» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

#ilemrihaktır Kampanyası

A+  A- #ilemrihaktır Kampanyası

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu’nun ‘”Milli Eğitim Bakanlığı’nı Öğrenim Özrüne İlişkin Yargı Kararını Uygulamaya Davet Ediyoruz!” başlıklı açıklama metnidir.

Bilindiği üzere, MEB`in öğrenim özrünü dışarıda bırakan düzenlemesiyle ilgili olarak sendikamız bir dava açmıştı. Söz konusu düzenleme ile ilgili olarak Danıştay İkinci Dairesi, 29 Mayıs 2013 gün ve E.2013/1034 sayılı kararıyla 2013 Yarıyıl Tatili Öğretmenlerin Özür Durumundan Yer Değiştirmelerine İlişkin Duyuru`da “Öğrenim Durumu Özrü”ne yer verilmemesini hukuka aykırı bularak yürütmeyi durdurma kararı vermiştir.

Daha öncede belirttiğimiz üzere, özür durumundan yer değiştirmelerin yapılacağı bu günlerde söz konusu kararın açıklanmasının ardından, MEB`in yayımlayacağı duyurunun yüksek mahkeme kararına uygun olması hukuksal bir zorunluluk oluşturmuştur.

Ancak, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin`in bugün sosyal medyada yaptığı bir açıklama, hukukun yok sayıldığının açık bir ifadesi olmuştur. Tekin yaptığı açıklamada, “Arkadaşlar gerçekten elimizden geldiğince imkanlar nisbetinde çözüm üretmeye çalışıyoruz. Ama maalesef öğrenim özrü bu yılki planımızda yok.” sözlerini sarf edebilmiştir.

Bu durum göstermektedir ki, hukukun üstünlüğünü değil, “ben yaptım oldu” mantığını, AKP`ye sadakat ve itaati en yüksek ilke edinenler durmak yok yola devam demektedirler.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi`nde yaşanan atama skandalında olduğu gibi yandaşlara, kart vizit sahiplerine nasıl kolaylıklar sağlandığını, nasıl yürü ya kulum denildiğini bizler çok iyi biliyoruz. Bu keyfi, kayırmacı ve hukuku yok sayan uygulamalara karşı biz eğitim ve bilim emekçileri, hakkımız olanı savunmaya ve mücadele etmeye devam ediyoruz.

Eğitim Sen olarak, bir kez daha MEB`i Danıştay`ın “öğrenim özrü” kararına uygun hareket etmeye davet ediyoruz. Türlü hukuksuzluklara, kayırmalara, yolsuzluklara karşı artık kimsenin tahammülünün kalmadığının bilinmesini istiyoruz.

İl emri haktır ve bu hakkımızı yok etmenize izin vermeyeceğimizin MEB tarafından iyice anlaşılmasını istiyoruz!

Eğitim Sen olarak bir kez daha altını çizerek ifade ediyoruz!

Eşinden, çocuklarından ve hatta düşlerinden ayrı yaşamak zorunda bırakılan, sağlık ve eğitim özründen yararlanamadığı için mağdur olan öğretmenlerimiz yalnız değildir!

Tüm öğretmenlerimizi, sorunlarımız çözülene kadar sosyal medyada başlattığımız #ilemrihaktır kampanyamıza destek vermeye davet ediyoruz.

Eğitim Sen Genel Merkezi

 

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SENDİKA kategorisi altında 2 Ağustos 2013 tarihinde eklenmiştir. "#ilemrihaktır Kampanyası" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
11