Hız Sınırı Kaç Oldu?

Bir süredir gündemde olan Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek, yasalaştı.

Bir çok sürücü, bölünmüş yollardaki hız sınırından memnun değildi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte otomobillerin hızlanması, fren ve güvenlik sistemlerinin çağ atlaması, karayollarında yapılan iyileştirmeler sonucu mevcut hız sınırlarının yetersiz kaldığı belirtiliyordu.

Düzenleme Ne Getiriyor?

* Bu düzenleme sonucunda, bölünmüş yollardaki hız sınırı 90 kilometreden 110 kilometreye çıkarılıyor.

* Çift yönlü otoyollardaki hız sınırı olan 90 kilometre ise değişmedi.

* Otoyollarda 120 km olan hız sınırı değişmeden 120 kilometre olarak uygulanmaya devam edecek.

* Yolcu ve yük taşımacılığı ile ilgili cezalar da yeniden  düzenlendi. Buna göre, taşıma sınırı üzerinde yolcu  alanlara, taşıdığı fazla yolcu başına 60 lira;

* Trafik güvenliğini tehlikeye sokacak tarzda yükleme yapanlara, araçtaki yükü, karayoluna değecek, düşecek, dökülecek, saçılacak, sızacak, akacak, kayacak, gürültü çıkaracak şekilde yükleyenlere, eşyaları araçta sivri çıkıntılar oluşturacak şekilde yükleyenlere, sürücünün görüşüne engel olacak, aracın sürme güvenliğini  bozacak, trafik işaretlerini örtecek şekilde yükleme yapanlara, çeken ve çekilen araçlarla  ilgili şartları ve tedbirleri yerine getirmeden araçları çekenlere 125 TL ceza uygulanacak.

* Azami yük ağırlığının üzerinde yük taşıyan araçlara  verilecek ceza, fazla yükün ağırlığına göre artırılacak. Buna göre, bu yüklerin yüzde 10 ile yüzde 25 arasında fazlasını taşıyanlara 500 liradan 3 bin liraya kadar ceza verilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.