» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

İlk ve Ortaöğretimde Sınıf Tekrarı

A+  A- İlk ve Ortaöğretimde Sınıf Tekrarı

 Abdullah Damar / Eğitimci-Yazar – Zorunlu eğitimin, kesintisiz 8 yıldan, 4+4+4 şeklinde kesintili olmak üzere 12 yıla çıkarılmasıyla birlikte, özellikle ortaöğretimde “Sınıf Tekrarı” uygulamasını, henüz ortaöğretim kayıtlarının e-okul üzerinden yapılmaya başlanmadığı bu günlerde, gözden geçirmek gerekiyor.

İlköğretimde “Sınıf Tekrarı” konusunda bir sorun görünmüyor.

MEB İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 47.maddesinin c bendinde “İlkokullarda öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmaz. Ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında alınan bütün önlemlere rağmen bir üst sınıfı başarmada güçlüklerle karşılaşabilecek öğrencilerin sınıf geçmesi veya sınıf tekrarına ikinci dönemin son haftasında şube öğretmenler kurulunda karar verilir. ” denilmekte.

Aynı Yönetmeliğin 51.ilk fıkrasında da “Mecburi ilköğretim çağı dışına çıkmadıkça, öğrencinin okulla ilişiği kesilmez.” denilerek, ilköğretimde 5,5-14 yaş grubu öğrencilerin, okul idareleri tarafından örgün eğitim dışına çıkarılması yasaklanmıştır.

Ortaöğretimde ise durum, eğitimin 12 yıla çıkarılmasıyla biraz karışmıştır. Şöyleki;
Konumuz olan “Sınıf Tekrarı” açısından ortaöğretim mevzuatı incelendiğinde, çelişkili bir durum karşımıza çıkmaktadır.

Bir yandan ortaöğretim zorunlu hale getirilirken, bir yandan halen yürürlükte olan, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliğinin, zorunlu olmayan ortaöğretim düzenine göre hazırlanan kuralları geçerliliğini sürdürmektedir. Bu yönetmeliğin 36.maddesinde;

“a) Ortalama yükseltme sınavları sonunda başarısızlığı bulunup, yılsonu başarı notuyla sınıf geçemeyenler,
b) Sorumlu olarak sınıf geçemeyenler,
c) Devamsızlık nedeniyle başarısız sayılanlar sınıf tekrar ederler.” denilmekte, devamında;
“Sınıf tekrarı, orta öğretim süresince bir defa yapılır.” denilerek de, ortaöğretim öğrencilerinin sınıf tekrarı yapma hakkı bir defa ile sınırlanmaktadır.

Ortaöğretim öğrencilerinin 14-18 yaş grubu öğrencileri kapsadığını, bu öğrencilerin gençlik çağında olduğunu, gelecekleri ile ilgili karar verme aşamasında olduklarını, ülkedeki ekonomik ve sosyal koşullarında adaletsiz, fırsat eşitliğinin bozuk olduğunu düşünecek olursak; bu gençlere eğitimleri ile ilgili hata yapma hakkı vermek gerekiyor. Yani, çeşitli nedenlerle sınıfta kalan ortaöğretim öğrencilerine sınıf tekrarı yapma hakkını bir yıldan, en az iki-üç yıla çıkarmak gerekiyor.

Yürürlükteki mevzuatta başarısızlık veya devamsızlık nedeniyle bir yıl sınıfta kalan öğrenci, tasdikname verilerek örgün eğitim dışına çıkarılmakta, ona açık lise dışında başka bir seçenek tanınmamaktadır.

Bu durum hem zorunlu eğitim anlayışına, hem de MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 5.maddesinde yer alan ilkelere de terstir.

Bu ilkelere göre, öğrenciler, Atatürk ilke ve inkılâplarını benimsemiş, temel demokratik değerler ile donanmış, araştırma, sorgulama, eleştirel düşünme, problem çözme ve karar verme becerileri gelişmiş; hayat boyu öğrenen, insan haklarına saygılı, mutlu bireyler olarak yetiştirilir. Öğrencilere, asgari ortak bir genel kültür verilerek onlarda kişi ve toplum sorunlarını tanıma ve çözüm yollarını arama; ülkenin sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunma bilinci kazandırılır. Öğrencilerin; hayata ve yükseköğretime hazırlanması, kendisine, ailesine, çevresine, millî kültür değerleri ile milletine ve insanlığa saygısının geliştirilmesi sağlanır. Öğrencilerin kendisine, çevresindeki kişilere ve doğaya değer veren, yaşadığı toplumun ve insanlığın bir parçası olarak kendine güvenen ve topluma katkıda bulunabilen bir bilince sahip olmaları sağlanır. Değerlendirmeler objektif olarak yapılır, başarı teşvik edilir, desteklenir ve ödüllendirilir. Başarısızlık nedenleri araştırılarak giderilmesi sağlanır.

Bu ilkelere göre yetiştirilen öğrencilerin, çeşitli nedenlerle başarısız olması durumunda, onlara daha yapıcı ve pozitif yaklaşılmalı, sınıf tekrarı bir yıl ile sınırlanmamalı, onlara gelecekleri ile ilgili karar verme, eğitimine devam etmeyi düşünme hakkı verilmelidir.
Bu hak, geleceğimiz olan gençlerden esirgenmemelidir.

Bir yandan ortaöğretimi zorunlu hale getirip, bir yandan da bir yıl sınıfta kalan öğrenciyi tasdikname vererek, örgün eğitim dışına çıkarma, tutarlı değildir.

Milli Eğitim Bakanlığı, ortaöğretim kayıtlarının başlayacağı bu günlerde, bu çelişkili durumu acilen düzeltmelidir.

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI kategorisi altında 7 Ağustos 2012 tarihinde eklenmiştir. "İlk ve Ortaöğretimde Sınıf Tekrarı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. unbreakablemoni

  Sanki büte girsem geçicem sınıf tekrarı olmaz amin diye düzelteyim

 1. upsexcuseme

  ileride bi site kurcam siz ders calistikca size para odicek nasil. bnece hayat kurtaran bi bulus. sayemde kimse sin… https://t.co/TykuaC5pUv

 1. afroditjikook

  °Jungkook Jimin'in sınıfına nakil olucak. Bir yıl sınıf tekrarı yapıyor °Hong Joong son sınıf sessiz biri Jimin'in… https://t.co/PugkQO1W2q

 1. ser_demirrr

  @Nurcan58642980 Oral diagnozdan büte kalmak %70 sınıf tekrarı demekti 😅

 1. OKocum

  #lgs Kazandıran 5 tüyo! 1. Çalışmalara yedinci sınıftan başla. 2. Yedinci sınıfsan bolca kitap oku. Sekizinci sınıf… https://t.co/cutva9mkyb

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
11