği’ni yayınlamasının ardından yürürlüğe girecek.
Bu prosedür tamamlanana kadar ise mevcut uygulama, yani şehir dışındaki yollarda 90 ve otoyollarda 120 olan hız limiti uygulaması devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.