» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

İlk Kim Tatmin Olacak?

A+  A- İlk Kim Tatmin Olacak?

ÖSYM, YGS skandalı çözülmeden yeni bir skandala imza attı. Şimdi de ALES kitapçıklarında sorular eksik, sayfa sıraları karışık çıktı!

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi‘nde hatalı soru kitapçığı basımı nedeniyle sınav, 1 saat geç başladı. Manisa’dan yedek kitapçıkların gelmesiyle sınav yapıldı.

ÖSYM bu kez skandalı kabullendi; “Kitapçık nedeniyle katılamayanların sınavı yenilenebilir ve sınırlı sayıda basım hatası yapılan kitapçıklar incelenecek” açıklamasında bulundu.

BOŞ KAĞIT VERDİLER

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde yapılan ALES’te sınava giren yaklaşık 500 kişi, hatalı soru kitapçığı yüzünden sıkıntı ve panik yaşadı.

Saat 09.30‘da başlaması gereken sınav, görevlilerin, soru kitapçıklarının hatalı basıldığını, soruların eksik, tekrarlı ve bazı sayfaların boş olduğunu fark etmesiyle 1 saat başlayamadı.

Sınav sorumlularına konunun aktarılmasının ardından çözüm olarak yedek kitapçıklar getirildi. Ancak 100 yedek kitapçık yetmeyince, Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nden yedek kitapçıklar istendi. Kitapçıkların gelmesiyle 10.30’da sınav başlarken, kitapçık yetmediği için bazı öğrencilere boş kağıt verdiği iddia edildi.

EKSİK SORULAR

Kitapçıkta bir sorudan 6-7 tekrar olduğunu, bazı sayfaların boş ve eksik sorular bulunduğunu belirten Deniz Balıkçı da, “Karmakarışık bir soru kitapçığı ile karşılaştık. Soruların tekrarı bir sonraki sayfalarda vardı. Eksik sorular olduğu gibi, bazılarının cevapları bile yoktu. Bu bir skandaldır. Kitapçıkları basarken, hiç bakmıyorlar mı? Bizim yaptığımız hazırlıkların hepsi boşa gitti” dedi.

Yedek kitapçığın kendisine yetmediğini belirten Fethiye Yüksel ise, “Bir saat boyunca yedek kitapçık bekledik, gelmedi. Biz de dağıtılan eksik ve yanlış kitapçıkları doldurduk. Bizim girdiğimiz sınav iptal edilmeli. Burada giren 500’e yakın arkadaşımız, mağdur oldu” dedi.

HATALI ÇIKTI

Bazı kitapçıkların hatalı ve eksik basıldığını belirten ÖSYM yetkilileri, sınava girenlerin mağdur olmaması için Manisa’dan yedek kitapçık getirildiğini ve sorunun çözüldüğünü belirtti. Mağdur olanların da ÖSYM’ye dilekçe ile başvurmalarıı istendi.

AİLELER DE TEPKİ GÖSTERDİ

YGS’nin hemen ardından yapılan hatanın affedilemez olduğunu belirten Mehtap Çirit, “Artık kime güveneceğiz. Devlet bir sınav yapmayı, kitapçık basmayı bile beceremiyor. Çocuklarımız mağdur oldu. Cumhurbaşkanı, Başbakan ÖSYM’nin açıklamalarından tatmin olduğunu söylüyor. Peki bu hatalara ne diyeceğiz. ÖSYM başkanı istifa etmelidir” dedi.

DIŞARI ÇIKTILAR İDDİASI

Yedek kitapçığın gelmesini bekleyen öğrencilerin bazılarının görevlilerin izniyle sigara içmek için dışarı çıktığı ve tuvalete gittiği iddia edildi. Binadan çıkamayan bazı öğrencilerin de sınıf penceresinden ailelerine seslenerek, mağdur olduklarını, sınava başlayamadıklarını bağırarak anlatıp merak etmemelerini söylediği öğrenildi. haberturk

BASKIDAN KAYNAKLANAN KARIŞIKLIK OLMUŞ

Öte yandan ÖSYM İzmir İl Temsilcisi Prof. Dr. Hüsnü Erkan, sınavın yapıldığı bazı salonlarda dağıtılan kitapçıkların hatalı çıktığını söyledi.

Prof. Dr. Erkan, “Baskıdan kaynaklanan karışıklık olmuş, sayfalar karışık basılmış, kitapçık numaraları da farklıymış. Bu durumdan etkilenenler oldu. Elimizdeki yedek kitapçıkları dağıttık, yedek kitapçıklar yetmedi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nden kitapçık getirttik. Bazı adaylar hiç soru çözmeden çıktı. Yedek kitapçık dağıttığımız adaylara da eşit süre yani 180 dakika verdik” dedi.

Yetkililer, soru kitapçıklarını, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) şifre iddialarını soruşturan Cumhuriyet savcısının inceleme yaptığı Meteksan firmasının bastığı belirtildi.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 24 Nisan 2011 tarihinde eklenmiştir. "İlk Kim Tatmin Olacak?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8