» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

“Hormonlu Kitap” Şaşırttı

A+  A- “Hormonlu Kitap” Şaşırttı

MEB bir yandan “çantalar hafiflesin” diye ders kitaplarını dönemlere ayıra dursun, 9. sınıf matematik kitabını görenler “olmaz böyle şey” demekten kendini alamıyor.

1.150 sayfalık matematik ders kitabı görenleri şaşırtıyor.

Hürriyet’in haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim Terbiye Kurulu’nun bu yıldan itibaren 5 yıl süreyle okullarda okutulmasına karar verdiği ders kitapları, Ağustos ayı Tebliğler Dergisi’nde yayımlandı.

Böylece 9’uncu sınıf matematik ders kitabının da 1150 sayfa olduğu ortaya çıktı. 31 eğitimcinin hazırladığı kitabın kalınlığı ise tartışma yarattı.

Eğitim sendikaları, “Tuğla kitap, ansiklopedi, hormonlu kitap” olarak niteledikleri matematik ders kitabının, öğrencileri dersten soğutacağı düşüncesinde.

Nitelik bozuluyor

“Önemli olan kitabın hacmi değil, niteliği ve kimler tarafından hazırlandığıdır” diyen Anadolu Eğitim-Sen Genel Başkanı Cansel Güven, eğitimin niteliğinin bozulduğunu savundu. Öğretmenlerin başka ders kitaplarının dışında başka kaynaklar kullandıklarını ifade eden Güven, şunları söyledi:

“Biz artık şaşırmıyoruz. Kitapların hacmi değil niteliği ve kimler tarafından hazırlandığı önemli. Bu ülkenin asıl ihtaycı öğretmenler. Ulaştığımız ortak bir sonuç var, nitelik bozluyor. Başka kaynaklar kullanıyor zaten öğretmenler. Artık çoğu zaman bu kitaplar kullanılmıyor bile. Hazırlayanlarda problem var. Onay veren komisyonların niteliğinden de şüpheliyim. Bir de ekonomik boyutu, ağaç maliyeti var bu işin. Bu bir kitap değil, ansiklopedi, tuğla kitap. Kitaplara sürekli makyaj yapılıyor ama aslında. Her yıl kitapları değiştiriyorlar, dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yok. Aslolan klasik eğitimdir, öğretmeni özgürleştirseler her şey çözülür.”

“Kalındır, içi boştur, hormonlu kitaptır”

Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir ise, kitabın içeriğini incelemediğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Bu kitap değil ansiklopedi. Milli Eğitim Bakanlığı, yıllardır bunu değiştiriyor. Bilim ve pedogoji Milli Eğitim Bakanlığı’nın kapısından giremiyor anlaşılan. Artık bunların bilimsel hiçbir yanı kalmamış. Çocukları rahatlatmak adına “çantasız eğitim”, “ders kitapları çocukların fiziksel yapısını bozuyor” dediler… Beş bakan da farklı şeyler söyledi. Pratikte kitabın uygulanma durumu hiçbir şekilde olamaz. Kalındır, içi boştur, hormonlu kitaptır. Çocukları soğutur. Kitabın sayfa sayısının çok olması niteliğini arttırmaz, kazınımlar zaten müfredatta belli.”

Basım ihalesi yapılıyor

Kitabın şu anda basım ihalesi yapılıyor. İhale bitmediği için de henüz basım yapılmadı. -hürriyet

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 28 Ağustos 2013 tarihinde eklenmiştir. "“Hormonlu Kitap” Şaşırttı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3