İleri Demokrasi İnternete El Attı

İnternet öldürülüyor! 22 Ağustos 2011‘de yürürlüğe girecek düzenleme ile Türkiye interneti ortaçağ karanlığına geri döndürülecek. Her alanda hızla kısıtlandığımız, “yasaklı” yaşam alanlarımıza artık internette eklenecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nca (BTK) hazırlanan “İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar” 22 Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe girecek.

Bu uygulamayla kullanıcılar BTK‘nın belirlediği 4 internet filtresinden birini seçmek zorunda bırakılacak. Filtreyi aşmak suç sayılacak. Filtre kıstasları ise tamamen BTK tarafından belirlenecek.

Düzenlemeye göre 4 tip filtre yer alacak. Aile, çocuk, yurtiçi ve standart paket. Her internet abonesi bunlardan birini seçmek zorunda kalacak.

En özgür gibi görünen Standart paket de aslında bir filtre paketi ve BTK tarafından belirlenen erişim engellerine, kara listelere tabi.

Yani YouTube kapalıyken önceden DNS ile girebiliyordu. Ancak bu paket altında erişimi engellenmiş YouTube‘a girmek mümkün olmayacak. Bu gibi filtre aşma girişimleri cezai yaptırım gerektirecek.

Kullanıcılar Tepkili

Filtreli internet sisteminin, AKP Hükümeti‘ne muhalif haber sitelerinin yayınlarını engellemek amaçlı olduğunu düşünenlerin sayısı oldukça fazla.

Yolsuzlukların, gizli belgelerin internetten yayıldığı, ÖSYM skandallarının her saniyesinin internet siteleri aracılığıyla aktarıldığı ortadayken, birilerinin bu durumdan rahatsızlık duyduğu konusunda görüşler dile getirilmekte.

Sosyal ağlarda organize olan çok sayıda kişi çeşitli protestolar için harekete geçti. “İnternetime Dokunma” etkinliği kapsamında Türkiye’nin farklı şehirlerinde yapılacak protesto yürüyüşlerine katılacak kişi sayısı 380 bin kişiyi geçti.

Etkinlik kapsamında 15 Mayıs Pazar günü Türkiye’nin birçok şehrinde protesto gösterileri düzenlenecek. Saat 14.00‘te başlayacak protestoların, “İnternetin Ölüm Tarihi” olarak kabul edilen 22 Ağustos tarihine kadar yayılarak devam etmesi bekleniyor.

İmza.la kampanyası

İmza.la sitesi “22 Ağustos İnternet Darbesine HAYIR!” başlığı altında internette bir imza kampanyası başlattı. İmza metninde “Kurbağayı, normal sıcaklıkta bir suyun içine koyarsanız, tehlikeden habersiz keyfine bakar. Sonra suyun sıcaklığını yavaş yavaş artırırsınız. Kurbağa hâlâ tehlikeden habersizdir. Hatta sıcaklığın da etkisiyle hafif uyuşur.

Su yeterli sıcaklığa geldiğinde kurbağa artık haşlanmaya başlamıştır. Ve o kadar uyuşmuştur ki, sıçrayıp kazandan kaçacak dermanı da kalmamıştır. Zaten haşlandığının da farkında değildir artık…” denilerek kullanıcılar kampanyaya katılmaya davet edildi.

http://imza.la/22agustos/

İhbarweb’i ihbar et

İnternette yayılan bir başka harekette web sitelerinin ihbar edilmesini kolaylaştıran ihbarweb sitesinin bizzat ihbarweb’e şikayet edilmesi yönünde gelişiyor. BTK’nın sitesi de aynı yolla ihbar ediliyor. Aşağıdaki linke giderek aşağıdaki linki, yani ihbarweb’in kendisini ihbar edebilirsiniz.

http://www.ihbarweb.org.tr/ihbar.php?subject=1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.