Hız Sınırı Yine Değişecek

“Hız Sınırı Kaç Oldu?” başlıklı haberimizde belirttiğimiz gibi bölünmüş yollardaki hız sınırı 90 Km’den 110 Km’ye çıkarılmıştı. Yeni yapılan bir açıklamaya göre, bölünmüş yollardaki 110 Km’lik hız sınırıyla ilgili yasasının uygulanmayacağı belirtildi.

Değişiklik yürürlüğe girinceye kadar, bölünmüş yollarda hız sınırını 110 kilometreye çıkaran yasanın uygulanamayacağını belirten EGM Yardımcısı Osman Karakuş, şöyle dedi:

Yeni yasayla bölünmüş yollarda azami hız 110 kilometreye çıkarıldı. Ancak yasa, hız sınırının, yolun durumu ve aracın cinsine göre yönetmelikle düzenlenmesini istiyor. Ulaştırma ve İçişleri Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin ilgili maddesinde değişiklik yapılması amacıyla çalışma başlattı.

Değişiklik yürürlüğe girinceye kadar bölünmüş yollarda 110 kilometre hız limiti uygulanmayacak.

Türkiye’deki bölünmüş yolların vasıfları, teknik yapıları aynı durumda değil. İyi olanlar var, olmayanlar var. Ayrıca otomobiller için 110 kilometre olarak belirlenen azami hız limiti yönetmelikle aşağıya çekilebilir. Diğer vasıtalar için hız limitleri de Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılacak değişiklikle topluca düzenlenecek. Bunun çalışmaları yapılıyor.

YAPILMASI PLANLANAN DEĞİŞİKLİKLER

  • Yapılan çalışmalar sonunda alkollü halde araç kullananlara TCK’nın 179. maddesine göre 2 yıla kadar hapis cezası verilecek.
  • Osman Karakuş, tasarı taslağında ayrıca, özellikle şehir içinde trafik kazalarının başta gelen nedenlerinden biri olan kırmızı ışık ihlallerine ilişkin düzenlemeler de bulunduğunu belirtti. 1 yılda 5 kez kırmızı ışık ihlali yapanların ehliyeti 1 yıl alınacak. Ayrıca ihlal yapan sürücü 1 yılın ardından ehliyetini geri alırken psikoteknik muayeneye de tabi tutulacak.

Karakuş, denetimlerde vatandaşları tuzağa düşürmek gibi bir amaçlarının asla olmadığını, yapılan denetimlerin sadece sürücü ve yayaların güvenliği için olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.