» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Hız Sınırı Kaç Oldu?

A+  A- Hız Sınırı Kaç Oldu?

Bir süredir gündemde olan Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek, yasalaştı.

Bir çok sürücü, bölünmüş yollardaki hız sınırından memnun değildi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte otomobillerin hızlanması, fren ve güvenlik sistemlerinin çağ atlaması, karayollarında yapılan iyileştirmeler sonucu mevcut hız sınırlarının yetersiz kaldığı belirtiliyordu.

Düzenleme Ne Getiriyor?

* Bu düzenleme sonucunda, bölünmüş yollardaki hız sınırı 90 kilometreden 110 kilometreye çıkarılıyor.

* Çift yönlü otoyollardaki hız sınırı olan 90 kilometre ise değişmedi.

* Otoyollarda 120 km olan hız sınırı değişmeden 120 kilometre olarak uygulanmaya devam edecek.

* Yolcu ve yük taşımacılığı ile ilgili cezalar da yeniden  düzenlendi. Buna göre, taşıma sınırı üzerinde yolcu  alanlara, taşıdığı fazla yolcu başına 60 lira;

* Trafik güvenliğini tehlikeye sokacak tarzda yükleme yapanlara, araçtaki yükü, karayoluna değecek, düşecek, dökülecek, saçılacak, sızacak, akacak, kayacak, gürültü çıkaracak şekilde yükleyenlere, eşyaları araçta sivri çıkıntılar oluşturacak şekilde yükleyenlere, sürücünün görüşüne engel olacak, aracın sürme güvenliğini  bozacak, trafik işaretlerini örtecek şekilde yükleme yapanlara, çeken ve çekilen araçlarla  ilgili şartları ve tedbirleri yerine getirmeden araçları çekenlere 125 TL ceza uygulanacak.

* Azami yük ağırlığının üzerinde yük taşıyan araçlara  verilecek ceza, fazla yükün ağırlığına göre artırılacak. Buna göre, bu yüklerin yüzde 10 ile yüzde 25 arasında fazlasını taşıyanlara 500 liradan 3 bin liraya kadar ceza verilecek.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 26 Haziran 2010 tarihinde eklenmiştir. "Hız Sınırı Kaç Oldu?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
1