» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

II. Abdülhamid’den Şeker Portakalı’na

A+  A- II. Abdülhamid’den Şeker Portakalı’na

Milli Eğitim Bakanlığı‘nın 100 Temel Eser listesi içinde yer alan “Şeker Portakalı” kitabını derste ödev olarak okutan bir öğretmene, kitabın müstehcen olduğu gerekçesiyle soruşturma açmasıyla ilgili olarak EĞİTİM SEN bir basın açıklaması yaptı.

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu`nun `Öküz Altındaki Buzağı Hâlâ Duruyor!` başlıklı açıklama metnidir.

AKP iktidarı döneminde, önceki iktidarlardan çok daha yoğun bir şekilde toplumsal yaşamın her alanında sansürcü ve yasakçı uygulamalar hayata geçirilmiştir. TV dizilerinden, ders kitaplarının içeriğine kadar hemen her alanda karşımıza çıkan tektipleştirici yaklaşımın zaten sorunlu olan Türkiye demokrasisini ne kadar “ileri” taşıyacağı açıktır.

Türkiye`de örgütlenme ve düşünceyi ifade özgürlüğü önündeki engeller artarak sürerken, geçtiğimiz haftalarda Milli Eğitim Bakanlığı`na bağlı okullarda okutulan 10. sınıfa yönelik edebiyat kitabında Yunus Emre`nin “Aşkın Aldı Benden Beni Bana Seni Gerek Seni” isimli şiirinden bir dörtlüğün Talim Terbiye Kurulu tarafından “sakıncalı” bulunarak resmen sansür edildiği hatırlanacaktır. Eğitimde sansür uygulamalarının sadece Yunus Emre ile sınırlı olmadığı her geçen gün ortaya çıkmaktadır.

Okul kitaplarında şiirleri sansürlenen Yunus Emre ve Kaygusuz Abdal`ın ardından dünyaca ünlü yazar John Steinbeck`in “Fareler ve İnsanlar” kitabını sakıncalı bularak “ahlaki olmayan bölümler içerdiği” gerekçesiyle sansüre uğraması dikkat çekicidir.

Benzer bir şekilde Milli Eğitim Bakanlığı‘nın (MEB), 100 Temel Eser listesi içinde yer alan “Şeker Portakalı” kitabını derste ödev olarak okutan bir öğretmene kitabın müstehcen olduğu gerekçesiyle soruşturma açıldığı basına yansımıştır. Son olarak karşımıza çıkan bu iki olay, Türkiye`de eğitim sisteminin 21. yüzyılda nasıl bir zihniyet ile karşı karşıya olduğunun görülmesi açısından dikkat çekicidir.

Yaptıkları her icraat ile öncelikle kendisi gibi düşünmeyenleri yok sayanlar, Yunus Emre gibi büyük bir kültür değerinin sözlerini bile sansürleme cesaretini nereden ve kimden almaktadırlar? Ömer Hayyam`ın rubaisini Twitter`da paylaşan Fazıl Say`ın dine ‘hakaretten` yargılanması, Yazar İskender Pala`nın, Neşet Ertaş`ın türkülerinin bir kısmında ‘müstehcenlik` unsurları yer aldığı iddiasıyla o türkülere yasak getirilmesini istemesi ve son olarak dünya klasikleri içinde yer alan “Fareler ve İnsanlar” kitabına sansür uygulayarak, “Şeker Portakalı” kitabını okutan öğretmene “müstehcenlik” gerekçesiyle soruşturma açanlar bu cesareti nereden ve kimden almaktadırlar?

Toplumu bir bütün olarak kendi siyasal-ideolojik çizgisi doğrultusunda biçimlendirmek isteyen, bunun karşısında duran herkesi, her gücü ezmek, baskı altına almak ve sindirmek için tüm imkanlarını seferber eden, okullarda bile okutulan kitaplara sansür uygulayarak “tek tip” toplum yaratmak isteyenler, bu amaçlarına asla ulaşamayacaklardır.

Eğitim başta olmak üzere, toplumsal yaşamın bütün alanlarında yaşanan yasakçı ve sansürcü uygulamalar II. Abdülhamid ve onun “istibdat devri”ni fazlasıyla anımsatmaktadır. Gazetelerde çıkan karikatürlere, eleştiri yazılarına bile tahammül edemeyerek tazminat davası açan bir zihniyetin, ders kitaplarında Yunus Emre`yi ve Kaygusuz Abdal`ı sansürlemesi, dünya klasikleri arasında olan kitapları yasaklaması, II. Abdülhamid dönemini bile geride bırakan bir baskı düzenin oluşturulmaya çalışıldığının kanıtıdır.

Eğitim Sen olarak eğitimde ve diğer alanlarda yaşanan bütün sansür ve yasaklama uygulamalarına karşı tüm eğitim emekçilerini, öğrenci ve velilerimizi, bu uygulamalara tepki olarak “Fareler ve İnsanlar” ve “Şeker Portakalı” kitaplarını sahiplenip okumaya ve yasakçı zihniyeti protesto etmeye çağırıyoruz. – Eğitim Sen Genel Merkezi

 

https://www.facebook.com/egitimciyizcom

Uyarı: Görsel gerçek değildir!https://www.facebook.com/egitimciyizcom

 

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SENDİKA kategorisi altında 3 Ocak 2013 tarihinde eklenmiştir. "II. Abdülhamid’den Şeker Portakalı’na" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. Bilalisgoren

  - Biliyor musun, insanları öldürüyorum Portuga. - Bunu nasıl yapıyorsun Zeze? - Onları unutarak... Şeker Portakalı https://t.co/d37EYHDMQY

 1. yusufkrcc

  RT @fatdass: “Neyi bekleyeceğiz, Zeze?” “Gökyüzünden güzel bir bulutun geçmesini.” Şeker Portakalı

 1. yusufkrcc

  RT @Bilalisgoren: - Biliyor musun, insanları öldürüyorum Portuga. - Bunu nasıl yapıyorsun Zeze? - Onları unutarak... Şeker Portakalı https…

 1. yeoloeyxx

  RT @sertvurgular: -Neden benim gibi yapmayı öğrenmiyorsun? -Sen ne yapıyorsun ki? -Kimseden hiçbir şey beklemiyorum. Böylece hayal kırıklığ…

 1. birrpapatyaa

  RT @Sdkaerkann: -Biliyor musun, insanları öldürüyorum Portuga. -Bunu nasıl yapıyorsun Zeze ? -Onları unutarak... Şeker Portakalı ht…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7